Külvárosi Kávéház

Tranzit

Mióta Újpest központja is úgy néz ki, mint Kőbánya vagy Rákoskeresztúr, és nemhogy a Kántor vagy a Keménykalap és krumpliorr, de a Sose halunk meg egyes snittjei is helytörténeti dokumentummá nemesedtek, a városképben az első érdemi visszalépést a Külvárosi Kávéház megnyitása jelentette.
Mióta Újpest központja is úgy néz ki, mint Kőbánya vagy Rákoskeresztúr, és nemhogy a Kántor vagy a Keménykalap és krumpliorr, de a Sose halunk meg egyes snittjei is helytörténeti dokumentummá nemesedtek, a városképben az első érdemi visszalépést a Külvárosi Kávéház megnyitása jelentette.Külvárosi Kávéház

Budapest IV., István út-Deák utca-sarok

Nyitva: reggeltől kb. éjfélig

Az épület a nyolcvanas években sugárutasított Bajcsy-Zsilinszky (most István) útnak azon a végén áll, ahol már kimerültek a szocializmust aszfaltba álmodók forrásai, aminek következtében egy háztömb lebontására már nem maradt pénz, és így a bitumenfolyam közvetlenül a Hörpintő nevű talponállóba torkollik.

A másik oldalon egy üveges boltja helyén néhány éve elegáns, drága férfiruhaüzlet nyílt. Ez még ma is a város azon kevés pontjai közé tartozik, ahol kapható olyan ing, amelyiken tompaszögűek a gallér csücskei - bár a próbababák egy ideje kezdenek egyre ízléstelenebbül öltözni, amennyiben például behódoltak a háromgombos zakón két gombot begombolás efemer nemtudoménmijének.

A tárgytól csak látszólag tértünk el, mert a bolt és a kávéház egyaránt ugyanannak a lokálpatriótának a tulajdona, akit pályafutása hajnalán mint az Újpesti Dózsa futballkapusát ismerhettek meg a labdarúgás szerelmesei. Éjjelente mindkét érdekeltséget, valamint a rezidenciát egy piros Wartburgból tartja szemmel az, akit ezért fizetnek, ami annál is indokoltabbnak látszik, mivel a Külvárosi Kávéháztól egyutcányira már vér is szokott folyni.

Aki előtt ezek után valamilyen presszószerűség képe jelenne meg, az mégis súlyosan téved, mert a hely amolyan oázis a környéken: kávéház, a külvárosban. A gazdagon és elegánsan renovált félkör alakú homlokzat összhangban van a belső tér kialakításával, ami angol klubok hangulatát idézi. Ugyanez nem mondható el a közönségről. Odabent gyakran mackóban múlatták az időt a vendégek, full-ex-BMW-iket a szemközti gyöpre csapva ki. A hely fényének emelése érdekében ezért aztán az igazgatóság kiszövegszerkesztette az ajtóra, hogy "Kérjük kedves vendégeinket, hogy kávéházunkban a sportruházat viselését mellőzni szíveskedjenek." A nevelő szándék dicséretes, de a megvalósítás láttán joggal támadnak kétségeink. Élhetünk ugyanis a gyanúperrel, hogy a példaképül választott Angliában nem faliújságon üzengetnek a vendégeknek, hanem a pincér adja tudtul, hogy mondjuk "a táncparketten sötét ruha kötelező, flanelöltönyös urak a galérián szíveskedjenek helyet foglalni" (Wodehouse).

A hely különben még most, egy-két évvel a megnyitás után is keresi az önazonosságát. Szemlátomást meghitt fészke akar lenni a bankóbunkó mazdagazdák helyi társaságának, de egyszersmind afféle irodalmi szalonként is szeretne nevet szerezni. Egy kávéház azonban nem attól lesz irodalmi, hogy kiteszi a falra Kellér Dezsőt karikatúrában, hanem hogy mondjuk Berda József is szívesen járna oda. (Ha már Újpest.)

De nem ez az egyetlen aránytévesztés. A sherryt például a likőrök közt számon tartani több mint hiba. (Csak nem a cherry brandyre gondoltak?) Azt meg már meg sem merjük kérdezni, hogy portói például miért nincs. Egy ilyen helyen. És akkor a madeiráról már végképp egy szót se szóltunk.

A kávéházhoz étterem, illetve nyáron kerthelyiség is csatlakozik. A tulajdonos jó szemmel választotta ki a szép házat, amellyel a külső és a belső építésze egyaránt csodát művelt. Talán csak arra kellett volna még vigyázni, hogy a konyha ablakai ne az utcára nyíljanak, mert így nem sokáig maradhat titok, hogy a krumplipürét Maggi-porból csinálják. Mindazonáltal, ha minden olyan jól fog működni, mint az épület vagy mint az olasz kávéfőző gép - és lesz hidegkonyha -, akkor bízvást állíthatjuk, hogy még nagy dolgoknak lehet szemtanúja, aki kimetrózik hozzájuk.

Kőrizs Imre

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.