Ács Pál útja Tinóditól Tandoriig

  • 2015. január 28.

Snoblesse

Kedves szerzőnk, a kiváló irodalomtörténész nem mindennapi könyvének bemutatója.
false

Ács Pál a régi magyar irodalom kutatója, az MTA doktora, és Átszitált idő című esszé- és tanulmánykötetében is szép számmal találunk szakcikkeket, például A historikus értelmezés korlátai a 2. zsoltár unitárius fordításában vagy a Kuriozitás, tudomány és spiritualizmus Johannes Löwenklau török históriájában valószínűleg csak kevesek örömére szolgál. De azt a Narancs rendszeres olvasói közül már sokan tudhatják, hogy Ács Pál modern irodalmi és történelmi esszéi néhány sor után beszippantják azt is, akinek az irodalomtudományhoz semmi köze nincs. A kötet egészéből pedig nemcsak egy szenvedélyes olvasó arcképe rajzolódik ki, de legfontosabb ügyeink, „változó identitásaink, tolerancia és intolerancia, kisebbségeink, többségeink, patriotizmus és nacionalizmus” egyedi és érzékeny tárgyalására is sor kerül.

A bemutatón Mészáros Sándor, a Kalligram Kiadó szerkesztője, Erdélyi Gabriella történész és Urfi Péter, a Narancs szerkesztője mutatja be a könyvet, és beszélget a szerzővel.

Figyelmébe ajánljuk

Fél disznó

A film plakátján motoron ül egy felnőtt férfi és egy fiú. Mindketten hátranéznek. A fiú azt kutatja döbbenten, daccal, hogy mit hagytak maguk mögött, a férfi önelégülten mosolyog: „Na látod, te kis szaros lázadó, hova viszlek én?

Ketten a gombolyagok közt

Az Álmok az íróból lett filmrendező Dag Johan Haugerud trilógiájának utolsó darabja. Habár inkább az elsőnek érződik, hiszen itt az intimitás és a bimbózó szexualitás első lépé­seit viszi színre.

Dinnyék közt a gyökér

Ha van olyan, hogy kortárs operett, akkor A Répakirály mindenképpen az. Kovalik Balázs rendezése úgy nagyon mai, hogy közben komolyan veszi a klasszikus operett szabályait. Továbbírja és megőrzi, kedvesen ironizál vele, de nem neveti ki.

Az esendő ember felmutatása 5.6-os rekesszel, 28-as optikával

  • Simonyi Balázs
Az október közepén elhunyt Benkő Imre az autonóm fotóriport műfajában alkotott, a hétköznapiból metszett ki mintákat, és avatta az átlagost elemeltté. Méltóságot, figyelmet adott alanyainak, képeiről nyugalom, elfogadás és az ezredforduló évtizedeinek tömény lenyomata világlik.

Trump, a nagy béketeremtő?

Bár a gázai háborút sikerült leállítani, a Trump-féle „peace deal” valójában ott sem egy békemegállapodás, legfeljebb egy keretterv. Ukrajna esetében viszont Trump még a béketerv precíz kiszabásáig sem jutott el.

Vadászok, kergetők, árulók

Nyíltan támogatja a Magyar Önvédelmi Mozgalom a Mi Hazánk céljait – kérdés, hogy a Fideszt is kiszolgálják-e. Az utóbbi időben sokan léptek be a szervezetbe. Egyes tagok úgy vélik, hogy a mozgalomra túl nagy hatást gyakorolnak a pártok.