A jövő Nobel-díjasai jönnek tanácskozni Kecskemétre

Tudomány

A Neumann János Egyetem rendezi a Nemzetközi Regionális Tudományi Társaság világkongresszusát, ami kimagasló szakmai sikernek számít.

„Ha annyit mondok, hogy az első ilyen világkongresszust Cambridge-ben rendezték, majd olyan helyszínek következtek a sorban mint Rotterdam, Tokió, Jeruzsálem, Sao Paulo, Port Elisabeth, Bangkok, Lugano és Isztambul, akkor nagyjából belőttem, hogy világvárosok, vagy legalábbis tanulmányi, gazdasági, kereskedelmi, pénzügyi szempontból nagyon jelentős és fontos városok adtak eddig otthont ennek a rendezvénynek. Ebbe a névsorba kerül be most Kecskemét” – mondta a Narancs.hu-nak a Bács-Kiskun megyei székhelyen működő Neumann János Egyetem Gazdaságföldrajzi és Településmarketing Központjának oktatója, Forman Balázs egyetemi docens. A tudományos kutató szerint több honi szakember, ha nem is nyilvánosan, de olyan véleményt fogalmazott meg, amely alapján magyar egyetem egyelőre nem képes megrendezni ilyen létszámú, ilyen sokrétű és ilyen magas szakmai színvonalat képviselő tudományos világeseményt. Ehhez képest nem a négy-öt nagy hazai egyetemi központ: Budapest, Szeged, Debrecen, Pécs és Győr, hanem Kecskemét nyerte el a jogot a rendezésre. Ez hazai és nemzetközi viszonylatban is nagy fegyverténynek számít.

Hogyan lehet ilyet rendezési jogot megkapni? –  kérdeztük Forman Balázst. Elmondta, 2022 októberében találkozott a világkonferenciára kiírt pályázati felhívással, akkor még három hét volt a leadási határidőig. „Szenvedéllyel, flow-val, gyakorta akár hajnali 3-ig tartó munkával, mert tisztában voltam azzal, hogy az életben  csak egyszer adódik egy ilyen lehetőség. Ezen túlmenően sok világkonferencián való részvétel rutinjával” – mondta a portálunknak az egyetemi docens.

Megtudtuk: négy kontinens legalább 50-60 országából érkeznek résztvevők és előadók a kecskeméti világkongresszusra, köztük olyanok is, akik a Nemzetközi Regionális Tudományi Társaság vezetése szerint esélyesek lehetnek jövőben akár a Nobel-díj elnyerésére is. A geográfiai világkongresszust 2024 áprilisában rendezik.

(Címlapképünkön a Neumann János Egyetem épülete. Forrás: nje.hu)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.