Lemez

Prophets of Rage

Zene

Az idén 25 éves a Killing in the Name, minden idők legdühösebb slágere, és az ember időnként elgondolkozik azon, hogy a düh miért tűnt el annyira a rockzenéből. Mint kiderült, ez Tom Morellónak is hiányzott, és miután tavaly a sajtóban, a választási hisztéria közepette egyre többször hangzott el az a kifejezés, hogy „Trump és Sanders dühös a gépezetre”, nem tudta türtőztetni magát. Szupergrupot alapított, melynek tagsága a következőképp néz ki: a Rage Against the Machine mínusz frontember, Chuck D és DJ Lord a Public Enemyből, valamint a Cypress Hill mekegő rappere,
B-Real. A cím nélküli album tehát nem jöhetett volna létre az új amerikai elnök nélkül, aki ugyan több dal klipjében is felbukkan, a szövegekben viszont érdekes módon egyszer sem mondják ki a nevét. Talán egy kicsit megmosolyogtató, hogy az ember 40-es, 50-es arcoktól várjon egy igazán dühös produkciót, de szerencsére nincs semmi gond az albummal. Morello még mindig úgy gitározik, mintha a hangszere különböző fogorvosi eszközökre lenne rácsatlakoztatva, a ritmusszekció ugyanolyan bivaly­erős, mint húsz éve, és a rapperekre sem lehet panasz. B-Real, a tagság legapolitikusabb tagja valószínűleg csak úgy vállalta a részvételt, ha írhat egy számot a fűről, ezt a lehetőséget meg is kapta, a végeredmény Legalize Me címre hallgat. Ami a dalok színvonalát illeti, van egy-két gyengébb (például az RHCP-féle funkrockot megidéző Take Me Higher vagy a túl sematikus Hands Up), de kapunk erősebb darabokat is. Ilyen az Unfuck the World, a katartikus Strength in Numbers, a kőkemény Who Owns Who, valamint a hajléktalanság problematikáját boncolgató Living on the 110, amivel a Prophets of
Rage a legközelebb kerül a sláger fogalmához. Megbízható források szerint a zenekar az idén parádés koncertet adott a Nova Rockon – hátha a szigeteseknek is sikerül becserkészni őket.

Fantasy/Universal, 2017

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?