Lemez

World music: bársonyos

Zene

bőr Isztambulban, togói vudu funkyval, eretnek klezmermámor és egy kivétel Finnországból. Egy híján húsz csillag, szárnyalás és csúcs, menthetetlenül.

Gaye Su Akyol: Hologram Imparatorluğu Gaye Su Akyol a nagy török dívákat, Selga Bağ­cant és Müzeyyen Senart hallgatva cseperedett fel, aztán az alternatív rock – a Sonic Youth, a Nirvana és Nick Cave – hatása alá került. Mielőtt énekelni kezdett, festett és antropológiát tanult, csak aztán az isztambuli éjszakában a Bubituzak együttesbe botlott, és azzal felborult minden. A Bubituzak a kíséretébe szegődött, és 2013-ra kikerekedett az első lemezük, a Develerle Yaşı­yo­rum. Azóta szárnyalás van, mégpedig az a homályos tekintetű, lebegős fajta, amely a klasszikus amerikai pszichedelikusokra jellemző. Túlestek néhány rangosabb fesztiválon is, és most a felkapott Glitterbeat Records lecsapott a második albumukra, úgyhogy komoly globális robbanás várható. A Holog­ram Impara­tor­luğu érintését ugyan­is nem lehet megúszni. Magával ragad menthetetlenül.

Egy fátyolos, gyönyörű hang, és hozzá anatóliai gyökerek, a Jefferson Airplane és a többi, akusztikus török hangszerek és betépett gitárok, gyöngédség és erő, Kelet és Nyugat – végül is ennyi az egész. Meg az a bársonyos bőrkötés. Innentől békén hagyható a bazár, Isztambulról Gaya Su Akyol szól. (Glitterbeat Records, 2016)

 

 

 

 

Vaudou Game: Kidayó A gitáros-énekes Peter Solo a togói vudu kultúra központjának számító Aneho-Glidjiben született. Számára is a vudu jelentett mindent: a természetet, az emberséget, a békét és persze a törzsi rituálék zenéit. Csak miután egy olajoskannából elkészítette első gitárját, nyílt meg előtte a világ. Akkor aztán rákattant a különböző afrikai irányzatokra, majd szedte a sátorfáját, és Európába települt.

A Vaudou Game együttest Lyon­ban hozta össze. 2014-ben debütáltak az Apiafo című albummal, ami ki sem hűlt még, de már egy új korongot tettek az asztalra. A vudura jellemző énekbeszéd és ritmusvilág a Kidayótól sem esik távol, de ami igazán süt belőle, az a hetvenes évek funkyja – afrobeatbe és etióp soulba mártva. Kissé betépve úgy is hallgathatnánk, mintha James Brownt és Fela Kutit és Mahmoud Ahmedet egyszerre raktunk volna a lemezjátszóra. És nagyon jól éreznék egymást abban a nagy pörgésben. De hát ilyen a vudu… (Hot Casa Records, 2016)

 

The Klezmatics: Apikorsim Heretics „Ez kőkemény, hardcore klezmer; nincs benne semmi fúzió, semmi hiphop vagy beat” – mondta a Narancsnak Frank London (Ragyogás, 2016. szeptember 15.), és majdnem elhittem neki. Oké, olyan látványos fúziókról valóban nem beszélhetünk, mint az americanás Wonder Wheel, a latinos Rise up! vagy a gospeles Brother Moses Smote The Water albumok esetében, de aki vegytiszta klezmerre vágyik, azt el kell szomorítanom. A partifílinget legfeljebb két szám (a címadó és a Party In Odessa) hozza, a többi másféle mámort tartogat. Engem főleg a jiddis versekre írt zenék varázsoltak el, különösen a Vi lang? című, aminek a kije­vi pogrom elől Amerikába menekült David Edelstadt írta a szövegét. De hát nettó költészet a Der yokh című Lluis Llach-dal is, mely a katalán függetlenségi mozgalom himnuszának számított, míg a Three-Ring Sirba és a Green Violin simán tovább tágítja az avantgárd vagy forradalmi klezmer határait.

Na persze, Frank London nem akart becsapni, inkább arról van szó, hogy a Klezmatics zsigerileg képtelen tradicionálisan játszani. Minden hangja, minden gesztusa eredeti és meglepő; ha úgy tetszik, eretnek. És hát könnyen lehet, hogy fennállása harminc esztendejének éppen ez a legjobb albuma. (World Village, 2016)

 

Okra Playground: Turmio Finn etnopop három énekesnővel, karéliai gyökerekkel, a Kalevalát és a Kanteletárt idéző szövegekkel… Az csak a Värttinä lehet – vágnánk rá kapásból, de nem, ez itt az Okra Playground, melynek debütáló albumát éppen szénné kaserolják a szaklapok. Többek közt arra fektetve hangsúlyt, hogy az említett párhuzamok mellett-helyett előtérbe kerüljenek a sajátosságaik. Mint amilyen a hangszerelés. És hát tényleg, az egészen unikális, ahogy az archaikus hangszerek, a kantele és a jouhikko magukba szívják az elektronikát – a billentyűket, a basszusgitárt, a programozást. Mintha együtt szóltak volna mindig is. Ha feldobom, ősi és lokális, ha leesik, friss és univerzális – na, ebbe a küldetésbe szokott a legtöbb zenekar belebukni. Hogy aztán az Okra Playground-féle kivételek erősítsék a szabályt.

Egy szó mint száz: az Okra valóban több mint ígéretesen startolt. A tagjai persze vérprofik, amiről a Sibelius Akadémián kaptak papírt. Aztán különféle formációkban edződtek tovább, mielőtt 2010-ben összeálltak. Kéne még beléjük valami „őrület”, vagy mögéjük valami „pokol”, és akkor a csúcsra jutnának, összetéveszthetetlenül. (Nordic Notes, 2016)

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.