A vihar az Örkényben

  • 2016. október 18.

Snoblesse

Filmen legutóbb Helen Mirren alakította Prosperót, az Örkény Színházban Gálffi Lászlón a sor.


Nem szabad bennem vakon megbízni, és nem szabad párás szemmel azt várni, hogy itt most valami jó lesz. Neki kell feszülni, és mindenkinek ébren kell lennie, s hozzá kell tennie a magáét, különben csak miattam nem lesz ez jó, az biztos – figyelmeztet Bagossy László (az alant is látható felvételen), A vihar Örkény színházbeli bemutatójának rendezője. Akiknek tehát semmiképp sem szabad párás szemmel várni és vakon megbízni a rendezőben, az Gálffi László (Prospero), Törőcsik Franciska (Miranda), Király Dániel (Caliban), Pogány Judit (Ariel), Debreczeny Csaba (Antonio), Gyabronka József (Alonso), Csuja Imre (Stephano) és Epres Attila (Trinculo). Rajtuk kívül matrózok, szellemek, nimfák, istennők, vadállatok és fiatal urak felbukkanására lehet számítani a Nádasdy Ádám fordításában színre vitt előadásban.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.