Sziget

Ha áram van

Foals

  • - minek -
  • 2015. szeptember 19.

Zene

Áradó harmóniák, bombasztikus dallamok, személyes, filozofikus, nosztalgikus dalszövegek, a rocktörténet kies bugyraiból építkező zenei világ – ez volna a Foals, amely amióta világ a világ, megosztotta az amúgy a rockzene veleszületett manírjait jól toleráló koncertlátogató közönséget.

Csakhogy az Oxfordból származó és már tíz éve együtt zenélő briteknek van néhány titkos fegyverük, melyekkel a notórius fintorgókat is le tudják venni a lábukról – ezt igazolta az idei szigetes fellépésük is.

Volt miből válogatniuk: három már megjelent és egy megjelenésre váró, az elhangzott dalok alapján legalábbis ígéretes albumuk. Életművüket nem annyira a linearitás jellemzi: a Foals mintha csak a rock örök körforgását akarná megjeleníteni, olyan magától értetődő szemtelenséggel és magabiztossággal építi be a rockzene szerteágazó hagyatékát – progrock, matekrock, pszichedélia, funky-indie gitárpop, posztpunk, jöhet minden –, hogy egy Mark Knopflertől csent gitártéma hallatán is csak elmosolyodik az ember. Ráadásul van egy antisztár külsejű, de határozott kisugárzással bíró frontemberük, Iannis Philippakis, aki, ha kell, kiereszti a hangját, s bömböl, mint egy oroszlán (talán ilyenkor a legjobb), de a gitártémái is rendben vannak, és láthatóan élvezi a tömeg szeretét. Ezt leszámítva a Foals egymást kiegészítő, tökéletesen összeszokott, remek zenészek kvartettje, akik a színpadon valóban „lelket visznek” a formás zenei kompozíciókba. És megzavarni sem lehet őket: egyik új számuk, a Mountain At My Gates közben elmegy az áram, s percekig nem is jön vissza – de ők még ebből a színpadi balesetből is képesek erényt kovácsolni, mert ahogy visszatérnek, egy rövid dobszoló után máris refrénből folytatják a számot (ott, ahol előtte „megállt” a kazetta). Amikor pedig kifogynak a nagy ívű balladákból, előkerül a friss, döngölős sláger: a szinte eddás billentyű­futamokkal induló, ám a végére már a Stoogest megidéző What Went Down úgy hagyja ott a publikumot, hogy a bennszorult levegőt sincs módja kifújni.

Nagyszínpad, augusztus 13.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.