Lemez

Middlemist Red: Ripple Soul

  • - lang -
  • 2017. január 1.

Zene

Túl azon, hogy a Middlemist Red a hazai reflexekhez képest meglehetősen gyorsan importálta a nyugati független gitárzenék – az évtized első felében az egyik legtrendibbnek számító – neopszichedelikus ágát, a budapesti négyes inkább azért lett fontos a magyar könnyűzenében, mert egy nem túl nagy hagyománnyal bíró műfajjal és főleg angol nyelven énekelve tudott túllépni a kisebb klubok világán. Most már ott tartunk, hogy a második lemezbemutatóra kinőtték az A38 nagytermét is. Persze, kellett hozzá az erre fogékony új közönség is, de kétségtelen tény, hogy a zenekar 2014-es debütáló albuma attitűdben, hangzásban és minőségben is olyan volt, amilyennel New Yorkban vagy Londonban sem okozott volna szemöldökráncolást ez az ügyesen összeválogatott, a posztpunk és a neopszichedélia által dominált, de részleteiben csomó mást is felvillantó gitárzene.

A most megjelent Ripple Soul organikus folytatása az előzőnek. Két olyan számmal indul, amelyet a krautrockos lüktetés miatt utazós zenének is lehetne hívni, de a Drifter In The Dark tánczenés kiállása és a Silverline bugyborékoló szintijei egyúttal az éjfél utáni klubkompatibilitást is biztosítják. Ezután csak a két instrumentális darabnál ül le kicsit a lemez, de talán akkor is csak azért, hogy az Illuminair és a From The Corner Of My Eyes posztpunk slágereivel elkezdődhessen a menetelés a lemez második tetőpontja, a legjobb sorokat rejtő Mellow felé, hogy végül a nyitányt visszaidéző hangulatban zárják le ezt az újfent erősre sikeredett anyagot.

Szerzői, 2016

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.