Már csak egy hónapig fél Orbán

  • narancs.hu
  • 2013. december 29.

Villámnarancs

Január 30-án 24 órakor várhatóan helyrebillen a magyar miniszterelnök biztonságérzete. Vagy mégsem.

Október 3-a óta nem lehet tüntetni Orbán Viktor házának környékén, akkor az izraeli nagykövet látogatására hivatkozva zárták le a környéket – „legfeljebb december 31-ig” (ami azt illeti, elég tolakodó alak ez a követ, ha ilyen sokáig maradt vendégségben).

Csakhogy a 444.hu szerint Hajdu János, Orbán egykori első alabárdosa, a TEK jelenlegi vezetője karácsony előtt 2014. január 30-án 24 óráig meghosszabbította a tilalmat. Ismét avval a dumával, hogy „legfeljebb”.

Tessék már mondani, mi a fene történik majd január harmincadikán éjfélkor? Abbahagyja Orbán a rettegést? Elmúlik a rossz lelkiismerete? Harmincegyedikén hajnalban már minden szép és jó lesz, már nem jönnek a lidércek tüntetni álmában? Vagy Hajdu János megint hosszabbít?

Ha kell, eztán havonta? És utána?

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.