cyberhírek

  • .
  • 2008. június 5.

Tudomány

cyberhírek

Portálper A belga lapkiadókat tömörítő Copiepresse szervezet ötvenmillió eurót követel a Google-tól, mert szerintük megsértette a szerzői jogaikat azzal, hogy a Google News hírgyűjtő oldalára kitette a lapok szalagcímeit és a belga hírportálokra mutató linkeket.

Videóper A Viacom egymilliárd dollárra perelte be a Google tulajdonában lévő YouTube videómegosztót szerzői jogainak sok százezer rendbeli megsértése miatt. A YouTube ma már szűri a jogvédett videókat, ám a további korlátozásokat az online szólásszabadság korlátozásának tartaná.

Sivatagosodás Elsivatagosodik a Duna-Tisza közötti Homokhátság, veszélybe kerültek a kisebb tanyasi gazdálkodók, mivel a terület egyre jobban kiszárad. A harminc évvel ezelőtti állapothoz képest több millió köbméter víz hiányzik, a felszín alatti vizek szintje folyamatosan csökken.

Géntérkép Holland tudósok elkészítették az első női géntérképet. A Leideni Egyetem kutatói egyik kolléganőjük teljes genetikai kódsorrendjét leolvasták. Eddig csak férfiakról készült teljes egyéni géntérkép, a kutatók a nemek arányán akartak javítani.

Kőkorszak Pattintott kőeszközöket és a Közel-Keletről rég kipusztult állatok csontjait találták a régészek abban az őskori cseppkőbarlangban, amelyet szennyvízcsatornát építő munkások fedeztek fel véletlenül Izrael nyugati részén.

Fájlcsere Szerzői jogvédő szervezet bénította meg túlterheléses támadással az egyik legálistartalmakat kínálóvideoblog-szájt szervereit Amerikában. A jogtiszta tartalmakat szolgáltató torrentszerver, a Revision3.com üzemeltetői az FBI-hoz fordultak.

Videojáték mint terrorfenyegetés A Fallout 3 című videojáték egyik látványterve volt a lerombolt Washingtont ábrázoló kép, amit az FBI egy titkos al-Káida-fórumon talált, és a szakértők azt gondolták, egy nukleáris támadást előkészítő terv része - adta hírül az Index. Az amerikai kormány megbízásából internetes terroristafórumok után kutató SITE Intelligence Group nagy fogásról számolt be: sikerült bejutniuk két, az al-Káidához közeli, jelszavakkal védett titkos oldalra. Az al-Ekhlaas és al-Hesbah nevű fórumokon a terrorszervezetet támogató felhasználók amerikai és brit célpontok elleni nukleáris csapás lehetőségéről és kockázatairól beszélgettek. A beszélgetések archívuma mellett bizonyítékként többek között egy képet találtak a SITE hackerei, ami az atomcsapás által lerombolt Capitoliumot és Washingtont ábrázolja. A láthatóan számítógéppel manipulált képről úgy gondolták, terroristák készítették propagandacéllal, az al-Káida követőit lelkesítve a nyugati célpontok elleni támadásokra. Így is járta be a kép a világsajtót az FBI közleménye, majd a Reuters és AFP hírügynökségek jóvoltából. Aztán kiderült, hogy valójában a Fallout 3 című, Mad Max-es hangulatú videojáték egyik előzetes látványterve, a játék weboldalán is megtekinthető a letöltésre ajánlott grafikák között.

Alkotmányellenes megfigyelés Az Alkotmánybírósághoz fordul a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), szerintük ugyanis alkotmányellenes és több alapjogot is sért az elektronikus hírközlésről szóló törvény. A törvény előírása szerint a telefontársaságoknak és internetszolgáltatóknak a vezetékes és a mobiltelefonos beszélgetések, valamint az online kommunikáció valamennyi forgalmi adatát rögzíteniük kell. A TASZ azonban úgy véli, hogy a szabályozás sérti az információszabadságot és a szabad véleménynyilvánításhoz való jogot, valamint a gyülekezési szabadságot, illetve a magánlakás és magántitok védelméhez való jogot. A TASZ lényegében azt kifogásolja, hogy a forgalmi adatok segítségével pontosan nyomon lehet követni, hogy telefonon ki kivel, milyen időpontban, mennyi ideig vagy milyen gyakran érintkezik. A jogvédő szervezet szerint ezekből az adatokból jól feltérképezhetők a kapcsolatok, a kommunikáció gyakoriságából következtetni lehet a kapcsolatok intenzitására, az időpontból pedig a kapcsolatok minőségére és a részt vevő felek életmódjára, szokásaira. A mobiltelefonok földrajzi helyzetét jelző adatok pedig városi környezetben nagy pontossággal mutatják a telefonhasználók tartózkodási helyét.

Jeget találhatott a szonda Nem kizárt, hogy a vízjég és közvetetten az egykori élet nyomait kereső, a múlt héten landolt Phoenix Mars-szonda közel jár első nagy felfedezéséhez: a NASA legutóbb közölt felvételein érdekes felület látható az űrszonda alatt, amely akár vízjég is lehet - adta hírül az [origo]. Az egyik lehetőség, hogy egy eredetileg is a felszínen lévő kődarab lehet a képződmény. A másik, hogy a hajtómű a felszíni takaró anyagát elfújta, és az alatta lévő jégréteg vált láthatóvá. A forma alapján nem sikerült közelebb kerülni az eredet megállapításához, ilyen alakzatok ugyanis mind jégen, mind pedig idős, erodált kőzeteken kialakulhatnak. A Phoenix alatti jéggyanús képződményt "Hókirálynőnek" nevezték el. A szonda megkezdte a próbafúrásokat, a következő három hónapban mintákat vesz a talajból, és kémiailag elemzi őket. A vegyelemzés dönti majd el, tényleg talált-e jeget.

Adatbányászat a kampányban Az amerikai választási kampány finiséhez közeledve Barack Obama összetett adatbányászati módszereket alkalmazva próbálja elérni a potenciális támogatókat - adta hírül az Agent Portál. A prediktív előrejelző szoftverre építő mikrotargeting módszer a választók lehető legaprólékosabb szegmentálását célzó adatbányászati technikákat alkalmazza az egyéni választók viselkedésének pontos feltérképezése és a potenciális szavazók felkutatása érdekében. A módszer először 2004-ben, George W. Bush elnökválasztási kampányában kapott szerepet: segítségével Iowa államban a potenciális Bush-támogatók 92 százalékát, Floridában 84 százalékát érték el. Obama kampányában a Strategic Telemetry politikai tanácsadó cég az SPSS Predictive Analytics szoftverével mikrotargetál. A prediktív elemző szoftverrel támogatott kampányok hatékonysága a potenciális és bizonytalan szavazókat személy szerint legjobban érdeklő kérdésekről megfogalmazott és célzottan eljuttatott üzenetek megfelelő eszközökkel történő kommunikálásában rejlik. A Strategic Telemetry több mint 34 milliós demokrata szavazótábort térképezett fel, és közel 24 millió bizonytalan szavazóról rendelkezik személyes információkkal.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”