A küszöbönálló háború esélyei - A labdarúgó Európa-bajnokság elé

Tudomány

"Jelenkori viszonyaink tanulmányozásához Marx és Engels ad iránytűt a kezünkbe." Ismeretlen kelet-európai történész Magára valamit is adó futballszakértő ilyenkor még nem latolgatja nyilvánosan az esélyeket. Fejben ugyan már mindent helyére tett: értékelte a pillanatnyi formákat, kombinált, majd előre lejátszotta a meccseket, de - a reklámgalléros sarlatánok szavaival élve - "jóslásokba nem bocsátkozik". Tapasztalatból tudja: egy Európa-bajnokság annyira komplex, sokváltozós rendszer, hogy még az előrelátásban oly járatos bél-, madár- vagy villámjósok, kockavetők és álomlátók sem tudnák bizonyosan megmondani, ki kerülhet be a negyeddöntőbe.

"Jelenkori viszonyaink tanulmányozásához Marx és Engels ad iránytűt a kezünkbe."

Ismeretlen kelet-európai történész

Magára valamit is adó futballszakértő ilyenkor még nem latolgatja nyilvánosan az esélyeket. Fejben ugyan már mindent helyére tett: értékelte a pillanatnyi formákat, kombinált, majd előre lejátszotta a meccseket, de - a reklámgalléros sarlatánok szavaival élve - "jóslásokba nem bocsátkozik". Tapasztalatból tudja: egy Európa-bajnokság annyira komplex, sokváltozós rendszer, hogy még az előrelátásban oly járatos bél-, madár- vagy villámjósok, kockavetők és álomlátók sem tudnák bizonyosan megmondani, ki kerülhet be a negyeddöntőbe. Az ókori rómaiak - ha véletlenül ismerték volna a futballt - valószínűleg nem is őket, hanem a hadicselekmények alakulását a tyúkok csipegetéséből előre kiolvasó pullariusokat bízták volna meg a jövő kifürkészésével. Merthogy harc lesz nyilvánvalóan. Nemhiába a labdarúgás legjobb jelenkori hasonlata - a piac mellett - a háború: mindenki stratégiában és taktikában gondolkozik, utánpótlással, hadvezérekkel, támadókkal és védőkkel; a háborúról viszont mai tudásunk szerint még a jóslatoknál is többet árul el a történelem, "az élet tanítómestere". Persze évszázadok óta az is elméleti viták tárgyát képezi, vajon mit tanulhatunk a történelemből, léteznek-e olyan összefüggések, amelyekből következtetéseket vonhatunk le a jövőre nézve. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy múlt, jelen és testkultúra szorosan összetartozik; erre utal a kiváló francia történész, Georges Duby mondása, mely szerint a történelem: "gyakorlás, edzés, amely hozzásegít bennünket ahhoz, hogy előnyösebb helyzetből ragadjuk meg a jelent". Ahhoz viszont, hogy a történelemből a jövőt is megsejthessük, olyan szerzőkhöz kell fordulnunk, akik eleve ilyen perspektívában gondolkodtak. Természetesen Marxról és Engelsről van szó, közülük is inkább az utóbbiról, akinek 1859-es, a küszöbönálló háború esélyeit taglaló írásaiban meglepő párhuzamok mutathatók ki a mostani labdarúgó Európa-bajnokság lehetséges forgatókönyvével.

Engels e tárgyban írott,

hihetetlen éleslátásról és elemzőkészségről tanúbizonyságot tevő cikkeiben kirajzolódnak az elkerülhetetlennek látszó háború főszereplői: Franciaország, Németország, Itália és Ausztria. Valamenynyiük számára létkérdés a harc kimenetele, kinek az európai hatalmi pozíció megtartása vagy erősítése, kinek a függetlenség és egység kivívása céljából. A hadszíntér szempontjából Engels szerint kulcshelyzetben Svájc van, amelynek semlegessége ekkoriban még nem teljesen bizonyos; a háttérben természetesen ott figyelnek az oroszok, de felbukkannak a románok is, III. Napóleon érdekeltségeként. A mostani helyzet szempontjából érdekesnek és talán jelzésértékűnek tűnik, hogy Engels említést sem tesz a hollandokról és a portugálokról, akik ezek szerint nem igazán szólhatnak bele a nagyhatalmak dolgába. Kimondottan meglepő, hogy nincsenek sehol az angolok, akik néhány évvel korábban a krími háborúban még erősen involválódtak, most viszont teljesen elzárkóznak a részvételtől. Végleg leírni őket persze nem lehet, Marx ebben az időben például mást sem tesz, mint az angol gyáripar és kereskedelem helyzetét elemzi: London, Manchester és Liverpool mellett néhol Birminghamet is emlegetve.

