Fizetés nélkül távozott a Parlamentből

Publicisztika

Számolnak a Fideszben is. Ezt onnan lehet tudni, hogy szigorítják a frakciófegyelmet. Az igazolatlanul távol lévőket felnyomják az Országgyűlés Hivatalában, ami fizetéscsökkenéssel jár; de maga a képviselőcsoport is keményít, a fontosabb szavazásokról távol maradókat 50 ezer forint per gombnyomáshiánnyal bünteti. Aki kicsit ügyes, pár nap alatt elbokázhatja teljes illetményét.

Számolnak a Fideszben is. Ezt onnan lehet tudni, hogy szigorítják a frakciófegyelmet. Az igazolatlanul távol lévőket felnyomják az Országgyűlés Hivatalában, ami fizetéscsökkenéssel jár; de maga a képviselőcsoport is keményít, a fontosabb szavazásokról távol maradókat 50 ezer forint per gombnyomáshiánnyal bünteti. Aki kicsit ügyes, pár nap alatt elbokázhatja teljes illetményét.

A kezdeményezés elmegy a pártfinanszírozás egyfajta reformjának is, de a politikai vetülete érdekesebb. Miért oly fontos a Fidesznek, hogy ráncba szedje képviselőcsoportját? (Egy időben maga a pártelnök vélte úgy, hogy az ország "valós" problémáival foglalkozni az Országház falai közt lehetetlen - az MSZP ekkoriban valóságos népmozgalmat indított, hogy Orbán Viktort "visszahozzuk" az Országgyűlésbe.)

Arról lehet szó, hogy a Fidesz nemcsak mondja, de komolyan is gondolja az előre hozott választások hamari kicsikarását. Erre számos oka lehet; például a vészes forráshiány. Ám sokkal ígéretesebbnek tűnhet nekik a most megszerezhető parlamenti többség mértéke. Az interregnum - merthogy Magyarországon a kormányzás átmenetileg szünetel - egyértelműen nekik kedvez; hasonló népszerűségi mutatókat még senki nem produkált 1990 óta. A párt csúcson van. Lehet, hogy egy év múlva is ott lesz, de lehet, hogy nem - és az a biztos, ami már megvan. Annak érdekében tehát, hogy az egypárti kisebbségi kormány minél előbb összeomoljon, az MSZP-t állandó parlamenti nyomás alatt kell tartani, például sorozatos leszavazásokkal. Ne feledjük: a Fidesz, noha kedveli a parlamenten kívüli technikákat, az utóbbi hónapokban többször is hangsúlyozta, a kormányt megbuktatni csakis az Országgyűlésben lehet. Egyetlen módon: ha elfogy az országgyűlési többsége. Márpedig május 1. után a kormánynak nem lesz többsége.

A Fidesszel szemben a másik két ellenzéki pártnak nem érdeke az idő előtti voksolás. Az SZDSZ-nek azért nem, mert éppen nem létezik, az MDF-nek meg azért nem, mert épp most lízingelte a Schmuck Andor, ami láthatóan okozott is némi zavart az igazi konzervatív párt működésében. Nekik tehát időre van szükségük. Az SZDSZ-nek azért, hogy túljusson valahogy az álküldöttek miatti botrányon és megpróbálja újra fölépíteni magát - ez ellenzékben nyilván könnyebb, mint kormánypártként. Az MDF-nek pedig azért, hogy a megcélzott "konzervatív" szavazótábor előtt - immár sokadszorra - bizonyítsa, hogy nem az MSZP üzleti nexusainak kegyelméből lehet még a felszínen. Föltűnt? Amióta a Schmuck-affér kitudódott (a pártvezetés az ún. Tisztelet Társaságának szán jónéhány befutónak gondolt helyet az MDF leendő listáin), Dávid Ibolya mintha sűrűbben nyilatkozna a kormány és a kormányfő tehetetlenségéről.

A Fidesz belszigorítási akciójának éppenséggel ez is lehet az oka - nem hagyni teret sem az SZDSZ-nek, hogy ellenzékként, sem az MDF-nek, hogy harcos antigyurcsányistaként jelenjen meg. A kisebbségi MSZP-kormány kényelmes többségéhez - feltéve persze az MSZP egységes és fegyelmezett országházi munkáját - bőven elegendő, ha 6-7 ellenzéki képviselő nincs a teremben a szavazáskor. De ha a Fideszből és a KDNP-ből elegen hiányoznak, az SZDSZ akár minden tagja is voksolhat nemmel az aktuális kormány-előterjesztésre, azzal sem akadályozhatják meg az elfogadását. Ha viszont a Fidesz és a KDNP valamennyi képviselője szavaz, akkor nem lehet eljátszani a kint is vagyok, bent is vagyok játékot. Akkor valóban választaniuk kell: a kormány fontosnak tartott javaslatait vagy leszavazzák, vagy támogatják. Az előbbinél legvégső esetben nyilvánvalóvá válik, hogy lehetetlen kormányozni, és tényleg ki kell írni a választásokat. Utóbbinál Orbán Viktor szegezheti az SZDSZ-nek a kérdést: na, szemüveges barátaim, most ti ellenzék vagy kormánypárt vagytok-e voltaképp?

A Fidesz szigorítása az új helyzetre adott első válasz. Nem rossz válasz.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.