Lemez

Middlemist Red: Ripple Soul

  • - lang -
  • 2017. január 1.

Zene

Túl azon, hogy a Middlemist Red a hazai reflexekhez képest meglehetősen gyorsan importálta a nyugati független gitárzenék – az évtized első felében az egyik legtrendibbnek számító – neopszichedelikus ágát, a budapesti négyes inkább azért lett fontos a magyar könnyűzenében, mert egy nem túl nagy hagyománnyal bíró műfajjal és főleg angol nyelven énekelve tudott túllépni a kisebb klubok világán. Most már ott tartunk, hogy a második lemezbemutatóra kinőtték az A38 nagytermét is. Persze, kellett hozzá az erre fogékony új közönség is, de kétségtelen tény, hogy a zenekar 2014-es debütáló albuma attitűdben, hangzásban és minőségben is olyan volt, amilyennel New Yorkban vagy Londonban sem okozott volna szemöldökráncolást ez az ügyesen összeválogatott, a posztpunk és a neopszichedélia által dominált, de részleteiben csomó mást is felvillantó gitárzene.

A most megjelent Ripple Soul organikus folytatása az előzőnek. Két olyan számmal indul, amelyet a krautrockos lüktetés miatt utazós zenének is lehetne hívni, de a Drifter In The Dark tánczenés kiállása és a Silverline bugyborékoló szintijei egyúttal az éjfél utáni klubkompatibilitást is biztosítják. Ezután csak a két instrumentális darabnál ül le kicsit a lemez, de talán akkor is csak azért, hogy az Illuminair és a From The Corner Of My Eyes posztpunk slágereivel elkezdődhessen a menetelés a lemez második tetőpontja, a legjobb sorokat rejtő Mellow felé, hogy végül a nyitányt visszaidéző hangulatban zárják le ezt az újfent erősre sikeredett anyagot.

Szerzői, 2016

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.