Nagy várakozások

  • 1998. június 4.

Publicisztika

Torgyán és a Fidesz vezetőinek tárgyalása lapzártánk után kezdődik, és e megbeszéléseknek nyilván lesz befolyásuk a kormányprogramra. Ha a kisgazdáknak, Torgyánnak és Pokolnak csak egy olyan ötlete belekerül a kormányprogramba, amellyel a jobb érzésű választókat a kampányban riogatták, már cumi van. Valamint: a Fidesz lapzártánk után az MDF-fel is tárgyal posztokról és kormányprogramról. Ám minden fenyegető perspektíva és riasztó előzetes megfontolás dacára - amelyeket nem valami ösztönös ellenszenv váltott ki, hanem a Fidesz választási programjának néhány, khm, kevéssé átgondoltnak tetsző része - a legnagyobb kormánypárt vezetőinek múlt heti megnyilatkozásai inkább adnak okot bizakodásra, mint aggodalomra.

Torgyán és a Fidesz vezetőinek tárgyalása lapzártánk után kezdődik, és e megbeszéléseknek nyilván lesz befolyásuk a kormányprogramra. Ha a kisgazdáknak, Torgyánnak és Pokolnak csak egy olyan ötlete belekerül a kormányprogramba, amellyel a jobb érzésű választókat a kampányban riogatták, már cumi van. Valamint: a Fidesz lapzártánk után az MDF-fel is tárgyal posztokról és kormányprogramról. Ám minden fenyegető perspektíva és riasztó előzetes megfontolás dacára - amelyeket nem valami ösztönös ellenszenv váltott ki, hanem a Fidesz választási programjának néhány, khm, kevéssé átgondoltnak tetsző része - a legnagyobb kormánypárt vezetőinek múlt heti megnyilatkozásai inkább adnak okot bizakodásra, mint aggodalomra.

Orbán Viktort első útja nem Torgyán Józsefhez, hanem Helmut Kohlhoz és a német nagytőkéhez vezette. Onnan üzente az ő népének, hogy a választási program és a kormányprogram két külön dolog. A 7 százalékos gazdasági növekedésről már amúgy is rég hallottunk utoljára; Orbán a német nagybefektetőket, Varga Mihály fideszes gazdasági főizé meg a magyarokat biztosította arról, hogy nem lesz váltás a gazdaságpolitikában. Ezenkívül a Fidesz megtartaná a csúszóleértékelést, és nem kívánja meneszteni Surányi Györgyöt, a jegybank elnökét. És abbahagyták az MSZP-SZDSZ kormány gazdaságpolitikájának mindenáron való fikázását: Orbán Viktornak volt lelkiereje ahhoz, hogy kijelentse: a gazdaság stabil.

És a legfontosabb belpolitikai kérdés: Orbán bejelentette, hogy elhajtják a társadalombiztosítási önkormányzatokat. A Fidesz az Alkotmánybíróság azon határozatával érvel, amely kimondja: a múlt nyáron kizárólag delegálás útján létrejött önkormányzatok felállása alkotmánysértő. A jogalap tehát megvan. A Fidesz egyelőre nem az önkormányzatiságot akarja megszüntetni (noha azzal mindig baja volt); ehhez különben is az MSZP támogatása kellene, amit nyilvánvalóan nem kapnának meg. Az alkotmánysértő helyzet megszüntetéséhez - a jelenlegi önkormányzatok feloszlatásához, s helyettük a felügyelőbizottság kinevezéséhez - viszont nincs szükség a szocialistákra, ehhez a Fidesznek elég lesz az egyszerű többség is.

Orbán nyíltan hadat üzent annak a gazdasági-politikai konglomerátumnak, amely a szocialisták segítségével, illetve az MSZP fel- és kihasználásával szerzett jelentős pozíciókat a nemzetgazdaságban (s ily módon a politikai életben). Nem meglepő ezért az idegesség, amivel az MSZP egyes köreiben, illetve a tébé, az MSZOSZ és bizonyos munkaadói szerveződések környékén reagáltak Orbán elképzeléseire. Ám a Fidesz talán túl korán nyitott frontot. Emlékezzünk: Bokros Lajos hasonlóan látványos módon kívánt leszámolni a társadalombiztosítás köré szerveződött érdekeltségekkel, ám túl sok időt hagyott nekik arra, hogy összezárjanak: a vége aztán az lett, ami: a tébéreformot hirdető pénzügyminiszter bukása. És továbbra is kérdés az, hogy a visszaállamosítás után hogyan folytatódik a tébé reformja, az egészségügy privatizálása - ha folytatódik egyáltalán.

Ami a Fideszt a Mi Hazánkban markánsan jobboldali párttá teheti, az a nacionalizmusa lehet. A magyar jobboldal világéletében markánsan nacionalista volt, mint ahogy a hagyományos (liberális és szociáldemokrata) baloldal más megoldásokat keresett mind Trianonra, mind a magyarországi zsidóság és a nemzetiségek problémáira. Ebben az értelemben az MDF-kormány a magyar jobboldal igazi örököse volt; bele is bukott rendesen.

De az lesz-e a Fidesz, avagy a "jobboldaliság" ebben az esetben csak olyan máznak bizonyul majd, ami előbb-utóbb lepattogzik a kormányzati döntések józan, a konfliktusokat kerülő pragmatizmusáról (még akkor is, ha emiatt elpártol tőlük a nacionalista lumpenértelmiség derékhada)?

Orbán a választások éjszakáján megkerülte a választ arra a - nyilván nem annak szánt, de mégis provokatív - kérdésre, hogy most akkor hány millió magyar miniszterelnöke is ő. Annyit mondott, hogy a magyar állam és a magyar nemzet határai nem esnek egybe, valamint megígérte, hogy a következő kormány a nemzet része lesz. Az első állítás tény, amiből bármi és bárminek az ellenkezője is következhet; a második az MSZP-SZDSZ kormányt nemzetietlenezte le, amire semmi szükség, és baromság is; reméljük, hogy Orbán többet nem csinálja majd, bármennyire is ezt várja tőle az újdonsült Fidesz-béközép. A leendő külügyminiszter, Martonyi János arról beszélt, hogy az ő európai elkötelezettségük mélyebben gyökerezik, mint a szocialistáké, és hogy a Horn-kabinet külpolitikája csak annyiban volt sikeres, amennyiben az "antalli vonalat" folytatta. A gyökerek mélységéről célszerű lenne kizárólag kertészeti kerekasztalokon szólni; és azokat az alapszerződéseket, amelyeket a Fidesz most be akar tartatni, nem Antall dr., hanem Horn kötötte a románokkal és a szlovákokkal. A választások éjszakáján Duray Miklóst láttuk mosolyogni a Fidesz-székházban, aki, ha igaz az, amit egy szlovákiai magyar lap ír róla, szinte légmentesen tölti ki a rendszerváltás utáni Ká-Európa egyik alapfigurájának, a volt titkosügynökbe oltott soviniszta uszítónak a kontúrjait; és nagy reményekkel tekint a Fidesz-kormány jövendő külpolitikájára Tőkés püspök is, aki igazán jól a kiélezett konfliktushelyzetekben bír működni. A Fidesz-kormánynak, ha nem akar rosszat a román kormány RMDSZ-es tagjainak, és nem akarja eleve kizárni a szlovákiai magyarokat egy leendő, Meciar nélküli szlovák kormányból, ügyelnie kell arra, hogy ténykedése ne a határon túli magyarság radikálisait hozza helyzetbe.

A határon inneniekről már nem is beszélve.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.