Március végétől április közepéig négy öreg fakó rétihéját (Circus macrourus) láttak vonulni a Körös-Maros Nemzeti Park természetőrei a Cserebökényi-puszták fölött, két tojót és két hímet – jelentette be a KMNP a honlapján.
Az írás ismerteti, a Magyarországon előforduló négy rétihéjafaj – barna, hamvas, kékes és fakó – közül ez utóbbi példányaival lehet a legritkább esetben találkozni. Megesik, hogy egy madárvonulási időszak alatt egyet sem látnak a megfigyelők.
Magyarország területén a barna rétihéja és a hamvas rétihéja is költ. A kékes rétihéják nagyobb számban telelni jönnek mifelénk, a fakó rétihéják pedig elsősorban az Alföld keleti felét ejtik útba, amikor tavasszal az afrikai, trópusi telelőterületről az eurázsiai pusztákon lévő költőhelyeik felé igyekeznek.
A fakó rétihéját az tudja jól meghatározni, aki a többi rétihéját már jól ismeri. Az öreg hímeket a legkönnyebb kiszúrni, mert keskenyszárnyúak, a szárnycsapásaik gyorsak, hasonlóan a vörös vércsééhez. Tolluk felül gyöngyházszürke, alul világos, fehér színű. Szárnyát „négyujjasnak” nevezi a leírás, és a kihegyesedő szárnycsúcson szűk, ék alakú fekete folt is látható.
A kékes rétihéják ötujjas szárnycsúcsán kiterjedtebb a fekete folt, a hamvas rétihéják öreg hím példányainál négyujjas a szárnycsúcs, de kiterjedt a fekete folt, továbbá a külső karevezőkön felül sötét keresztsáv húzódik. A barna rétihéják közül az idős hímek sötétbarna hátuk és felső szárnyfedőik alapján állítólag könnyen meghatározhatók.
