Lemez

Nem mind arany, de majdnem

Foo Fighters: Concrete and Gold

Zene

Felsorolni is nehéz, hogy mi minden történt a Foo Fightersszel azóta, hogy három évvel ezelőtt megjelent legutóbbi albumuk, a Sonic Highways.

Néhány lényegesebb tudnivaló: 2015-ben ők voltak az utolsók, akik felléptek David Letterman műsorában, nem sokkal később Dave Grohl a lábát törte Svédországban a színpadon, így le kellett mondaniuk pár koncertet, köztük a Wembley- és Glastonbury-bulikat. A frontember végül egy trónon ülve folytatta a turnét, amelynek befejeztével súlyos depresszióba esett. Meglepő módon kibérelt magának egy házat nem messze a saját házától, ahol egy szál alsógatyában nekilátott a dalszerzésnek, és szerencsére elkezdtek dőlni az ötletek.

Az eredeti terv az volt, hogy a FF az új dalokat élőben rögzíti a Hollywood Bowlban 20 ezer néző előtt, de ez meghiúsult. Végül szokványos körülmények között vették fel az EastWest stúdióban, ahol annyi zenész megfordult, hogy a munkálatok gyakran lakomákba torkollottak (Grohl saját bevallása szerint egyszer negyven emberre grillezett az udvaron), és persze a vendégek közül jó páran fel is kerültek a Concrete and Goldra. Paul McCartney és Alison Mosshart (The Kills, The Dead Weather) jelenléte talán kevésbé meglepő, az viszont annál inkább, hogy itt van Justin Timberlake, Shawn Stockman (Boyz II Men) és a smooth jazz szaxofonos Dave Koz, a producer pedig az a Greg Kurstin (Adele, Pink, Beyoncé), aki eddig még nem igazán dolgozott rockzenekarral. Szóval volt itt baljós előjel bőven, ráadásul Grohlék nemrég közösen előadták a Never Gonna Give You Upot Rick Astley-vel, de mindez szerencsére nem lett rossz hatással az új dalokra.

A Concrete and Gold szövegeit részben az amerikai elnökválasztás ihlette (Grohlnak három gyereke van, és aggódik a jövőjükért), a zenére pedig ősi klasszikusok voltak a leginkább hatással, elsősorban a Beatles, a Pink Floyd és a Led Zeppelin. Taylor Hawkins dobos szerint ez az eddigi legpszichedelikusabb lemezük, míg Grohl szerint az egész olyan, mintha a Motörhead eljátszaná a Sgt. Peppert, esetleg a Slayer a Pet Soundsot. Az első kislemeznek választott és vicces klippel megtámogatott Run című számban Grohl időnként grindcore-osan énekli a szöveget, szóval elnyálasodásnak nyoma sincs, de még a Timberlake-et bevető, groove-os Make It Rightban sem. A politikai töltetű The Sky Is a Neighborhood kissé túlzottan ambiciózus, a La Dee Dára viszont semmi panasz nem lehet – ez a dal akár a Physical Graffitin is elfért volna.

„Érzem a fémet a csontjaimban”, énekli Grohl a Dirty Waterben, ami a keménységre és a színpadi balesetére is utal, és ez az a pont, ahol a legkétkedőbb FF-rajongó is megnyugodhat.

A zenekar jó formában van, Grohl továbbra is a rockzene Tom Hankse („mindenki haverja”), a Happy Ever Afterben énekelt „már csak underground szuperhősök vannak” sorért külön jó pont jár neki, de hát abból van már neki bőven. A Concrete and Gold a Foo Fighters legjobb lemeze a 2002-es One By One óta, és ha létezne olyan lista, amelyen a legjobb kilencedik albumok szerepelnek, azon ennek minden bizonnyal elég magas helyezés járna.

RCA/Sony, 2017

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?