Fizetés nélkül távozott a Parlamentből

Publicisztika

Számolnak a Fideszben is. Ezt onnan lehet tudni, hogy szigorítják a frakciófegyelmet. Az igazolatlanul távol lévőket felnyomják az Országgyűlés Hivatalában, ami fizetéscsökkenéssel jár; de maga a képviselőcsoport is keményít, a fontosabb szavazásokról távol maradókat 50 ezer forint per gombnyomáshiánnyal bünteti. Aki kicsit ügyes, pár nap alatt elbokázhatja teljes illetményét.

Számolnak a Fideszben is. Ezt onnan lehet tudni, hogy szigorítják a frakciófegyelmet. Az igazolatlanul távol lévőket felnyomják az Országgyűlés Hivatalában, ami fizetéscsökkenéssel jár; de maga a képviselőcsoport is keményít, a fontosabb szavazásokról távol maradókat 50 ezer forint per gombnyomáshiánnyal bünteti. Aki kicsit ügyes, pár nap alatt elbokázhatja teljes illetményét.

A kezdeményezés elmegy a pártfinanszírozás egyfajta reformjának is, de a politikai vetülete érdekesebb. Miért oly fontos a Fidesznek, hogy ráncba szedje képviselőcsoportját? (Egy időben maga a pártelnök vélte úgy, hogy az ország "valós" problémáival foglalkozni az Országház falai közt lehetetlen - az MSZP ekkoriban valóságos népmozgalmat indított, hogy Orbán Viktort "visszahozzuk" az Országgyűlésbe.)

Arról lehet szó, hogy a Fidesz nemcsak mondja, de komolyan is gondolja az előre hozott választások hamari kicsikarását. Erre számos oka lehet; például a vészes forráshiány. Ám sokkal ígéretesebbnek tűnhet nekik a most megszerezhető parlamenti többség mértéke. Az interregnum - merthogy Magyarországon a kormányzás átmenetileg szünetel - egyértelműen nekik kedvez; hasonló népszerűségi mutatókat még senki nem produkált 1990 óta. A párt csúcson van. Lehet, hogy egy év múlva is ott lesz, de lehet, hogy nem - és az a biztos, ami már megvan. Annak érdekében tehát, hogy az egypárti kisebbségi kormány minél előbb összeomoljon, az MSZP-t állandó parlamenti nyomás alatt kell tartani, például sorozatos leszavazásokkal. Ne feledjük: a Fidesz, noha kedveli a parlamenten kívüli technikákat, az utóbbi hónapokban többször is hangsúlyozta, a kormányt megbuktatni csakis az Országgyűlésben lehet. Egyetlen módon: ha elfogy az országgyűlési többsége. Márpedig május 1. után a kormánynak nem lesz többsége.

A Fidesszel szemben a másik két ellenzéki pártnak nem érdeke az idő előtti voksolás. Az SZDSZ-nek azért nem, mert éppen nem létezik, az MDF-nek meg azért nem, mert épp most lízingelte a Schmuck Andor, ami láthatóan okozott is némi zavart az igazi konzervatív párt működésében. Nekik tehát időre van szükségük. Az SZDSZ-nek azért, hogy túljusson valahogy az álküldöttek miatti botrányon és megpróbálja újra fölépíteni magát - ez ellenzékben nyilván könnyebb, mint kormánypártként. Az MDF-nek pedig azért, hogy a megcélzott "konzervatív" szavazótábor előtt - immár sokadszorra - bizonyítsa, hogy nem az MSZP üzleti nexusainak kegyelméből lehet még a felszínen. Föltűnt? Amióta a Schmuck-affér kitudódott (a pártvezetés az ún. Tisztelet Társaságának szán jónéhány befutónak gondolt helyet az MDF leendő listáin), Dávid Ibolya mintha sűrűbben nyilatkozna a kormány és a kormányfő tehetetlenségéről.

A Fidesz belszigorítási akciójának éppenséggel ez is lehet az oka - nem hagyni teret sem az SZDSZ-nek, hogy ellenzékként, sem az MDF-nek, hogy harcos antigyurcsányistaként jelenjen meg. A kisebbségi MSZP-kormány kényelmes többségéhez - feltéve persze az MSZP egységes és fegyelmezett országházi munkáját - bőven elegendő, ha 6-7 ellenzéki képviselő nincs a teremben a szavazáskor. De ha a Fideszből és a KDNP-ből elegen hiányoznak, az SZDSZ akár minden tagja is voksolhat nemmel az aktuális kormány-előterjesztésre, azzal sem akadályozhatják meg az elfogadását. Ha viszont a Fidesz és a KDNP valamennyi képviselője szavaz, akkor nem lehet eljátszani a kint is vagyok, bent is vagyok játékot. Akkor valóban választaniuk kell: a kormány fontosnak tartott javaslatait vagy leszavazzák, vagy támogatják. Az előbbinél legvégső esetben nyilvánvalóvá válik, hogy lehetetlen kormányozni, és tényleg ki kell írni a választásokat. Utóbbinál Orbán Viktor szegezheti az SZDSZ-nek a kérdést: na, szemüveges barátaim, most ti ellenzék vagy kormánypárt vagytok-e voltaképp?

A Fidesz szigorítása az új helyzetre adott első válasz. Nem rossz válasz.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.