Interjú

Katarzis megint

Lakatos Mónika énekes

Zene

Október 8-án a Budapest Ritmo keretében az Akváriumban mutatja be Romanimo című, tradicionális hallgatókat – azaz lassú, lírai dalokat – tartalmazó szólóalbumát Lakatos Mónika, a Romengo énekesnője. Ilyen még nem volt az Óperencián túl, úgyhogy jobb, ha tudjuk, egy minden porcikájában megindító koncert előtt állunk. Hogyan jutott idáig? – erről beszélgettünk vele.

„A szüleim állattartással foglalkoztak, de miután azt szigorú törvényekkel szabályozták, inkább ruhákkal kezdtek üzletelni. Az éneklés persze folyamatosan jelen volt a családban, ahogy általában a cigányok életében. Ha az apukám leült az asztalhoz enni, szinte rögtön énekelni kezdett, és időnként odaültetett minket, gyerekeket is, hogy hallgassuk a dalokat, és énekeljünk vele. Heten voltunk testvérek. Szerettük a lassú hallgatókat, de aztán mondtuk, hogy most már táncolni akarunk, jöhetne valami gyors is! Aztán improvizálni kezdett, és akkor a pergetőkre táncoltunk. Gyakori volt az is, hogy átjöttek a rokonaink, és ahogy beszélgetni, iszogatni kezdtek, jött az éneklés, a tánc. A táncot a gyerekekkel kezdették el, és együtt csodálták, ha jól ment nekik.”

Azt nem mondták, hogy gyönyörű hangod van?

„Nem, sosem. A szüleim nem is nagyon tudták, hogy éneklek. Inkább az volt jellemző, hogy ha nem volt magnó, akkor mi, gyerekek szolgáltattunk magunknak zenét. Csak úgy egymás között. Főleg cigányzenét hallgattunk, a Kalyi Jag volt a kedvencünk. Aztán az unokatestvéreim elhívtak a Holdvilág Színházba, hogy ott együttest alapíthatunk, táncolhatunk, énekelhetünk. Az első előadásra meghívtuk a szüleinket is, valójában akkor derült ki számukra, hogy mivel foglalkozunk. Persze örültek neki. De ha nem jön Mazsi, akkor másképp alakult volna az életem.”

Na, de Mazsi – Rostás Mihály – jött, azaz elment a cigány gyerekek előadására, és ott ragadt a színházban. A második előadáson már ő kísérte Mónit, és együtt nyerték meg az 1996-os Ki mit tud?-ot, bár előtte nem is tudták, hogy a színházat igazgató Malgot István benevezte őket. Mire sor került a döntőre, cigány szokás szerint összeházasodtak. Aztán megszületett a lányuk. Mónika három évig nem akart mással foglalkozni. Persze a Ki mit tud? híre gyorsan lecsengett, így elölről kellett kezdeni. Mazsi beszállt a Romano Dromba, olykor Móni is fellépett velük. De az igazi lépést a Romengo megalapítása jelentette 2004-ben.

Szívszorító hallgatókat a Romengóval is énekel Mónika, de annak a bandának megvan a maga világa, amibe nem fér bele egy ilyen tömény tematikus album. Ugyanakkor Móni arra is nyitott, hogy olykor kiléphessen a medréből – ezért jelenik meg szólólemezeként a Romanimo.

Honnan az ötlet?

„Mazsi már régóta szerette volna, hogy vegyünk fel egy olyan lemezt, amin csak hallgatók vannak. Kezdetben a maga örömére gondolta, arra csak később gondolt, hogy meg is jelenhetne. Hiszen mások még nem csináltak ilyet, és némelyik hallgatót a cigányok sem ismerik, nemhogy a szélesebb közönség. Bizonyos részeknek nekünk is utána kellett járnunk. Egyik-másik versszakot még soha nem hallottuk. Mentünk a nagynénémhez, hogy idézze már fel, hogy is volt eredetileg. Végül is így azt a célt is szolgálni tudjuk, hogy ne tűnjenek el ezek a dalok.”

