Hivatalos: Tényleg kirúgták Prőhle Gergelyt

  • narancs.hu
  • 2018. október 4.

Villámnarancs

A Magyar Idők kultúrharcos feljelentői újabb skalppal gazdagodtak.

„November 1-i hatállyal a Petőfi Irodalmi Múzeum Főigazgatójának vezetői megbízatása Főigazgató Úr és az Emberi Erőforrások Minisztériumának közös megegyezésével megszűnik. Kulturális területen végzett eredményes tevékenységét az Emberi Erőforrások Minisztériuma kiemelten hatékonynak tartja, egyben köszönetet kíván nyilvánítani az eddigi munkájáért” – áll az Emmi honlapján.

false

Mint emlékezetes, a kultúrharcot hirdető Magyar Idők azért támadta Prőhlét, mert az általa vezetett intézményben nem csak a kormány propagandáját visszhangzó művészeknek adott teret. A házmesteri feljelentés mostanra ért célt, izgatottan várjuk, ki követi Prőhle Gergelyt a poszton.

A Népszava nemrég megírta, hogy a Petőfi Irodalmi Múzeum mellett hol várhatók még a közeljövőben tisztogatások. A cikk szerint az Országos Széchényi Könyvtár, a Nemzeti Múzeum és a Zeneakadémia élén is személycsere várható, az Andy Vajna felügyelte Nemzeti Filmalap mellett pedig létrejöhet egy másik filmfinanszírozó szerv is, hogy pótolja a hiányt, ha már Vajnának nincs érzéke ahhoz, hogy a magyar történelmet megidéző (kurzus-) filmek készüljenek.

A Magyar Idők feljelentgetős kultúrharcának egyébként nem Prőhle Gergely az első áldozata, ez a cím a Balassi Bálint Intézet éléről leváltott Hammerstein Juditot illeti. Az ő bűne is az volt, hogy általa vezetett intézmény programjai túl liberálisak voltak a Fidesznek.

Az első áldozat – A Balassi Bálint Intézet és a kultúrharc

A Balassi Bálint Intézet az utóbbi években eljelentéktelenedett, és vezetője, Hammerstein Judit menesztése alighanem megpecsételi a sorsát. Úgy tűnik, az intézet programjai túl liberálisak voltak a Fidesznek.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.