mi a kotta? - Hol a kotta?

  • .
  • 2010. augusztus 12.

Trafik

Ha az elkövetkező napokban váltig Budapesten időzünk, s itt keresünk magunknak zenei programot, akkor jószerint elkötelezzük magunkat Verdi oly gyakran, s hozzá oly igazságtalanul megmosolygott Trubadúrja mellett, hiszen a főváros közigazgatási határain belül elsősorban a Budafest két opera-előadása tetszik ígéretesnek (Operaház, augusztus 15. és 17., hét óra).
Kétség sem férhet hozzá, az elorzott gyermek végzettörténete az itthon elérhető Verdi-specialisták legjavát lépteti a boldogult emlékű Vámos László rendezésébe, minekutána a négy főszerepben Sümegi Esztert, Wiedemann Bernadettet, Fekete Attilát és Fokanov Anatolijt találjuk majd, s ilyesformán az előadások nagyromantikus kimenetele garantáltnak tekinthető. Egyebekben Pest csupán egy másik jogos lázadás sztoriját kínálja, igaz, immár a XX. század virággyermekeinek közegéből: a Vajdahunyad várában ugyanis a Musica Sonora Kamarazenekar tagjai és szövetkezett társaik a Hair klasszikus zenei átiratát adják Beethoven 7. szimfóniájával összepárosítva (augusztus 12., fél kilenc). S mivel e hétvégén a szegedi Dóm téren is debütál a Bagó Bertalan által rendezendő nagyszínpadi Hair, e heti illusztrációnk az asztalon táncoló Bergert mutatja Forman mester filmváltozatából.

Túl a fentieken, a hét izgalmait vidéken, pontosabban fogalmazva Budapesten kívül kell keresnünk. Példának okáért a Zempléni Feszti-vál kistérségében, ahol is - egy nappal a pesti Azucena előtt - Wiedemann Bernadett Verdi Requiemében énekel majd mások mellett a nagy és kormos finn basszus, Jaako Ryhänen társaságában, Hollerung Gábor ütemezésére ügyelve (Rákóczi-vár, augusztus 14., nyolc óra). Vagy hát fordíthatjuk kocsirudunkat Eszterháza irányába is, ahol a hétvégén újabb imponáló szakasznyit teljesít Vashegyi György és Orfeo Zenekara a koncerttermi Haydn-összkiadás maratoni távjából. A három koncerten (augusztus 13., 14., 15., fél nyolc) ugyanis a 86-os és a 92-es sorszám közé eső összes szimfóniát eljátsszák majd Vashegyiék az egyetlen 87. szimfónia kivételével - zömmel francia megrendelésre íródott műveket tehát, melyek közé amúgy - merőben intuícióellenes módon - az Oxford melléknevű 92. G-dúr szimfónia is tartozik.

S végezetül, ámde elsősorban péntektől itt lesz nekünk Kaposvár, ahol is pénteken nyit a Kaposvári Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál - első ízben, azonban rögvest a legmagasabb fesztiválszintet belőve. Kocsis Zoltán és Joshua Bell, Kokas Katalin és Kelemen Barnabás, s még jó tucatnyi más, szavatoltan nagy hangszeres művész kamarázik majd egy teljes héten át a Chopin előtt, Schumann után alcímű, s ilyeténképp felettébb tágra szabott tematikával kecsegtető sorozaton. Programjából akár a nyitóest Mendelssohn-Stravinsky-parádéját (Szivárvány Zeneház, augusztus 13., hét óra), akár a közönség számára a mester és tanítvány, azaz Rados Ferenc professzor és Kocsis Zoltán együttmuzsikálását, valamint Kocsis és Bell Kreutzer-szonátáját tartogató szombati matinét (református templom, augusztus 14., tizenegy óra), akár a Prokofjev héber tematikájú nyitányával induló és Jevgenyij Nyesztyerenko felléptével dúsított vasárnap estét (református templom, augusztus 15., hét óra) csakis a legmelegebb szavakkal ajánlhatjuk az olvasó figyelmébe.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”