Listázás

Publicisztika

Egyre-másra kerülnek nyilvánosságra a parlamentbe jutásra esélyes pártok országos és területi listái, amelyek közül az előbbi mindenekelőtt az adott formáció belhatalmi állapotáról, az egyes csoportok, személyek alkupozícióiról árulkodik. A Fidesz országos névsorán pár oldal múlva részletekbe menően is értetlenkedünk (na jó: szörnyülködünk). A területi listás elképzeléseik azonban nem rosszak - láthatóan átgondolt stratégia termékei.

Egyre-másra kerülnek nyilvánosságra a parlamentbe jutásra esélyes pártok országos és területi listái, amelyek közül az előbbi mindenekelőtt az adott formáció belhatalmi állapotáról, az egyes csoportok, személyek alkupozícióiról árulkodik. A Fidesz országos névsorán pár oldal múlva részletekbe menően is értetlenkedünk (na jó: szörnyülködünk). A területi listás elképzeléseik azonban nem rosszak - láthatóan átgondolt stratégia termékei.

A 2002-es vereség óta gyakran hallani a Fidesz felől, hogy a kudarc rádöbbentette a vezetést az egyéni választókerületek fontosságára. Az elmúlt négy évben sok más mellett ezek megszervezésére-feltérképezésére-adatbázisolására is rengeteg energiát fordítottak. Hogy hatékonyan tették-e, az véglegesen csak április 21-én derül ki, ám a minapi bejelentés az összegyűjtött másfél milliónyi ajánlószelvényről azért nem utal rossz munkára. Ám a területi listák névsora azt is mutatja, hogy Orbánék fölmérték: a jó egyéni szereplés csak a jó listás szerepléssel együtt hozhatja el az áhított győzelmet. Az országos lajstrommal ellentétben a megyeieknél visszafogottabban érvényesülnek az orbáni hatalomtechnikai szempontok (azért persze jelen vannak); elsődleges a szavazatmaximalizálás. Különösen azokon a helyeken, ahol nagyszámú szavazópolgár él, és ott, ahol a Fidesz támogatottsága várhatóan kiemelkedő lesz. Pédául Hajdú-Biharban vagy Bács-Kiskunban (a 2002-es adatok szerint mindkét megyében 430 ezer körüli a szavazásra jogosultak száma), ahol négy éve a Fidesz-MDF páros nemcsak egyéniben, de listán is tarolt. Hajdú-Biharban a helyben népszerű debreceni polgármester, Kósa Lajos a listavezető - függetlenül attól, hogy Orbán köztudomásúan fázik azon párttársaitól, akiknek a karrierje nem pusztán az ő kegyeitől függ, mivel jól megszervezett hátországra támaszkodhatnak. (Nem véletlen, hogy Kósa a 2002-es országos listán sem fért az első huszonötbe.) Matolcsy György Bács-Kiskun megyei, vagy Mikola István Fejér megyei első helye némileg ellentmond e teóriának, de egyrészt a többi befutó helyen lokális és helyspecifikus személyiségek sorakoznak (Bácsban mondjuk parasztvezérek), másrészt pedig, mint jeleztük, a főnök akarata azért csak demonstráltatik a megyei névsorok egyikén-másikán.

De az igazán jó húzás az, hogy Orbán a Pest megyei lista élére is odatette magát. A Budapest utáni második legnépesebb terület (850 ezer szavazópolgárral) - ahol ráadásul a szavazási kedv is hagyományosan erősebb az említett megyékénél - négy éve szoros küzdelemben a Fidesz-MDF-listát preferálta. (Az akkori kormánypártok 243 567 voksot szedtek össze, ez négy és fél ezerrel volt több az MSZP-re adott szavazatoknál.) Ennél is fontosabb szempont, hogy a MIÉP az országos átlagánál (4,37 százalék) jobb eredményt produkált (5,65) itt, ráadásul az idén cédulagyűjtési gondokkal küszködő MIÉP-Jobbik páros e megyében már valamennyi körzetben képes volt jelöltet állítani. A vérbeli antikommunista szavazó számára ugyanakkor Orbán Viktor manapság az igazi húzónév. Ügyes.

Mindemellett Pest megyében - ha 100 százalékos bizonyossággal nem állítható is, de - nagyobb a valószínűsége egy Fidesz-győzelemnek, mint mondjuk Budapesten. (Hasonló szavazatmaximalizálási megfontolásból talán a szocialisták is jól tették volna, ha a legnagyobb népességű, s baloldali többségű főváros területi listája élére is Gyurcsány Ferencet teszik.) És ha a Fidesznek az országos győzelem mégsem jön össze, Orbán még mindig mondhatja: én hoztam a "megyémben" kötelezőt - hát ti, szemüveges barátaim? Ez is ügyes.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)