Einstürzende Neubauten

  • 2015. július 3.

Snoblesse

Eljönnek és legjobb számaikat játsszák nekünk a berlini fülmechanikusok.
false

Kimondani is nehéz: már több mint 35 éve, hogy bemutatkozott a rockhagyományt dekonstruáló és újraértelmező, elektronikával és saját kezűleg barkácsolt eszközökkel ellenpontozó, kellő iróniával szétfeszítő berlini brigád. Blixa Bargeld és zenésztársai – néhány, a korral elkerülhetetlen tagcserét leszámítva – bevált, 18 éve állandó felállással érkeznek hozzánk, hogy sípra, dobra és flexre írott himnuszaikkal ismét levegyék a lábáról a budapesti közönséget. Tavaly remek, keserű iróniával és fekete humorral teli konceptalbumot adtak ki az I. világháború emlékezetére (itt írtunk róla). Idei turnéjukon azonban nem ezzel az egész estés produkcióval rukkolnak elő, hanem a címhez (Greatest Hits) illően egyfajta keresztmetszetet nyújtanak az elmúlt három évtizedből: az 1985-ös Halber Menschről ugyanúgy játszanak majd, mint az 1989-es Haus der Lügeről vagy a 2000-es Silence Is Sexyről (talán erről a legtöbbet). Hiszen nincs is szebb annál, mint mikor összecsendül a betonvas és a csavarhúzó, mindez gitárokkal, dobbal, szintivel és Blixa morózus kántálásával lekísérve.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.