Vessük el jó messzire a sulykot: mit jelenthet mindez a mostani Európa-bajnokság vonatkozásában? A franciák nagyon erősek, az olaszok nagyon elszántak. Vagy fordítva. Tulajdonképpen minden jó elmondható róluk, nincs igazi gyengéjük. Széles és kiforrott taktikai repertoár jellemzi őket, amely kellő tapasztalattal párosul; súlyos balszerencse, hogy rögtön az elején szembekerülnek egymással. Ezzel szemben a szokásos szerencse kísérte a németek útját, pedig még erre sem lenne szükségük: "Németország tehát olyan mérhetetlen erők felett rendelkezik, hogy ha egységes és szilárd irányítás alatt áll, nincs mitől félnie akkor sem, ha Franciaország, Itália és Oroszország egyszerre támadnak rá" - írja Engels. A torna meglepetéscsapata az orosz lehet, amely hihetetlen fejlődést mutatott az elmúlt néhány évben, és meglehet, olyan sikerrel jár, mint egykor Szuvorov hadjárata Felső-Itália felé. Ahogy az idős hadfi akkoriban - Engels idézete szerint, némileg régiesen - kifejezte magát: "az orosz szurony keresztülhatolt az Alpokon - russzkij stik prognal csrez Alpov". A történelem egyébként is azt tanítja, hogy Oroszországban holland tanácsok nyomán meglepő dolgok történhetnek: idén Nagy Péter városa, Leningrád egyébként is nagyon kitett magáért, hiszen a "Zenyit" úgy radírozta le például a Bayern Münchent vagy a Rangerst (Oroszok a zeniten, Magyar Narancs, 2008. május 22.), ahogyÉ és itt következhetnének a németekre és a britekre vonatkozó, megalázó harcászati példák, amelyektől azonban helyhiány miatt eltekintünk. A másik meglepetéstényező Svájc lehet, amelynek neutralitásában valóban nem lehetünk biztosak. Hazai pályán minden csapat hatalmas akadályokra, kemény, kiépített védelemre számíthat, amelynek feltörése még a legnagyobbaknak is gondot okozhat. Annak megállapításához, hogy Ausztria veszíteni fog, sem komoly történelmi elemzés, sem pedig nagy jóstehetség nem kell. Bár a fiatal csapat képes egy félidőt tetszetősen játszani, többre tudásából nem futja majd. Azt azonban már Engels is tudta, milyen taktikával kell felállniuk: "Az osztrákok mérhetetlen sikeresélyeket engednének kicsúszni kezükből, ha pusztán területeik védelmére szorítkoznának" - írta.

Nyilván szeretné az ember, ha a spanyolokkal is történne valami, de sokak szerint a sporthoz hasonlóan a történelemben sincs "ha". Engels erről a témáról - lásd Portugália és Hollandia - nem tesz említést, aminek a magyarázata talán a régmúltba nyúlik vissza: évszázadokkal ezelőtt történhetett valami, s emiatt a spanyol válogatott el van átkozva; jós legyen a talpán, aki megmondja, miért és meddig tart.

A többiek: jelen voltak. Törökország "Európa beteg embere". Ha végül a másik Altintop fivér is kidől, nem valószínű, hogy beleszól majd az események alakulásába. A svédek utoljára a harmincéves háború idején mutattak magukból valamit, azóta nem számítanak valódi tényezőnek; a lengyelek, a románok és a horvátok megpróbálnak majd ép bőrrel kikeveredni az egészből, nem is beszélve a csehekről, akik nem is lesznek. Az öreg görög hősök szintén vérző fejjel kullognak majd haza: még egyszer nem fog rájuk figyelni egész Európa - kiderül, hogy Otto Rehhagel mint Lord Byron egyébként sem igazán jó hasonlat.

Mindez persze csak találgatás és a történelem kiforgatása, főleg akkor, ha az ember ilyen szakszerűtlenül hivatkozik Marxra és Engelsre, akik akkoriban még mit sem sejthettek a futballról. Persze így utólag könnyű belemagyarázni a sorsszerűséget abba, hogy Engels épp Manchesterben, Marx pedig Londonban lakott, utóbbi pont félúton az Arsenal és a Chelsea mai stadionja között. Akkoriban még nemhogy stadion nem volt, de a labdarúgás sem igazán létezett mai formájában; néhány egyetemi csapaton kívül csak a Sheffield FC-t alapították meg 1857-ben. Az első londoni egyesület, a Forest Football Club, a későbbi Wanderers FC véletlenül épp a szárd háború idején alakult, de nem valószínű, hogy e nagy horderejű eseményekről a nyomorgó Marx vagy a kontinentális híreket szomjazva váró Engels tudomást szerzett volna. Visszakanyarodva: az 1859-es háború végül a véres solferinói ütközetbe torkollott, amelyben az osztrákok vereséget szenvedtek a franciáktól, de igazi győztesnek az olaszok, majd késői következményként a németek számítottak. Engels ezzel kapcsolatban már korábban megállapította, hogy "a Rajnát a Pónál kell megvédeni" - hogy ez az Európa-bajnokság kapcsán mit jelenthet, egyelőre nem sejtheti senki.

