film - TOVÁBBÁLLÓK

  • - köves -
  • 2009. december 17.

Zene

Kábé ugyanabból az ágymagasságból vágunk neki, mint a Poligamyban, csak itt a fiatalok közti párkapcsolati csevej nem válik el a lepedőakrobatikától. Magyarul: épp egy meghitt cunnilingus közben nyitjuk rá az ajtót Burtre és Veronára.
Kábé ugyanabból az ágymagasságból vágunk neki, mint a Poligamyban, csak itt a fiatalok közti párkapcsolati csevej nem válik el a lepedõakrobatikától. Magyarul: épp egy meghitt cunnilingus közben nyitjuk rá az ajtót Burtre és Veronára. Sam Mendeshez méltó bravúros kezdés ez; õelõtte még egyszer sem sikerült vígjátéknak ennyi hasznos dolgot közölnie egy családias nyalás alkalmából. Mert a mi fiúnk örömszerzés közben sem fogy ki a szóból, s mire feljön a takaró alól, kedvese enyhén gyümölcsös mellékízeibõl már meg is állapította, hogy babakocsi-vásárlásnak néznek elébe. Ha valamiért nem értettük volna, ki szól hozzánk a lábak közül, a látvány önmagáért beszél: ez a bõbeszédû, zokniban-szemüvegben szeretkezõ fiatalember a negyven évvel ezelõtti Woody Allen kosaras változata, mínusz a rabbiviccek, plusz a slackergeneráció belassult meláksága. A film lényegi része ezzel véget is ért, a fiatalokról mindent megtudtunk, mi megtudható (a leányzó a tûnõdõbb, kétkedõbb típus), de Mendes azért elindít egy roadmovie-t is, az Amerikai Diliflepnisek Érdekvédelmi Szervezete ugyanis leboltolta Hollywooddal, hogy minden független filmben lennie kell legalább fél tucat szórakoztató bolondnak. Nem mintha reklamálnánk; egy úri szabó, mint Mendes, éppoly könnyedén beletalál az off-hollywoodi kameraállásokba, mint az eposzi filmkészítés lövészárkaiba. Kellenek is néha az ilyen megfiatalító, a néplélek és Amerika hátsó udvaraiba beköszönõ ujjgyakorlatok; ezúttal Phoenix és Tucson köszönti a hecc kedvéért turistaosztályon utazó híres filmeseket.

A Budapest Film bemutatója

***

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.