„Demeter Szilárd az én ízlésem szerint nem egy derék ember. Túlnyomórészt hazudik”

  • narancs.hu
  • 2020. március 4.

Sorköz

A Térey-ösztöndíjas szerző azt is elmondta, szégyellné magát, ha „szaros tizenkilenc millió forint” hatást gyakorolna rá.

„Az irodalomnak nem tulajdonítok gyógyító jelleget. Azt nem tudja végrehajtani. Azt tudja, hogy volt ez a valóban nagy megpróbáltatás számomra, amit utána megpróbáltam pontosan leírni. És ebben sokat segített – mondja Szilasi László író a Pesti Hírlapnak adott interjújában.

"Szeretnék írni, és valóban megfúrták a fejemet, kivették a daganatot, és utána nem voltam olyan szellemi állapotban, mint előtte. Egy jó félévig csak lestem” – jegyzi meg a legutóbbi könyve, a Luther kutyái születéséről, nemzedékéről pedig ezt: „1964-ben születtem. Szerintem nem volt olyan, hogy könnyű lett volna élni. Bár a rendszerváltás után daliás évek voltak. Fiatalok is voltunk, sok mindent csináltunk, folyóiratokat, tudományos szövetségeket, hallgatói önkormányzatot: az jó volt. Aztán jött az első Fidesz-kormány, és minden tönkrement utána…”

Szilasi László

Szilasi László

Fotó: MTI

Az elmúlt hetek irodalmi közelharcai miatt, az interjú nagy része a Térey-ösztöndíjjal kapcsolatos, amit Szilasi is elfogadott.„Szörnyű hetek állnak mögöttem. Amikor megkaptam, fél óráig örültem, utána elkezdődött a sárral dobálás. Elsősorban azokkal leveleztem, akik megtartották ,a díjat. Mindenki attól félt, hogy etikailag valami büntetendő dolgot hajtunk végre” – mondja, hozzátéve azt, hogy majd akkor szídják, „ha kiderül, hogy valami rosszat csináltam, írtam az Orbán Viktort dicsőítő ódakötetbe”.

Elmondja azt is, hogy nagyon szégyellné magát, ha „szaros tizenkilenc millió forint” hatást gyakorolna rá. „Nyilván mindenkinek megvan a maga ára, de nekem ez kevés arra, hogy hazudjak” – teszi hozzá, ám szerinte ugyanez az ösztöndíj „arcáról” nem mondható el. „Demeter Szilárd az én ízlésem szerint nem egy derék ember. Túlnyomórészt hazudik” – mondja, a Térey-ösztöndíjról pedig az a véleménye, hogy „szalámi-taktikás” állami manipuláció azzal a céllal, hogy az írók forduljanak egymás ellen. „Ezt akarták, és ez történt” – mondja Szilasi, aki úgy véli, „2020-ban a nemzeteszmét nyomni” röhejes.

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.