Bónusz Fesztivál

  • 2014. október 8.

Snoblesse

Remek technoelőadók egymás hegyén-hátán, alkonyattól majdnem délelőttig.
false

Az elektronikus  tánczene számos nemzetközi állócsillaga teszi tiszteletét szombat este, vasárnapra virradó éjszaka Kőbánya szélén, a Hungexpo területén – ezúttal kevesebb blues, jóval több 4/4-es veretés várható. A fellépők között említhetnénk mindenekelőtt a Gesaffelsteinként (e szerénységet sugárzó mozaiknév a Gesamtkunstwerk és az Einstein hibridje) munkálkodó, minden szempontból stílusérzékeny Mike Lévyt, aki rafinált és gusztusos elektro-, sőt néha szintipop beütésű tech/house zenéivel kápráztatja el a világot. Számos (vagy tucatnyi) formás EP és maxi és megannyi elevenbe hatoló remix (Lana Del Rey- és Depeche Mode-szám is akad az áldozatok között) után tavaly adta ki első albumát Aleph címen. A szofisztikált – a szokásos sötét partihimnuszokon kívül kifinomult, lassabb, de nem kevésbé rafinált darabokat is magában rejtő – nagylemez egy tudatos zenés reflektált munkája, aki megbecsült kollaborátor volt Kanye West legutóbbi, Yeezus című albumán is.

A többiek között, ha csak címszavakban is, de méltatnunk kell a stílusosan odaverős zenéket gyártó és hasonló mentalitással dj-ző berlini Len Fakit, no meg az iráni származású, Amerikában élő, a törzsi lüktetést technoütemekbe plántáló Dubfire-t (Ali Shirazinia), aki idén éppen Miss Kittinnel adott ki lemezt, s akinek live actje a fesztivál egyik fő attrakciója. És közben nehogy megfeledkezzünk a Sven Väth frankfurti Omen klubjában nevelkedett, egzotikus zenei inpirációkból dolgozó Rebootról, a finom ritmusszerkezetek mesteréről, vagy éppen a visszatérő vendég Chris Liebingről, Adventről, s még számos magyar és külföldi fellépőről. Közben tartsuk észben: a mulatság kivilágos kivirradatig tart.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”