koncert - SZOBASZIGET - A KUTYA VACSORÁJA

  • Kõhalmi Anett
  • 2010. augusztus 12.

Zene

Egy belga fesztiváltól szerzett ötlet szerint a közönség bátrabb tagjainak lakásában is lehet koncertet tartani. Nyilván akusztikusat, kis hallgatóságnak, kis gázsiért, de egészen más atmoszférában, mint amihez szoktunk.
Egy belga fesztiváltól szerzett ötlet szerint a közönség bátrabb tagjainak lakásában is lehet koncertet tartani. Nyilván akusztikusat, kis hallgatóságnak, kis gázsiért, de egészen más atmoszférában, mint amihez szoktunk. A Sziget elõtt tíz héten keresztül hetente egy zenekar játszott valakinek a nappalijában. Fellépett például a Harcsa Veronika Quartett, az Intim Torna Illegál, aztán A kutya vacsorája csapta oda a felkiáltójelet a sor végére. Volt koncert Széphalmon és Solymáron, "budán és a belvárosban, a szervezõnek csak egy volt fontos a helyszín kiválasztásakor: a megközelíthetõség. Ja, meg hogy elférjen a banda. Lakásfelajánlónak a Sziget.hu-n lehetett jelentkezni, vagy ahogy a legutolsó házigazdák tették, hirtelen felindulásból, az egyik elõzõ koncert helyszínén.Az önkéntesek három kategória közül választhattak (pop-rock, világzene, komolyzene-dzsessz), de a konkrét zenekar kiléte a legutolsó pillanatig zsákbamacska volt. A házigazda rokonait, barátait és egyéb üzletfeleit egyharmad arányban hívhatta meg, a maradék kétharmad (kábé 20 fõ) a SzobaSziget Facebook profiljáról jött, jelentkezési sorrendben. A koncertek bármenynyire csendesnek lettek is hirdetve, a szomszédokat azért elõre figyelmeztetni kellett.

És csak eztán kezdõdhetett a kamaramuzsikálás - térdmagasságban szaladgáló gyerekekkel. A nézõktõl alig egy méterre Varga Livius meg a többiek, átkattintva agyukban az "akusztikus" feliratú reléket, kissé megilletõdötten ülnek neki a családias koncertnek (itt legalább biztos a telt ház). De nemcsak a zenekaron érzõdött, hogy egy másik dimenzióba került, hanem a közönségen is, hiszen a banda a szemük láttára demisztifikálódott: hús-vér emberekké váltak, akik a szemünkbe néznek, miközben játszanak. S e kölcsönhatás összességében gyümölcsözõnek bizonyult, értékelhetõ, a maga keretei közt igen élvezetes produkció született. Elhallgatná az ilyesmit Sziget után is az ember.

"buda, augusztus 2.

*****

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.