A Hadik kávéháznak még a nevét is el akarták venni

  • L.T.
  • 2019. november 4.

Sorköz

Végül a bíróság döntött három tárgyalás után.

A múlt héten jelentette be Juhász Anna irodalmár, hogy a Hadik Irodalmi Szalon kilenc év és 103 est után befejezi működését a Hadik Kávéházban. Noha tudomásunk szerint a kapcsolat „személyes és koncepcionális ellentétek miatt” szakadt meg, Juhász a közleményében hangsúlyozza: „a Hadik Irodalmi Szalon és a Hadik Kávéház ezúton is kifejezik egymás iránti tiszteletüket, és büszkék a közösen elért sikerekre”.

Mindez azért érdekes, mert a régi Hadik Kávéház történetében is előfordultak személyes és koncepcionális ellentétek, mi több, az egyik ilyen a bíróságon végződött. Ráadásul az 1938-as pereskedésnek nem kevesebb volt a tétje, mint az, hogy a Hadik kávéház megtarthatja-e a nevét.

A Hadik kávéház a század elején nyílt, a botrányos történet azonban 1938  januárjában kezdődött, amikor gróf Hadik-Barkóczy Endre és gróf Hadik Mihály a fővárosi törvényszékhez fordultak azzal, hogy

„a Hadik kávéház a Hadik grófok engedélye nélkül használja a Hadik nevet”.

Mivel a kávéház akkor már több mint 30 éve működött, alapos okunk van feltételezni, hogy a grófok keresetét nem a felháborodás ihlette, hanem egy potyaleső-szélhámos pár héttel korábbi próbálkozása, akkor ugyanis egy Ritz nevű nyugalmazott postatanácsos a Ritz-Dunapalota szálloda tulajdonosaival próbálta meg ugyanezt eljátszani – vélhetően némi készpénzre számítva.

A Hadik kávéház tulajdonosai azzal védekeztek, hogy „a kávéház nevében a Hadik név a grófi rang elhagyásával szerepel, míg a Hadik grófok rangjukat mindig használják”, illetve azzal, hogy a „szomszédságában álló Hadik laktanyáról nevezték el”, de ezzel nem tudták eltántorítani az elszánt Hadikokat.

false

Az elsőfokú tárgyalásra 1938. március 23-án került sor, és a felperesek arra kérték a törvényszéket, hogy tiltsa el a kávéházat a Hadik név használatától. A tulajdonosok, Kaiser Adolf és fia itt már azzal is védekeztek, hogy több évtizede senkinek nem volt kifogása a névhasználat ellen, a bíróság mégis elmarasztalta őket: az ítélet indoklása szerint „a névhasználat abszolút személyi jog és a Hadik név elnevezést a kávéház taulajdonosai csak akkor használhatják, ha annak használatába a Hadik család minden egyes tagja kivétel nélkül beleegyezik”.

Kaiserék fellebbeztek, és nem is alaptalanul: augusztus 6-án a tábla elutasította a Hadikok keresetét, s helyt adott mindannak, amit a kávéház tulajdonosai védelmükre felhoztak, és megállapította: „Van Budapesten Széchenyi, Kossuth, Deák kávéház, de van Erzsébet királyné szálló is, és ugyan az említett nemzeti nagyságok utódaiknak kétségkívül nincs közük sem a kávéházakhoz, sem a szállóhoz. Mint ahogyan a Prince of Wales bárnak sincs az angol királyi családhoz”, s hozzátették még azt is, hogy az efféle eljárás

„sokkal inkább tekinthető a nagy nevek megbecsülésének, az utókor hódolatának”.

Azonban a Hadik grófokat mindez nem hatotta meg, a per szeptember 24-én folytatódott, bár nem tartott sokáig, Mielőtt a végső ítélet megszületett volna, a felek bejelentették: megegyeztek abban, hogy kávéházukat vagy „Hadik laktanya kávéházra” vagy „Hadik kaszárnya kávéházra” nevezik át. Úgy tűnik, az előbbi lett a nyerő változat, legalábbis az 1939-as telefonkönyvben már Hadik laktanya kávéház néven szerepel az egység. Más lapra tartozik, hogy valószínűleg sem akkor, sem később nem volt élő ember, aki így nevezte volna.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.