Nad Tatrou sa blyska, hromy divo bijú

Publicisztika

Kedd van, kora délután, a szlovák törvényhozás hamarosan dönt az úgynevezett "hazafias törvény" sorsáról - már ha időközben lettek hozzá elegen, mert az ülés kezdetekor a 150 fős parlamentnek csupán 71 tagja kóricált a padsorok között. Némelyek kivonulással múlatták idejüket, mások távolmaradásukkal tüntettek, amiért is (meg Trianon közelgő születésnapja miatt) Pavol Paska házelnök délutánra rendelte vissza a pácienseket.

Kedd van, kora délután, a szlovák törvényhozás hamarosan dönt az úgynevezett "hazafias törvény" sorsáról - már ha időközben lettek hozzá elegen, mert az ülés kezdetekor a 150 fős parlamentnek csupán 71 tagja kóricált a padsorok között. Némelyek kivonulással múlatták idejüket, mások távolmaradásukkal tüntettek, amiért is (meg Trianon közelgő születésnapja miatt) Pavol Paska házelnök délutánra rendelte vissza a pácienseket.

Emlékeznek még a hazafias törvényre? Igen, az az, amiben minden hétfőn úgy kell kezdeni a tanítást Szlovákia összes iskolájában, hogy a diákság meghallgatja a himnuszt. Nem volt olyan rég, március közepén, amikor a hasonló megkötések sorát (minden hivatali helyiségben, osztályteremben nemzeti zászló, címer és alkotmány) tartalmazó törvényt a kormányzó szlovák náci párt, az SNS beterjesztette. S a parlament menten el is fogadta (döntő többséggel!, mindössze a magyar pártok és 4 db kereszténydemokrata szakadár szavazott ellene). Csakhogy Gasparovic államfő visszautalta a házba, újbóli tárgyalásra. Nem önerőből sikerült neki ez a mutatvány, a miniszterelnök kérte meg rá. S nem azért, mert Robert Fico maga is szégyenletesnek tartaná ezt a bornírt, kisebbség-, gyerek- és unióellenes 19. századi baromságot, hanem azért, mert ha aláírja, akkor a törvény életbe lép április 1-jén. Viszont a szlovákiai önkormányzatok (amelyek természetesen e nagy nemzeti muri cechjét állnák) többsége épp nem volt abban a helyzetben, hogy a törvény végrehajtásához szükséges - termenként cca. 40 eurós költséggel járó - infrastruktúrát megteremtse. Fico úgy volt vele, hogy tanévkezdetig biztos összekaparják valahogy a pénzt, legyen szeptember elseje a nagy nap.

Így mára tűzte ki a parlament a törvényjavaslat újbóli tárgyalását. Csakhogy időközben felmérések sora bizonyította, ami már a törvényjavaslat első benyújtásakor is nyilvánvaló volt, hogy tudniillik Szlovákia kétharmada elutasítja a hazafiasság eme törvényerőre emelését. És ez a kétharmad ugyebár távolról sem a magyar lakosság lélekszámát adja csupán ki.

Szlovákiában hamarosan (június 12-én) törvényhozási választások lesznek. Robert Fico (és pártja, a SMER - így, zárójelben) toronymagasan vezet, 40 százalékos a népszerűsége, ami azt is eredményezheti, hogy elengedheti nackós kicsinyei (SNS, HZDS) kezét, és a nacionalista-populista koalíciót felválthatja egy tisztán populista kormány. Nyilvánvalóan ezen lehetőségeknek köszönheti a szlovákiai aprónép, ha ma délután megússza a hetenkénti néma vigyázzállást. Történt ugyanis, hogy látva a kiemelkedően magas elutasítottságot, a SMER az elmúlt napokban fabrikált egy "nemzeti jelképekről" szóló törvényjavaslatot, amit aztán gyorsított eljárásban napirendre is vétetett - mit ad isten, ma délutánra. Hogy inkább azt fogadja el a tisztelt ház, mint a hónaljszagú hazafias törvényt. Mégsem volna teljesen reménytelen eset Fico?

De, az. Hiszen ez a nemzeti jelképekről szóló törvény, nos, ez a hazafias törvény diszkóritmusban. A hétfőnkénti himnuszt kicserélték évente kétszerire, de a többi benne maradt. Fico - gondolván a jövőre - úgy tett keresztbe kedves szövetségesének, hogy annak potenciális szavazóit azért nem hagyta kielégítetlenül.

Magyarán semminő változásokat nem remélhetünk - sem a mai délutántól, sem a választásoktól. Kedd délután a parlament - némi náci sértődöttség mellett - simán elfogad egy velejéig nacionalista, bár új ruhácskába öltöztetett törvényt, ami valamivel költséghatékonyabban froclizza a kisebbségeket, mint elődje. S ha a választások után nem is kerül kormányra az SNS, de a parlamentben biztos a helye. S ezt a "rossz rendőr, jó rendőr" játékot nyugodtan folytathatják koalíciós partnerség nélkül is, vidáman. Az SNS beterjeszt valami erősen náci javaslatot, s a SMER törvénybe iktatja annak helyesírási hibáktól mentesített, kicsit kimosdatott, távolabbról nézvést tán lájtosabbnak is tűnő változatát.

Az a kérdés, hogy a populizmustól és bizonyos nacionalista hevületektől ugyancsak kevéssé idegenkedő új magyar kormány mikor ül fel ennek a tempónak? Előbb-e, vagy utóbb?

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.