cyberhírek

  • .
  • 2007. október 25.

Tudomány

cyberhírek
DIGITALIZÁCIÓ Digitális világkönyvtárat hoz létre az UNESCO az amerikai Kongresszusi Könyvtár és számos további könyvtár közreműködésével. A projekt célja az, hogy ingyenesen az internetezők rendelkezésére bocsássa a világ könyvtáraiban fellelhető ritka könyveket, dokumentumokat, filmeket, fotókat, hangfelvételeket, és ezzel elősegítse a kultúrák közötti megértést.

ENERGIATAKARÉKOSSÁG Az Európai Bizottság szerint Magyarország éves áramfogyasztásának megfelelő mennyiségű energia vész kárba az Európai Unióban az összes kikapcsolt, de készenléti állapotban tartott elektromos berendezés miatt. A hagyományos villanykörték lecserélésére már határidő is van: 2015-től az EU-ban mindenütt csak energiatakarékos égőt lehet majd használni.

HOLDSZONDA Japán után Kína is Hold körüli pályára tervezett űrszondát bocsát fel október végén. A Holdistennő névre keresztelt űreszköz feladata az égitest felszínének feltérképezése és a Hold porának elemzése lesz. A következő lépésben ember nélküli holdjárművet, 15 éven belül pedig embert is küldenének a Holdra.

TARTALOMSZÛRÉS A szerzői jogokkal védett tartalmak kiszűrésére és automatikus eltávolítására alkalmas filtert mutatott be a YouTube. Az amerikai cég abban bízik, hogy kiengesztelheti a kalózmásolatok miatt tiltakozó film- és televízióstúdiókat.

KERESÕMOTOR Percenként 1,4 millió kulcsszóra vagy kifejezésre keresnek rá az internetezők világszerte. A Google keresőmotorja a legnépszerűbb: tíz közül hat keresést ezen keresztül bonyolítanak a felhasználók. A második leggyakrabban használt kereső a Yahoo, a harmadik pedig a Kínában piacvezető Baidu.

ALZHEIMER-KÓR A Stanford Egyetem kutatói olyan módszert fejlesztettek ki, amellyel már évekkel az első tünetek jelentkezése előtt kimutatható a vérből az Alzheimer-kór. A módszer a vérben levő fehérjék közti kommunikációt figyeli.

Idegen civilizációk nyomában Bekapcsolták a földön kívüli élet rádiójeleit kutató SETI Intézet (www.seti.org) új rádióteleszkóp-rendszerét: a Microsoft-társalapító Paul Allen 25 millió dolláros támogatásával megvalósult Allen Telescope Array (ATA) a világ legnagyobb ilyen berendezése lesz - adta hírül az Index. Az ATA 42 rádióteleszkópja egymillió csillagrendszerre figyel, működtetői azokra a jelekre koncentrálnak, amelyek nem már ismert, természetes rádióforrásokból, tehát esetleg más intelligens lényektől származhatnak. A rádióteleszkópokat kezelő SETI Intézet és a Berkeley Egyetem rádiócsillagászati laboratóriumának csillagászai azt remélik, hogy legkésőbb 2025-ig észlelnek ilyen rádiójeleket. Az ATA nagyságrenddel megnöveli az esélyünket arra, hogy rátaláljunk a földön kívüli élet nyomára, és könnyen lehet, hogy valóban találunk más intelligens lényt az univerzumban - írta közleményében Seth Shostak, a SETI Intézet vezető csillagásza. A SETI és a Berkeley további szponzorokat keres, mert a teljes, 350 teleszkópból álló rendszer megépítéséhez még 25 millió dollárra van szüségük.