Az általános bizonytalanság

abból is adódik, hogy a mai európai futballkörnyezet kicsit olyan, mint a világ Marx-Engels korában vagy pontosabban Verne regényeiben: nem igazán tudjuk, ki honnét jött, miért épp ott van, ahol van, és már a szereplők nevei is furcsák. Amikor az Arsenal összeállításában először olvastam a hirtelen teljes fegyverzetében előpattanó Cesc Fabregas és Philippe Senderos nevét, fogalmam sem volt, melyik országhoz tartoznak, és egyáltalán létező személyek-e, vagy most kreálták őket. Olyanok voltak, mint a Sándor Mátyás két mutatványosa, Pointe Pescade és Cap Matifou - Arséne Wenger meg tulajdonképpen nyugodtan alakíthatná ugyanitt a titokzatos Antekirtt doktor szerepét. Verne regénye - amelynek cselekménye 1867-ben kezdődik - persze Engelsétől eltérő forgatókönyvet kínálna, és bár nagyjából hasonló erővonalakat rajzolna ki, a horvátoknak például kicsit nagyobb szerep juthatna benne.

A neveknél maradva: a csapatok összeállítását böngészve a szakember és a laikus egyaránt csodálkozik, vajon melyik keresztnév honnan származik. A franciáknál: Bafetimbi, Lassana, Karim - míg a tizenkilencedik század során az afrikai ezred, a zuávok, zefirek és bennszülött algériaiak csupán pótalakulatként jöhettek számításba, addig ma már teljes természetességgel adják a csapat gerincét. Vagy a német gólvágók esete: míg régebben Müllertől ("a nemzet bombázója"!) vagy Fischertől rettegett Európa, addig most a Bundesliga tizenöt legjobb góllövője között csupán két német található; nevük: Kuranyi és Gómez.

Sok évtizedes tapasztalat alapján könnyen megjósolható, hogy a "nagy nevek" nagy része hozza majd magát, azaz aki jó formában van, az jó formában van: nincs olyan, hogy valaki az utóbbi időben hihetetlenül jól játszik, aztán itt összezuhan, mint ahogy ennek ellenkezőjére is ritkán találunk példát a múltban. Talán Paolo Rossi nevét emelhetnénk ki, aki nemhogy előtte, de még a '82-es világbajnokság alatt is rossz formában volt, hogy a végén és azóta is mindenki csak róla beszéljen. Ha a németekkel kezdjük, az ismét fantasztikus - folyton ezüstéremre kárhoztatott - Ballackot és a surranópályán érkező Jansent emelhetjük ki. A portugáloknál Ricardo Quaresma vagy Cristiano Ronaldo nem felejthet el focizni, de talán ketten-ketten meg tudják őket fogni, a franciáknál viszont, ha Govout utolérik is, még mindig ott lesz Ribéry. Az olaszoknál szintúgy kettőről mehet be a labda: közelről Toniról, távolról Del Pieróról. A hollandoknál ne felejtkezzünk el a szezon közben alig elhasználódott Robbenről és Sneijderről, a románoknál a kicsit amortizáltabb Muturól és Chivuról. Az oroszoknál a két legjobb, Pogrebnyak és Arsavin nem is biztos, hogy pályára lép, míg a spanyoloknál szinte biztosan mindig ott lesz Torres és Fabregas, de ki tudja, ez a mindig hány napra (meccsre) szól?

De mit számít az öröklét szempontjából egy-két nap? A legjobb példát erre az osztrákok esete szolgáltatja, akik a jövőbe látva jó előre elkészítették a labdarúgó Európa-bajnokság dokumentumfilmjét. Állami televíziójuk a nyitó meccs előtti napon tűzi műsorára a "Das Wunder von Wien" (A bécsi csoda) című filmet, amely az osztrák válogatott diadalmas menetelését és Európa-bajnoki címét ünnepli - utólag és előre. A filmben megszólalnak az osztrák futball nagyjai, a diadalittas szövetségi kapitány, Josef Hickersberger, az elődöntőben az örökké lesajnált riválistól vereséget szenvedő németek részéről Beckenbauer és az ARD egész szakkommentátor-csapata, Netzerrel az élen. Azt elemzik, vajon mi vezethetett a németek bukásához, miközben agyondicsérik az Eb sztárját, az osztrák keretbe az utolsó pillanatban bekerülő tizenhét éves Peter Hruskát, a Bayern München - fiktív - ifi játékosát. Szinte minden megkérdezett benne látja a győzelem kulcsát, elsősorban ő az, aki miatt Bécsben mindenütt pezsgőt bontanak, és az egész ország együtt ünnepel.

Hogy is mondja Marx: az emberiség nevetve búcsúzik a múltjától? Vagy a jövőjétől?

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.