cyberhírek

  • .
  • 2009. július 16.

Tudomány

Nettelefon Júliustól a helyi tarifával hívható 189-es vonalas telefonszám mellett ingyenesen, internetalapú hanghívással is felhívhatják az állampolgárok a Kormányzati Ügyféltájékoztató Központot. Beágyazás Amerikai szerzői jogvédő szervezetek a YouTube után jogdíjat szednének azoktól a bloggerektől is, akik YouTube-videókat ágyaznak oldalaikba, hacsak nem teljesen nonprofit blogokról van szó. Oprendszer Operációs rendszert fejleszt a Google személyi számítógépekre. Az új operációs rendszerrel a felhasználók 2010 második felében találkozhatnak először, akkor jelennek majd meg az első, a szoftvert futtató netbookok. Blogújság Mindössze hat hónapot élt meg a The Printed Blog című, napilap-formátumú amerikai újság, amiben különféle blogbejegyzéseket jelentettek meg nyomtatott formában.
Az online üzleti modell offline nem működött.

Riadólánc Februárban 173 ember halt meg az ausztrál Victoria állambeli bozóttüzekben. A hatóságok ezentúl online közösségi hálózatokon, például a Twitteren és a Facebookon is értesíteni fogják a lakosságot a tűzesetekről.

Olvadás A NASA műholdas mérései szerint tovább vékonyodik a jég az Északi-sarkon: 2004 óta 18 centit vékonyodott a jégtakaró, és az átlagos vastagsága már csak 67 cm. Öt éve még 62 százalék volt a régi jég aránya, idén pedig már csak 32 százalék.

Fajkihalás A világ legnagyobb nemzetközi természetvédelmi szervezete, az IUCN szerint 2010-re nem leszünk képesek csökkenteni a fajkihalás mértékét úgy, ahogy azt egy ENSZ-egyezményben a részt vevő országok 1992-ben vállalták.

Hackertámadások Nagy kiterjedésű és szokatlan erejű támadás érte az USA szövetségi kormányzatának több oldalát a függetlenség napját, július 4-t követően; köztük több olyan hivatalét is, amelyeknek az internetes bűnözés elleni harc a feladatuk. A pénzügy- és a közlekedési minisztérium honlapja mellett megbénultak a titkosszolgálat, valamint a szövetségi kereskedelmi bizottság oldalai is. Néhány nap múlva hasonló támadások indultak Dél-Korea ellen is. Bár közvetlen bizonyíték nincs rá, több jel utal arra, hogy a túlterheléses támadások mögött Észak-Korea állhat. Szakértők szerint a támadás kiemelkedően jól koordinált, nagy erejű és meglepően hosszú volt. Dél-koreai szakértők egy 18 ezer fertőzött számítógépből álló zombihálózatot azonosítottak az invázió mögött, amerikai biztonsági cégek becslése szerint a feléjük irányuló támadásban 30-60 ezer gép vett részt, egyes szerverekre másodpercenként egymillió lekérdezést zúdítva.

Facebook Az amerikai haderő afganisztáni parancsnoksága a sajtóközlemények kiadásának hagyományos módja helyett elsőként a Facebookon tette közzé a civileket jobban kímélő taktikáját. A közlemény csak órákkal később jutott el a különböző sajtóorgánumokhoz. Stanley McChrystal tábornok új utasításának lényege, hogy a harcoló alakulatok parancsnokainak sokkal alaposabban kell mérlegelniük, kérjenek-e közvetlen támogatást a légierőtől, vagy harcba bocsátkozzanak olyan iszlamista fegyveresekkel, akik a falusi lakosság között elvegyülve bujkálnak.

Terjeszkedő trópusok A klímaváltozás gyorsan növeli a világ trópusi területeinek nagyságát, betegségekkel és szárazsággal fenyegetve a sűrűn lakott területeket - állítja egy ausztrál tanulmány. A James Cook University kutatóinak becslése szerint a trópusi övezet az utóbbi huszonöt évben 500 kilométerrel lett szélesebb. Megállapításukhoz hosszú időtartamú műholdas méréseket, időjárási léggömbökről származó adatokat, időjárási modelleket és a tengerek hőmérsékletével foglalkozó cikkeket tanulmányoztak. Arra a következtetésre jutottak, hogy a trópusi terület ma már jóval kiterjedtebb, mint a hagyományos meghatározás szerinti, a Ráktérítő és a Baktérítő közé eső egyenlítői körgyűrű. A száraz szubtrópusi övezetek kiterjedése pusztító hatással járhat a vízlelőhelyekre, a természetes ökoszisztémára és a mezőgazdaságra.

Gondolatolvasás A japán ATR Computational Neuroscience Laboratories kutatóközpont tudósai olyan szoftvert fejlesztettek ki, ami egy fMRI-vizsgálat alapján felismeri, mire gondol a tesztalany, és arról képet is képes mutatni - adta hírül az Index. A tesztekben a betanítási fázisban egyszerű fekete-fehér képeket mutattak az alanyoknak, miközben az agyi aktivitásukat a mágneses rezonanciát mérő műszerrel vizsgálták. Miután a program megtanulta, hogyan reagál az egyes képekre a tesztalany, és az agyban a véráramlás hogyan változik, a neuron szó betűit mutatták meg nekik. A program képes volt kizárólag az MRI adatai alapján olvasni az ember gondolataiban, és ha kicsit elmosódottan is, de olvasható képeket produkált a betűkről, amiket az alany éppen látott. A kutatók szerint a technológia további finomításával egyre bonyolultabb képeket tudnak majd kiolvasni az agyból, ezzel sokat segítve például hallucinációkkal járó betegségek kezelésében, de akár az álmainkat is rögzíthetjük és visszanézhetjük majd vele. Sőt, a kutatást vezető tudós szerint a vizuális megjelenítés csak az első lépcsőfok, később képesek lehetnek bonyolult érzelmi reakciók és hangulatok olvasására is.

Mesterséges sperma Brit kutatók a világ első, laboratóriumi körülmények között előállított életképes férfi ivarsejtjének létrehozásáról számoltak be. Az északkelet-angliai Newcastle egyetemének tudósai embrióból nyert őssejt felhasználásával hozták létre a spermiumkultúrát. A szakértők szerint az eredmény a férfiak gyermeknemzési problémáinak megoldásához vezethet, de a technika teljes kifejlesztése még évekig tarthat. A mesterséges spermiumok közvetlen felhasználását gyermeknemzésre eközben törvény tiltja Nagy-Britanniában: a jogszabályt tavaly fogadta el a londoni parlament.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."