Vitorlás teherszállító Sárkányvitorlákkal modernizálná a tengeri áruszállítást egy német hajózási vállalat. Stephan Wrage hamburgi mérnök találmánya, a kormányozható siklóernyő megérett a kipróbálásra: november elején indul útnak a Beluga SkySails Brémából, hogy az Atlanti-óceánt átszelve Észak-Amerikába hajózzon. A százhatvan négyzetméter felületű sárkányvitorla robotpilótája a kötélzet segítségével arra kényszeríti a vitorlát, hogy emelkedő, illetve zuhanórepülésben feszüljön neki a tenger fölött áramló levegőnek. Ezáltal olyan relatív sebesség alakul ki, amely jóval meghaladja a mindenkori szél erejét. Ez hatalmas húzóerőt jelent, amely tehermentesíti a hajómotort. A Beluga üzemeltetője, egy brémai hajóstársaság arra számít, hogy a novemberi út során 15-20 százaléknyi üzemanyagot lehet majd megtakarítani. Ez napi 4-5 tonna dízelolajat jelent - vagyis napi 1500 dollárral alacsonyabb üzemeltetési költséget. Emellett minden el nem égetett tonna gázolaj körülbelül három tonnával csökkenti a Beluga szén-dioxid-kibocsátását. A világtengereken közlekedő kereskedelmi hajók a Föld légkörébe jutó szén-dioxid három százalékáért felelősek.

Magasabb lett a Mont Blanc A klímaváltozás miatt két év alatt 2,15 méterrel lett magasabb Európa csúcsa: jelenleg 4810,9 méter magas a Mont Blanc. Meteorológusok szerint a változást a hegy csúcsán található jégtömeg növekedése okozza, azt pedig a klímaváltozás: az egyre magasabb hőmérsékletű csapadékot tartalmazó felhők miatt a nyári havazások során a hó 4000 méter felett jobban tapad a hegyekre, kevésbé olvad el, és növeli a hegycsúcsok magasságát és terjedelmét. Vagyis miközben 3000 méter alatt a hó fokozatosan olvad, és eltűnésének veszélye fenyeget, addig a 4000 méter feletti csúcsokon egyre vastagabb lesz a jég- és a hótakaró. A Mont Blanc hivatalosan 4807 méter magas, de 2001 óta negyedszerre mértek ennél magasabb értéket a kutatók.

Újabb Watson-botrány Bocsánatkérése ellenére felfüggesztette James Watson orvosi Nobel-díjas amerikai genetikust vezetői tisztségéből a New York-i Cold Spring Harbor laboratórium igazgatótanácsa, miután a professzor óriási felháborodást váltott ki a The Sunday Timesnak adott nyilatkozatával, amely szerint az afrikai feketék "kevésbé értelmesek", mint a fehérek. Watson nyilatkozata szerint rosszak az afrikai kontinens kilátásai, mert "a Nyugat abból indul ki segélyezési és fejlesztési politikájában, hogy az afrikaiak intelligenciája megfelel a miénknek, holott minden vizsgálat ellentmond ennek". A londoni Science Museum a nyilatkozat miatt lemondta az amerikai tudós előadását, a bojkotthoz számos más intézmény és kutató is csatlakozott. Watson kisvártatva megkövette mindazokat, akik "azt szűrték le szavaiból, hogy Afrikát mint kontinenst, valamiképpen genetikailag alsóbbrendűnek tekinti". A tudós nem először kelt feltűnést megbotránkoztatásra alkalmas kijelentéseivel. 1997-ben azt hangoztatta, hogy minden terhes nőnek joga van magzatának elhajtatására, ha az embrió genetikai vizsgálatából kiderül, hogy a gyermek homoszexuális hajlamú lesz. Egy másik nyilatkozatában a színes bőrűek felfokozott libidójáról elmélkedett. Watson a 2004-ben elhunyt Francis Crickkel együtt írta le 1953-ban a DNS kettős spirál szerkezetét, a szerzőpáros a röntgenkrisztallográfia módszerének kidolgozójával, Maurice Wilkinsszel együtt kapta meg 1962-ben az orvosi Nobel-díjat.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.