„Hiszen ezek tükrözik a legmélyebben a cigányok lelkét – bólogat Mazsi –, a nagy részük Móni emlékeihez kötődik, ezeket hallotta a szülei, nagyszülei körében. Ezek azok a dalok, amikben 100 százalékig ki tudja fejezni az érzéseit. A gyorsabbakkal sincs baj, de ahhoz más hangulat, nagyobb közösség kell. A hallgató privát, legfeljebb családi.”

Szerepel egy auschwitzi dal is a lemezen. Voltak a családodnak ilyen élményei?

„A hallgatók arról szólnak, hogy mit éltek meg a cigányok – feleli Mónika –, ezt is megélték. Mindkettőnk családjában voltak érintettek, de soha nem akartak beszélni róla. Azt tudom csak, hogy a dédszüleim az akkori Csehszlovákiából menekültek Magyarországra, az erdőkben bujkáltak, hogy ne találjanak rájuk.”

„A nagyapám, Rostás Mihály mesemondó mesélt erről gyerekkoromban – fűzi hozzá Mazsi –, de gyerekként alig figyeltem fel rá. Csak később, amikor felfogtam, hogy miről van szó, akkor szerettem volna megkérdezni az öreget, de addigra már elment. Valahogy megszenvedhette a holokausztot, de nincs róla pontos információm. Az anyám csak legyint, tartózkodik a témától. Ha magába fojtja, talán jobban elviseli, nem akarja, hogy feltörjön a fájdalom.”

Fájdalomból persze jut különben is.

Erről most Mónika szívesebben hallgatna… Volt néhány hónap, amikor megakadt a lemezfelvétel. Amikor képtelen volt rá, olyan helyzetbe került…

Mazsival fél év különbséggel vesztették el egy testvérüket.

A nagy alkotások mélyén mindig ott rejlik valami szenvedés – próbálom szóra bírni.

„Amikor az apukám halt meg, akkor is feldolgozhatatlan fájdalmat éreztem – nyílik meg végül –, de közben azzal is szembesültem, hogy bizonyos dalokat képtelenség elénekelni e nélkül. A testvérem elvesztése után azonban csak arra tudtam gondolni, hogy bár soha ne tudtam volna meg, mit jelent ez az érzés. Olyan lelkiállapotba kerültem, amiről a mai napig azt hiszem, hogy nem tud építeni. Éppen ellenkezőleg. Inkább leépít.”

Az édesapád hangját hogyan sikerült „átmenteni” a lemezedre?

„Gyerekként sejtésem sem volt arról, hogy az éneke micsoda kincs. Az is csak később derült ki számomra, hogy mekkora híre van az országban. Egy anekdota szerint egyszer egy lagziban énekelt a nénikémmel. Nem volt mikrofon, de nem is kellett: olyan erővel énekeltek, hogy állítólag beleremegett a sátor fala, pedig valami pléhből készült. A hangja és a stílusa is örök példakép nekem. A lemezen hallható felvétel a halála előtt, szinte az utolsó pillanatban készült. Nagy kár, hogy nem tudtunk többet készíteni, de reménykedtünk, hogy még van idő. Öt éve már… Egy alkalommal, amikor eljött hozzánk, kértük, hogy énekeljen valamit. Nem is tudott arról, hogy a Mazsi bekapcsolta a magnót.”

Mónika édesapja, Lakatos Géza József mellett a nagynénje, Lakatos Klára is hallható a lemezen. Az emlékezés és a főhajtás fontosságán túl annak érdekében is, hogy a zömükben közös tőről fakadó dalok minél változatosabb és frissebb színezetet kapjanak. Ezért bukkan fel Rostás Krisztián gitárja és szintetizátora is, az utóbbi persze csak módjával, szinte jelképesen. De mindez csak részletkérdés. Ami a döntő, az lényegében a rendületlen megrendülés, a sorozatos próbatétel. Katarzis megint, megint…

Marton László Távolodó

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.