Listázás

Publicisztika

Egyre-másra kerülnek nyilvánosságra a parlamentbe jutásra esélyes pártok országos és területi listái, amelyek közül az előbbi mindenekelőtt az adott formáció belhatalmi állapotáról, az egyes csoportok, személyek alkupozícióiról árulkodik. A Fidesz országos névsorán pár oldal múlva részletekbe menően is értetlenkedünk (na jó: szörnyülködünk). A területi listás elképzeléseik azonban nem rosszak - láthatóan átgondolt stratégia termékei.

Egyre-másra kerülnek nyilvánosságra a parlamentbe jutásra esélyes pártok országos és területi listái, amelyek közül az előbbi mindenekelőtt az adott formáció belhatalmi állapotáról, az egyes csoportok, személyek alkupozícióiról árulkodik. A Fidesz országos névsorán pár oldal múlva részletekbe menően is értetlenkedünk (na jó: szörnyülködünk). A területi listás elképzeléseik azonban nem rosszak - láthatóan átgondolt stratégia termékei.

A 2002-es vereség óta gyakran hallani a Fidesz felől, hogy a kudarc rádöbbentette a vezetést az egyéni választókerületek fontosságára. Az elmúlt négy évben sok más mellett ezek megszervezésére-feltérképezésére-adatbázisolására is rengeteg energiát fordítottak. Hogy hatékonyan tették-e, az véglegesen csak április 21-én derül ki, ám a minapi bejelentés az összegyűjtött másfél milliónyi ajánlószelvényről azért nem utal rossz munkára. Ám a területi listák névsora azt is mutatja, hogy Orbánék fölmérték: a jó egyéni szereplés csak a jó listás szerepléssel együtt hozhatja el az áhított győzelmet. Az országos lajstrommal ellentétben a megyeieknél visszafogottabban érvényesülnek az orbáni hatalomtechnikai szempontok (azért persze jelen vannak); elsődleges a szavazatmaximalizálás. Különösen azokon a helyeken, ahol nagyszámú szavazópolgár él, és ott, ahol a Fidesz támogatottsága várhatóan kiemelkedő lesz. Pédául Hajdú-Biharban vagy Bács-Kiskunban (a 2002-es adatok szerint mindkét megyében 430 ezer körüli a szavazásra jogosultak száma), ahol négy éve a Fidesz-MDF páros nemcsak egyéniben, de listán is tarolt. Hajdú-Biharban a helyben népszerű debreceni polgármester, Kósa Lajos a listavezető - függetlenül attól, hogy Orbán köztudomásúan fázik azon párttársaitól, akiknek a karrierje nem pusztán az ő kegyeitől függ, mivel jól megszervezett hátországra támaszkodhatnak. (Nem véletlen, hogy Kósa a 2002-es országos listán sem fért az első huszonötbe.) Matolcsy György Bács-Kiskun megyei, vagy Mikola István Fejér megyei első helye némileg ellentmond e teóriának, de egyrészt a többi befutó helyen lokális és helyspecifikus személyiségek sorakoznak (Bácsban mondjuk parasztvezérek), másrészt pedig, mint jeleztük, a főnök akarata azért csak demonstráltatik a megyei névsorok egyikén-másikán.

De az igazán jó húzás az, hogy Orbán a Pest megyei lista élére is odatette magát. A Budapest utáni második legnépesebb terület (850 ezer szavazópolgárral) - ahol ráadásul a szavazási kedv is hagyományosan erősebb az említett megyékénél - négy éve szoros küzdelemben a Fidesz-MDF-listát preferálta. (Az akkori kormánypártok 243 567 voksot szedtek össze, ez négy és fél ezerrel volt több az MSZP-re adott szavazatoknál.) Ennél is fontosabb szempont, hogy a MIÉP az országos átlagánál (4,37 százalék) jobb eredményt produkált (5,65) itt, ráadásul az idén cédulagyűjtési gondokkal küszködő MIÉP-Jobbik páros e megyében már valamennyi körzetben képes volt jelöltet állítani. A vérbeli antikommunista szavazó számára ugyanakkor Orbán Viktor manapság az igazi húzónév. Ügyes.

Mindemellett Pest megyében - ha 100 százalékos bizonyossággal nem állítható is, de - nagyobb a valószínűsége egy Fidesz-győzelemnek, mint mondjuk Budapesten. (Hasonló szavazatmaximalizálási megfontolásból talán a szocialisták is jól tették volna, ha a legnagyobb népességű, s baloldali többségű főváros területi listája élére is Gyurcsány Ferencet teszik.) És ha a Fidesznek az országos győzelem mégsem jön össze, Orbán még mindig mondhatja: én hoztam a "megyémben" kötelezőt - hát ti, szemüveges barátaim? Ez is ügyes.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.