Így készítsd fel a testedet a télre

  • Fizetett tartalom
  • 2021. október 1.

Tudomány

Ahogy beköszönt a tél, szervezetünk működése eltérő üzemmódba kapcsol. Nyáron kevesebbet vagyunk betegek, télen sajnos a hideg beköszöntével viszont sokkal hajlamosabbak vagyunk legyengülni és megbetegedni. A természet álomba merülésével egyidőben fáradékonyabbá válhatunk, hajlamosabbak vagyunk kevesebbet mozogni, így nehezebbé válik a testsúlykontroll. De nem feltétlenül kell, hogy ez így történjen, hiszen számos praktika és életmódbeli változtatás segíthet abban, hogy testünk, lelkünk kiegyensúlyozott maradjon a tél folyamán is, illetve megtartsuk a súlyunkat is. Mutatjuk, hogyan!

Miért jelent nagyobb kihívást a szervezet számára a tél?

Sokan nem gondolják, hogy a téli időszak nem csak az influenzának és a lázas megbetegedéseknek kedvez. Az év leghidegebb hónapjai több területen is érzékennyé teszik a szervezetünket.

Allergiák és asztma

Télen sokkal többet tartózkodunk zárt helyen a hideg miatt, így megnövekedik azoknak az óráknak a száma, amelyeket nem megfelelő levegőjű helyiségekben töltünk. A penész és a por könnyen okoz allergiát és ronthat az asztmás betegek tünetein.

Ízületi gyulladások

A hideg idő és a légnyomás változásai kedvezőtlenül hatnak az ízületek gyulladásos betegségeire. A hideg hőmérséklet megnehezíti a test harcát a gyulladásokkal szemben, és a légnyomás változásai erős hatással vannak az ízületekre, inakra és csontokra is, ezért sokszor sajnos fokozódnak a fájdalmak.

Szív- és érrendszeri megbetegedések

A csökkenő hőmérséklet szűkítő hatással van az érrendszerre, így megváltozik a vérkeringés, megemelkedik a vérnyomás. Ebben az időszakban magasabb a szívroham és a stroke bekövetkezésének esélye. Télen a szívnek extra munkát jelent a testhőmérséklet fenntartása is.

Elhízás

Sok tényező növeli az elhízás esélyeit a téli hónapokban, ezért rendkívül fontos a testsúlykontroll. Rossz időben, szélben, fagyban nehezebb rávenni magunkat a kimozdulásra és a mozgásra is. Hajlamosabbak vagyunk bekuckózni, filmet nézni és többet alszunk - így a mozgással töltött idő jelentősen lecsökken. A sötétebb időszakban felmerülő szomorúság és depresszió pedig gyakran kerül kompenzálásra étkezéssel és nassolással.

Hogyan készítsd fel a testedet a télre?Egészséges életmód és diéta

Télen a szervezetünk még jobban igényli az egészséges étkezést, hiszen immunrendszerünk erőssége alapvető, hogy egyensúlyban maradhasson ezekben a hónapokban. Figyeljünk a kiegyensúlyozott, változatos étrendre. Fogyasszunk teljes értékű gabonát, sovány húst és halakat, friss zöldségeket és gyümölcsöt. Ezekben a hónapokban kerüljük a hideg ételeket, a tejtermékeket. Részesítsük előnyben a szezonális zöldségeket, mint a gyökérzöldségek: répa, cékla, tökfélék, petrezselyem, retek, zeller. Ha étkezésünk kiegyensúlyozott, a testsúlykontroll is egyszerűbb. Figyeljünk arra, hogy a hosszú beltéri időt ne töltsük fel nassolással és a szükségesnél nagyobb mennyiségű vagy gyakoriságú étkezésekkel.

Mozgás

Bár a hideg idő miatt sokan hajlamosabbak inaktívvá válni, ne feledkezzünk meg a rendszeres mozgásról. A fizikai aktivitás nagyon fontos tényező az immunrendszer megfelelő működéséhez. Érdemes felfedezni az olyan téli sportokat, mint a síelés, korcsolya vagy szánkózás. A mozgás mindig legyen öröm is egyben, hiszen a boldogság is erősíti az immunrendszert!

Bőrápolás

A hideg idő megviseli a bőrt, ami könnyen kiszáradhat és viszkethet. Egy kis odafigyeléssel viszont könnyen beépíthető a napi rutinba a téli bőrápolás! Válasszunk az időszaknak megfelelő bőrápoló termékeket, és naponta reggel-este ápoljuk bőrünket.

Alvás

Télen az alvás ösztönösen előtérbe kerül, ezért hallgassunk testünk jelzéseire! Ha valaki hajlamos arra, hogy túlhajtja magát, akkor legalább a téli időszakban érdemes visszafogni magát. Az alvás csodálatos gyógyír a stressz oldására és a kalóriák elégetésére is. Megfelelő alvással biztosan erősödik az immunrendszerünk.

D-vitamin

Bár jól eső, mégis igyekezzünk elhagyni a zárt tereket, és töltődjünk fel a természetben magunkba szívva a napsütést, ami télen ránk talál.

Megfelelő öltözék

Bár nagyon kézenfekvő dolog a megfelelő öltözék, mégis sokan nincsenek tisztában azzal, mennyire nagy hatással van az egészségünk egyensúlyban tartására a megfelelő öltözék. A kellően meleg téli cipő, réteges öltözék, sapka és sál viselése melegen ajánlott. Sokkal nagyobb eséllyel kerülhetjük el az immunrendszer gyengülését, ha odafigyelünk erre.

Mire vigyázz a téli hónapokban?

A szabadtéri mozgás az egyik legjobb immunerősítő, továbbá megfelelő módja a testsúlykontrollnak. Van egy-két dolog, amire viszont jó vigyázni a téli hónapokban. Érdemes ellenőrizni az időjárás jelentést, még jóval a szabadtéri program előtt. A hőmérséklet, a szél és a páratartalom mind fontos tényezők a megfelelő öltözék megtalálásához. Szélsőséges időjárásban viszont ne induljunk el. Mivel télen a test ki van téve az alacsony hőmérsékletnek, ezért az ízületek és a szív- és érrendszer megóvása érdekében nélkülözhetetlen az alapos bemelegítés.

Ha a téli időszaknak megfelelően változtatunk életmódunkon és rendszeresen mozgunk, fitten és egészségesen telhetnek a téli hónapok is, illetve elkerül minket az elhízás.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.