Több jég az Antarktiszon

Korai inni rá

Tudomány

A NASA kutatói szerint nemhogy fogyna, egyenesen hízik az Antarktisz jégpáncélja. Mindez még nem írja felül a globális léptékű melegedés forgatókönyvét, ám jelentősen árnyalja a képet.

A sarki jégsapkák mérete körül kialakuló tudományos vita fontos részét alkotja a globális felmelegedésről szóló diskurzusnak, s ennek eredményei rendre megjelennek a médiában is. A parton leszakadó gigantikus jéghegyek, jég­táblák, az összetöredező sarki gleccserek látványa egyszerre fenséges és riasztó. Erre most kiderül, hogy az antarktiszi jég gyarapodik!

Táblás játék

Az Antarktiszról régóta tudni lehet (lásd: Talán fel sem olvadok, Magyar Narancs, 2009. június 25.), hogy bizonyos tekintetben nem is egységes egész: olyan kontinensről van szó, amit tényleg a jég tart össze. Az aszimmetrikus földrész nagy részét kitevő Kelet-Antarktisz ugyanis egy hatalmas sziget (a kontinens magja), melyhez a Nyugat-Antarktisznak csak a Déli-sarkhoz közeli fele kapcsolódik közvetlenül. Utóbbi legnyugatabbi része pedig két nagyobb és számtalan kisebb szigetből áll, ami csak felülről nézve, a rájuk boruló jégsapka miatt látszik egységesnek. Ráadásul a Nyugat-Antarktiszt a tenger fölé is kiterjeszti a kontinens pereméről belógó ún. selfjég, mint például a nyaranta tényleg olvadozó, 500 ezer négyzetkilométer felszínű Ross-jég. A friss kutatások is alátámasztják, hogy a kontinens két fele máshogy viselkedik felmelegedések, de valamennyire a lehűlések idején is, és a különbségek egyebek mellett a jégtakaró stabilitásában mutatkoznak meg, ami a Kelet-Antarktiszon az utóbbi évtizedekben megállás nélkül vastagodik. De a NASA Goddard Űrrepülési Központjának műholdas mérési adatokra támaszkodó friss tanulmánya nem azért jelent újdonságot, mert rávilágít arra, hogy nem akar elfogyni a jég a hatodik kontinensről. Nagyobb meglepetés, hogy az is kiderült, hogy milyen rohamos mértékben hízik a jégtakaró, rácáfolva számos korábbi becslésre. Igaz, még Jay Zwalli gleccserkutató, a friss kutatási eredményeket publikáló tudóscsoport vezetője sem vonja kétségbe, hogy a Nyugat-Antarktisz bizonyos régióiban nő a jégvesztés aránya (itt mindenekelőtt a nyáron az óceánba csobbanó jéghegyekről és a néha fél országnyi méretű jégtáblákról van szó). Ugyanakkor azt állítja, hogy a Kelet-Antarktiszon, továbbá a kontinens nyugati felének belső ré­gióiban olyan ütemű a jég gyarapodása, ami bőven kompenzálja a máshol bekövetkező veszteséget. A friss jég tömegére jellemző, hogy a műholdas adatok szerint 2003 és 2008 között évenként nettó 82 milliárd tonnával növekedett a jégtakaró tömege (ez már a hízás és a csökkenés különbözete!), bár az is igaz, hogy ez a szám 1992 és 2001 között évente még 112 milliárd tonna volt.

Az éves növekmény meghatározásához a kutatók a jégfelszín magasságát mérték és ennek változásaiból számították ki a végeredményt, de közben figyelembe kellett venniük azt a folyamatot is, melynek során a lehullott hó tömörödése folytán jég képződik, s a friss jég vastagsága évente nem több mint 2 centiméter! A kutatók szerint a kontinentális jég gyarapodása nem újdonság: úgy vélik, pontosan ebben az ütemben zajlott az elmúlt 10 ezer évben is, azaz a földtörténeti jelenkor, a holocén során. Ez a növekedés felülmúlta és most is felülmúlja a nyugati selfjegek letöredezése és a melegedő tengerbe szakadó gleccserek miatti veszteséget.

Noha a kutatók igyekeznek óvatosan fogalmazni, annyi biztos, hogy eredményeik így is rácáfolnak arra, ami a nemzetközi, sőt kormányközi klímaváltozási panel (IPCC) 2013-as jelentésében áll, vagyis hogy az Antarktisz jégpáncélja évente 147 milliárd tonnával csökkent 2002 és 2011 között.

A friss eredmények újabb disputát eredményeztek. Ben Smith, a Washingtoni Egyetem gleccserkutatója arra hívta fel a figyelmet, hogy milyen nehéz megbecsülni a jég vastagságát pusztán műholdas magasságmérés segítségével, Eric Holthaus amerikai meteorológus pedig úgy véli, hogy az antarktiszi jég óriá­si mennyisége és a globális klímára gyakorolt potenciális hatása szinte felmérhetetlen, mi több, túl van az emberi felfogóképesség hatá­rain. Ráadásul nehezen tudunk bármit is kezdeni azzal az időskálával, amelyben a változások zajlanak.

