Pomutz György/Gheorghe Pomuţ/George Pomutz: a tábornok kalandos élete

A bolygó katona

Tudomány

Románként született, magyarrá vált, amerikaiként halt meg. Az 1848/49-es szabadságharcban százados, az amerikai polgárháború végén dandártábornok, Alaszka megvásárlásában szentpétervári főkonzulként működött közre. Elfeledve, szegényen halt meg, aztán hadihajót neveztek el róla, Gyulán ma szobra van.

A gyulai Wenckheim-uradalomban dolgozott patkolókovácsként a román származású Pomucz János (Ioann Pomuţ). Nem tudni hogyan, de sikerült elérnie, hogy gyermekeit, Konstantint és az 1818-ban született Györgyöt a grófi család házi tanítója oktassa. Amikor a kovács meghalt, a család vagyonát értékesítették, és az összes pénzt a két fiú taníttatására fordították. Okos döntés volt: Pest-Budára mentek, és a három évvel idősebb báty orvosi, míg György jogi egyetemet végzett. Mint azt Berényi Mária, a magyarországi románsággal foglalkozó kutató megírta, Konstantin Bécsben szakorvosi, majd pszichiátriai képesítést szerzett, a pesti orvosegyetemen az ő nevéhez fűződik a pszichiátriai tanszék megalapítása. Öccse, György a jogi egyetem után királyi ügyész lett, ám hamar megvált a hivatalától, és Szigetvárra ment ügyvédnek. 1848 tavaszán szülővárosában, Gyulán a helyi és a kétegyházi románok százait sikerült meggyőznie, hogy álljanak a magyar szabadság ügye mellé – a legtöbbjük be is vonult a honvédseregbe.

Pomucz György – aki a nevét Pomutz formában használta – is így tett. 1849. június elsejétől Somogy vármegye rendőrbiztosa lett, a szabadságharc utolsó hónapjaiban Noszlopy Gáspár őrnagy seregében szolgált, augusztus közepén a komáromi várőrséghez került. A vár feladása előtt Klapka tábornok honvéd századossá nevezte ki. A bevehetetlennek tartott komáromi vár védői csak 1849 szeptemberében adták meg magukat, cserébe szabad elvonulást, a tisztek út- és menlevelet, valamint egyhavi pénzt kaptak.

New York, New Buda, Kossuth

A részleteket nem tudni, de Pomutz és társai nyugat-európai útjuk során érintették Párizst, s valószínűleg egy angliai kikötőből indultak az Egyesült Államokba. Nem világos, hogy több hónapos útjukat miből fedezték, és miből futotta hajójegyre. Ami tudható, hogy a komáromi vár egykori polgári kormánybiztosával, Újházy Lászlóval és néhány bajtársával 1850 februárjában érkeztek New Yorkba, majd áprilisban indultak tovább nyugatra. Május végén Iowa államban, az Újházy által kiválasztott területen voltak, csaknem 200 kilométerre egy nagyobbacska várostól, Burlingtontól. Jánossy Dénes 1940-ben megjelent A Kossuth-emigráció Amerikában és Angliában – 1851–1852 című könyve szerint volt elegendő forrásuk, hogy Iowában Újházy és családja 10 ezer hold, míg Pomutz és egykori komáromi tiszttársai közvetlenül mellette 800 holdnyi földet foglaljanak el – olcsón jutottak a szinte korlátlanul rendelkezésre álló, ám esetükben nem jó minőségű földekhez. Helyi bérmunkásokat fogadtak, s velük együtt kezdték meg a mezőgazdasági termelést – kevés sikerrel. Egyrészt, mert nem értettek a földműveléshez, másrészt a körülmények is igen mostohák voltak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.