Sziget, 5. nap: Franz Ferdinand, Tame Impala

  • 2013. augusztus 1.

Snoblesse

A lemezmegjelenés előtti skótok a nagyszínpadon, az ausztrál Tame Impala az A38-on zárja a fesztivált.
false

Az első két lemezükkel a Szigetre, a harmadikkal pedig a VOLT-ra eljutó skótok épp lemezmegjelenés előtt állnak: Right Thoughts, Right Words, Right Action című albumukat pont két héttel az itteni koncertjük után jelentetik majd meg. Így tőlük vérbeli lemezbemutató koncertre számíthatunk jó pár új dallal, de meglepődnénk, ha a mindig is végtelenül elegáns Alex Kapranos és társai nem játszanának el néhány slágert a posztpunkos, ugyanakkor táncos debütről (például a Take Me Outot, a This Fire-t vagy a Michaelt), a jóval zúzósabb folytatásról (Do You Want To, Eleanor Put Your Boots On) vagy az elektronikusabb harmadik lemezről (Ulysses, What She Came For) is.

false

Alighanem a Sziget egyik legerősebb ajánlata, az ausztrál Tame Impala (A38 Színpad, 21.40), akiknek második lemeze, a Lonerism produkálta a tavalyi év legjobb (popújságírók osztályzataiból számított) átlagát a Metacriticen. Igazából nem is feltétlenül zenekarról van szó, ugyanis mindkét eddigi album Kevin Parker dalszerző-multiinstrumentalista műve - a többiek csak epizodisták, és kizárólag a koncerteken kerülnek (némileg) reflektorfénybe. A Tame Impala kihagyhatatlan ajánlat!

Részletes program, Nick Cave- és Muzsikás-interjú a Narancs Sziget-számában. Ki ne hagyja!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.