Zwalli szerint megnyugtató, hogy az Antarktisz olvadása egyelőre nem játszik szerepet az óceánok vízszintemelkedésében, sőt még el is vesz belőle évente 0,23 millimétert. A gond ott van, hogy a világ tengereinek szintje így is emelkedik, s ebből az IPCC-jelentés évente 0,27 millimétert az olvadásnak tulajdonított, márpedig ha ez nem így van, akkor egyelőre fogalmunk sincs, mi okozhatja. Az is nagy kérdés, hogy a jég gyarapodása meddig tart. A kutatók szerint néhány évtizedig még biztosan tovább hízik, ám utána könnyen megfordulhatnak a mostani tenden­ciák, és a veszteséget már nem tudja ellensúlyozni a bőségesebb csapadék. Mindenesetre a precízebb mérések kedvéért három év múlva újabb spe­ciális jégmérő szondát bocsát fel a NASA: ez lesz az ICESat-2, amely a tervek szerint 2018-tól szolgáltatja a mostaninál jóval precízebb adatokat.

A kétféle sarki jég

A kutatóknak nem csak a klasszikus, a kontinensre boruló és azt sapkaként összetartó, a hóesésből tömörülő jeget kell monitorozni. Ott van az Antarktisz körüli tengerjég is, ami a hosszú téli hónapokban szintén egyre terjedelmesebb lesz, s ez paradox módon gondokat okoz az antarktiszi kutatóállomások ellátásában: a jég ugyanis még nyáron (ami a mi telünk idejére esik) sem olvad el annyira, hogy a hajók megközelíthessék a partot. A jelenség magyarázata rávilágít arra is, hogy mennyire különbözik egymástól az Északi- és a Déli-sark helyzete. Leegyszerűsítve azt lehetne mondani, hogy míg az Északi-sarkon kontinensek ölelnek körbe egy sarki óceánt (és akkor egy pillanatra nagyvonalúan elfeledkeztünk a félkontinensnyi óriássziget, a szintén jégpáncél borította Grönland pozíciójáról), addig délen a jeges óceán vesz körbe egy több kilométer vastag jéggel borított, átlagosan amúgy is nagy tengerszint feletti magasságú szigetkontinenst. S míg északon, a nyári hónapokban melegedő sarki óceánban évről évre egyre nagyobb területen olvad el a jég, addig épp az Antarktisz biztosítja az óceán mind kiterjedtebb befagyását, amiben a kontinens belsejéből kiinduló és a nagy magasságból lezúduló jéghideg, a nagyobb sűrűségű levegő mozgása által keltett ún. katabatikus szelek játsszák a főszerepet. Ezek a kontinens amúgy is selfjéggel borított peremétől kifelé egyre csak hizlalják a jeget, hiszen a már kialakuló táblákat is egyre kijjebb sodorják.

Ellenben a kontinens belsejében növekvő jégpáncél vastagodására csak bizonytalan hipotézisek állnak a rendelkezésünkre. Valószínűnek látszik, hogy különös módon a kissé melegedő tengeráramlatok is hozzájárulnak a folyamathoz, ezek ugyanis fokozzák a csapadékhullást, ami eleve szilárd hó formájában kerül a felszínre, és az irgalmatlan mennyiségű jég környezetében egyhamar nem is fog elolvadni. Az ennél is regényesebb magyarázat szerint a folyamatokhoz alkotó módon járul hozzá az Antarktisz felett általában augusztus–szeptemberben kinyíló gigantikus ózonlyuk. Ráadásul idén az ózonréteg hatalmas, mintegy 6000 kilométer átmérőjű foltban tapasztalható elvékonyodása a korábbiaknál is nagyobb területen következett be, s bár késve alakult ki, annál kitartóbbnak mutatkozik.
A most 28 millió négyzetkilométerre kiterjedő ózonlyuk nagyságát befolyásolta az idei, a szokottnál is hidegebb időjárás, leginkább a sztratoszférában, a légkör középső rétegében uralkodó alacsony hőmérséklet. Az ózonréteg szakaszos elvékonyodásában természetesen kémiai faktorok, az áldásos emberi tevékenység nyomán a felsőbb légkörben elszaporodott agresszív klór- és brómvegyületek és -gyökök okozzák. E nagyméretű, szokatlanul vékony ózonréteg, mely helyenként szinte tényleg lyukas, olyan nagy mennyiségű ionizáló UV-sugárzást enged át, hogy az elkövetkező hónapokban nemcsak az Antarktiszon, de az egész déli féltekén veszélyessé teheti a napon tartózkodást, ám a sarki kutatókhoz képest az ausztrál strandolók sokkal kevésbé hajlamosak vastag kabátokban, speciális téli szemüvegben és símaszkban mutatkozni. Ám emellett az ózonlyuk klimatikus hatása sem lebecsülendő, mivel a hidegebb magas légköri körülmények között beinduló vékonyodás további hűléshez vezet a sztratoszférában. Az elvékonyodó ózonréteg ugyanis pont nem nyeli el az ultraibolya sugárzást, noha e folyamat során melegedne fel a környező sztratoszféra. De ennek hiányában a sztratoszféra hűlése csak ráerősít a Déli-sark körül kialakuló (de Kanadában és Szibériában is tapasztalható) ún. sarki örvényre, melynek körkörös légmozgásai afféle atmoszferikus akadályként távol tartják a jég nagyobb felületű olvadásához vezető, enyhébb partvidéki szeleket. Ugyanakkor a jégréteg erős fényvisszaverő képességén túl éppen a sarki örvény az, ami gondoskodik róla, hogy a lehulló csekély mennyiségű hó (az Antarktisz nagy része a Föld legszárazabb sivataga) szilárd maradjon, és idővel jéggé váljon. Ám a sarki örvény hatása nem terjed ki a kontinens minden zugára, például a nyugat-antarktiszi félszigetre, s ezért ott továbbra is drámainak tűnik a folyamatos olvadás.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.