Kedves Olvasónk!

  • 2012. április 18.

Rólunk

Keresse csütörtöktől vasárnapig a XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon a Magyar Narancs és az Írók Boltja közös standját, és hozza magával olvasókártyáját!

XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, Millenáris Fogadó B épület, 46-os stand,

április 19–22.

A hatalmas könyvmelléklettel megjelenő lapszámunkon kívül a „Minimum 11-es!”-lista könyvei 10, illetve Magyar Narancs-olvasókártyával 20 százalék kedvezménnyel vásárolhatók meg!

Ráadásul ha a helyszínen legalább féléves előfizetést jegyeztet elő, az áprilisi világirodalmi vagy a februári magyar irodalmi lista bármely kötetéből szabadon választhat egy ajándék könyvet!

Minimum 11-es! április, világirodalom

1. Melinda Nadj Abonji: Galambok röppenek föl (Ford.: Blaschtik Éva, Magvető, 2012)

2-3. Clemens J. Setz: Szerelem a Mahlstadti Gyermek idején (Ford.: Harmat Tamás, Európa, 2012)

Janne Teller: Semmi (Ford: Weyer Szilvia, Scolar, 2011)

4.Charles Bukowski: Shakespeare ilyet nem csinált (Ford.: Bajtai Zoltán, Pritz Péter, Cartaphilus, 2011)

5.Raymond Carver: Katedrális (Ford.: Barabás András, Magvető, 2011)

6.Chuck Palahniuk: Kárhozott (Ford.: Sári B. László, Cartaphilus, 2012)

7-8.Csehy Zoltán: Amalthea szarva. Száz itáliai humanista költő (Kalligram, 2012)

Diego Trelles Paz (szerk): A jövő nem a miénk - Fiatal latin-amerikai elbeszélők (Ford.: Kertes Gábor, József Attila Kör – L’Harmattan, 2011)

9-10. Eric Morgenstern: Éjszakai cirkusz (Ford.: Rakovszky Zsuzsa, Libri, 2012)

Tadeusz Słobodzianek: A mi osztályunk (Ford: Pászt Patrícia, Kalligram, 2011)

11. Ted Hughes: Prométheusz a sziklán, (Ford.: Lázár Júlia, Syllabux, 2012)

Minimum 11-es! február, magyar irodalom

1.Bodor Ádám: Verhovina madarai (Magvető, 2011)

2.Krusovszky Dénes: Felesleges part (Magvető, 2011)

3.Kornis Mihály: Hol voltam, hol nem voltam (Kalligram, 2011)

4.Mosonyi Aliz: Magyarmesék (Magvető, 2011)

5.Papp Sándor Zsigmond, Semmi kis életek (Libri, 2011)

6.Kemény István: Állástalan táncosnő (Magvető, 2011)

7.Térey János: Szétszóratás (Parnasszus könyvek, 2011)

8.Poós Zoltán: Képzeld magad az én helyembe (Kalligram, 2011)

9-10 Kertész Imre: Mentés másként (Magvető, 2011)  
Szécsi Noémi: Nyughatatlanok (Európa, 2011)

11. Vörös István: Keresztelés özönvízzel (Noran, 2011)


Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.