Az ombudsman is megmondta: a rendőrség és ne magáncégek biztosítsák az állami ünnepségeket

  • narancs.hu
  • 2017. március 29.

Villámnarancs

Érdekli ez a Fideszt?

Még az október 23-i Kossuth téri események miatt fordult a TASZ az alapvető jogok biztosához. A kormány által fizetett magáncég akkor önkényesen szelektált a térre érkező ünneplők között. A TASZ szerint sérült a véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadsága, valamint a személyi szabadság, amikor az ünnepség elkerített területére nem engedtek be egy ellenzéki politikust. Vagyis nem engedték be Juhász Pétert, aki ekkor szervezett először füttykoncertet Orbán Viktor tiszteletére. A TASZ álláspontja szerint „a nemzeti ünnep mindenkié”, ennek értelmében szabadon megfogalmazhatók akár kritikus vélemények is, emiatt a rendezvényről senki nem zárható ki.

Székely László ombudsmani jelentése szerint nem árt szem előtt tartani, hogy az államnak és intézményeinek nincsenek alapjogai, és bár a véleménynyilvánítás szabadsága melletti kiállás alkalmával hangsúlyozza, hogy az állami rendezvény bizonyos prioritásokat élvez, ettől még az állampolgárok ok nélkül nem korlátozhatók, mert „alkotmányosan védett magatartás az állami rendezvény tartalmával, jellegével, keretével szembeni tiltakozás kifejezése”. Emellett jelentős különbséget tesz az eset kapcsán az ombudsman a demokratikus legitimációval rendelkező rendőrség és a rendezvényt biztosító magáncég (security) között, hiszen előbbi közhatalommal rendelkezik, így az állam nevében alapjogok korlátozására is fel van jogosítva, míg egy magáncég nem. Éppen ezért felhívja az illetékes hivatalok figyelmét a jelentésben foglaltakra, hogy a jövőbeli rendezvényeket ezek figyelembe vételével szervezzék és biztosítsák.

Tippelhető, vajon a Fidesz magasról vagy magasabbról tesz az alapvető jogok biztosának közlésére, ahogyan az alapvető jogokra is úgy általában.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.