film - TOVÁBBÁLLÓK

  • - köves -
  • 2009. december 17.

Zene

Kábé ugyanabból az ágymagasságból vágunk neki, mint a Poligamyban, csak itt a fiatalok közti párkapcsolati csevej nem válik el a lepedőakrobatikától. Magyarul: épp egy meghitt cunnilingus közben nyitjuk rá az ajtót Burtre és Veronára.
Kábé ugyanabból az ágymagasságból vágunk neki, mint a Poligamyban, csak itt a fiatalok közti párkapcsolati csevej nem válik el a lepedõakrobatikától. Magyarul: épp egy meghitt cunnilingus közben nyitjuk rá az ajtót Burtre és Veronára. Sam Mendeshez méltó bravúros kezdés ez; õelõtte még egyszer sem sikerült vígjátéknak ennyi hasznos dolgot közölnie egy családias nyalás alkalmából. Mert a mi fiúnk örömszerzés közben sem fogy ki a szóból, s mire feljön a takaró alól, kedvese enyhén gyümölcsös mellékízeibõl már meg is állapította, hogy babakocsi-vásárlásnak néznek elébe. Ha valamiért nem értettük volna, ki szól hozzánk a lábak közül, a látvány önmagáért beszél: ez a bõbeszédû, zokniban-szemüvegben szeretkezõ fiatalember a negyven évvel ezelõtti Woody Allen kosaras változata, mínusz a rabbiviccek, plusz a slackergeneráció belassult meláksága. A film lényegi része ezzel véget is ért, a fiatalokról mindent megtudtunk, mi megtudható (a leányzó a tûnõdõbb, kétkedõbb típus), de Mendes azért elindít egy roadmovie-t is, az Amerikai Diliflepnisek Érdekvédelmi Szervezete ugyanis leboltolta Hollywooddal, hogy minden független filmben lennie kell legalább fél tucat szórakoztató bolondnak. Nem mintha reklamálnánk; egy úri szabó, mint Mendes, éppoly könnyedén beletalál az off-hollywoodi kameraállásokba, mint az eposzi filmkészítés lövészárkaiba. Kellenek is néha az ilyen megfiatalító, a néplélek és Amerika hátsó udvaraiba beköszönõ ujjgyakorlatok; ezúttal Phoenix és Tucson köszönti a hecc kedvéért turistaosztályon utazó híres filmeseket.

A Budapest Film bemutatója

***

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.