Van-e esélye az emberiségnek a mutáns koronavírusokkal szemben?

A kockavető nyugalmával

  • Erdős Attila
  • 2021. április 14.

Tudomány

Sorra érkeznek a baljós hírek a koronavírus legújabb változatainak halálos hatékonyságáról. Mi folyik itt, és miben reménykedhetünk?

Március 16-án az egyik legtekintélyesebb orvosi szaklapban, a New England Journal of Medicine-ben megjelent egy, az AstraZeneca vakcinájának hatásosságára irányuló klinikai vizsgálat leírása (Efficacy of the ChAdOx1 nCoV-19 Covid-19 Vaccine against the B.1.351 Variant). A vizsgálatot a Dél-afrikai Köztársaságban végezték, és arra a következtetésre jutottak, hogy a vakcina nem véd meg a vírus ún. dél-afrikai mutációjától, azzal szemben ugyanis csak a beoltottak 10 százalékának biztosított védettséget. A kutatók abból a feltételezésből indultak ki, hogy a vakcina legalább 60 százalékos védelmet fog nyújtani, aminek azért van jelentősége, mert a statisztika szabályai szerint ennek a feltételezésével határozták meg az esetszámot. Így fordulhatott elő, hogy a kutatás azt nem tudta megválaszolni, hogy a vakcina milyen védelmet nyújt a súlyos fertőzéssel szemben, hanem csak azt, hogy az enyhe vagy közepesen súlyos fertőzéssel szemben ilyen mértékű a védelem. (A vizsgálatba nem vontak be annyi beteget, hogy minden kiderülhessen.)

Márpedig a „dél-afrikai” vírus jelenlétét már Romániában is kimutatták – a veszélyes mutáns tehát már itt van a szomszédban.

De mit is jelent a mutáció a SARS-COV-2-s vírus – a későbbiekben csak „Vírus”, nagy „V”-vel – esetében?

Véletlenszerű adaptálódás

Ahhoz, hogy szaporodni tudjon, a Vírusnak meg kell dupláznia a saját örökítőanyagát, amihez mind a gazdaszervezet, mind a saját enzimjeit felhasználja. A folyamatban részt vesz egy polimeráznak nevezett enzim, amely lemásolja a Vírus saját örökítőanyagának a láncát. Ha ez a polimeráz tökéletesen működne, akkor az új Vírus pontosan ugyanazt a láncot kapná, mint amiről a másolás történt – de nem működik tökéletesen, hanem rengeteg hibát vét. Ez azt jelenti, hogy az új lánc el fog térni a régitől, és ezt az eltérést nevezzük mutációnak.

Az RNS-vírusok, amelyek közé a Vírus is tartozik, körülbelül milliószor gyakrabban szoktak hibát véteni a másolás során, mint például a humán gazdasejtek, vagy­is a Vírusban a mutációk előfordulásának valószínűsége nagyon nagy.

A jelenlegi járvány fantasztikus mértékű kollaborációt hozott el a tudós társadalomban, ami egyebek közt azzal is jár, hogy a tudományos eredmények szinte naprakészen hozzáférhetők. Hogy a Vírusban a mutációk mennyire gyakoriak, jól mutatja az a website, amely a különböző országokban található „mutáns” Vírusokat tartalmazza. (cbrc.kaust.edu.sa/covmt/) Az Egyesült Államokban például 229 621 esetben végezték el a Vírus genetikai láncának vizsgálatát – ez az ún. szekvenálás –, és azt találták, hogy 192 318 esetben a Vírusok eltértek egymástól, vagyis az egyes Vírusok génállományának 83 százaléka valamiben különbözik. Ha megnézzük más országok mutatóit, nagyjából hasonló eredmények látszanak mindenhol. A magyar adatok még ennél is nagyobb variabilitást mutatnak, 435 szekvenálásból 423 különböző Vírust detektáltak.

Fontos tudnunk azt is, hogy a mutációk nem tudatosan jönnek létre, hanem véletlenszerűen. A vírusok nem képesek gondolkodni és tudatosan cselekedni. A véletlenszerűséget jól bizonyítja az is, hogy a mutációk száma a Vírus különböző génszakaszaiban arányos azok hosszával, vagyis minél hosszabb a gén, annál nagyobb a mutációk száma. A magas mutációs ráta a Vírus számára evolúciós előnyt jelent, mert mindaddig, amíg nem talál magának egy olyan befogadó szervezetet, amelyben „békésen” eléldegélhet anélkül, hogy a befogadó sejtet elpusztítaná, ez az egy mechanizmus áll a rendelkezésére, hogy adaptálódjon. A Vírusunk esetében úgy tűnik, hogy számára a denevér lehet az a befogadó szervezet, amelyben ezt a célt elérte: a humán környezet idegen a számára, itt állandó támadások érik, a túlélése nem biztosított mindaddig, míg ki nem „mutál” magából egy olyan variánst, amely nem pusztít, és békén is hagyják a környezeti elemek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”