koncert - ONYX

  • - vincze -
  • 2009. december 17.

Zene

Akinek magyaráznom kellene a két brooklyni unokatesó, Fredro Starr és Sticky Fingaz hiphopbandájának karrierjét, az valószínűleg életében nem hallgatott ilyesfajta zenét - legfeljebb a Slam refrénjének védjegyszerű töttörö-töttörőzése rémlik neki a kilencvenes évek MTV-jéről meg a korabeli házibulikról -, akinek pedig nem, az jó eséllyel ott volt ezen az estén a közel telt házas A38-on. Utóbbiak láthatóan tisztában vannak az összes Onyx-slágerrel meg a szólólemezekkel, a balhékkal, és gyertyát gyújtanak minden évben a rákban elhunyt egykori Onyx-tag, Big DS emlékére.
Akinek magyaráznom kellene a két brooklyni unokatesó, Fredro Starr és Sticky Fingaz hiphopbandájának karrierjét, az valószínûleg életében nem hallgatott ilyesfajta zenét - legfeljebb a Slam refrénjének védjegyszerû töttörö-töttörõzése rémlik neki a kilencvenes évek MTV-jérõl meg a korabeli házibulikról -, akinek pedig nem, az jó eséllyel ott volt ezen az estén a közel telt házas A38-on. Utóbbiak láthatóan tisztában vannak az összes Onyx-slágerrel meg a szólólemezekkel, a balhékkal, és gyertyát gyújtanak minden évben a rákban elhunyt egykori Onyx-tag, Big DS emlékére.

Annak ellenére, hogy Sticky Fingaz és Fredro Starr külön videoüzenetben ígérte meg a hazai hiphoppereknek, hogy a két gettóharcos le fogja csavarni mindenki fejét, én a legkeleteurópaibb haknit vártam ettõl a csapattól, olyat, amilyennel a levitézlett MTV-sztárok szokták büntetni a népet, amikor épp némi pénzre van szükségük, hogy ne kelljen eladni a harmadik Lamborghinit is a gyûjteménybõl. Ezt a félelmet úgy söpörte el a vadul gesztikuláló, felszabadultan ugrálva a színpadon szántó-vetõ Sticky Fingaz látványa, mint tornádó a madárfészket. Ennek az embernek még mindig olyan a hangja, mintha fellépés elõtt üvegszilánkokkal gargalizált volna, és még mindig szinte hallani lehet, ahogy az erõszakos szövegdarálás közben csikorgatja a fogait - az Onyx zenéje pedig még ma is változatlanul állat. Bár a borzalmas megszólalás eltüntette a dalok rafinált, gonoszkásan kúszó-mászó hangmintáit, a klasszikus recept (vegyél egy jó bunkó középtempót, és adj hozzá egy olyan refrént, ami kellõen egyszerû ahhoz, hogy hatszáz ember egyszerre ordítsa) itt is tökéletesen mûködött. Talán a Sick Of It Allon rengett utoljára ennyire a hajó az ugráló közönségtõl, másrészt éjféli kezdés és szar hangzás ide vagy oda: lehet rossz egy olyan koncert, ahol az elején elhangzik a Throw Ya Gunz, kicsit késõbb az All We Got Iz Us, aztán meg természetesen a kihagyhatatlan Slam?

A38 hajó, december 10.

****

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.