Koncert

Ma is ugyanaz – Tankcsapda az A38 hajón

  • Kovács Bálint
  • 2011. december 22.

Zene

Hiába szól a Tankcsapda jó néhány éve már egy másik közönséghez, mint tíz évvel ezelőtt, hiába nem tudják már megszólítani azokat az újabb dalszövegek, akik nem az utolsó három-négy lemez miatt szerettek bele a zenekarba, azért valahogy mindig sikerül lekenyerezniük a legkiábrándultabb exrajongót is: hol egy interjúval, hol pedig egy, csak az első négy lemez számaira fókuszáló klubturnéval. Most hirtelen felindulásból a ’csapda közönségéhez mérten mikroszkopikus méretű A38 hajóra szerveztek egy olyan koncertet, ahová be sem engedtek annyi embert, ahányan még épp elfértek volna, hogy meglegyen a hamisítatlan klubhangulat – per pillanat nehéz ennél szimpatikusabb dolgot elképzelni (annak persze, aki befért). Már csak azért is, mert így nem lehetett sem gigantikus látványshow, de még egy kis pirotechnika sem – a süllyedő hajón játszó zenekar képét jobb meghagyni a Titanicnak.

Ilyenkor látszik a legjobban, ami azokból a bizonyos interjúkból vagy klubbulikból is ki-kiérződik: hogy ez alapvetően még mindig ugyanaz a zenekar, amelyiket tíz, tizenöt vagy huszonkét éve megszerettünk. Ugyanaz a kőegyszerű lelkesedés a rockzene iránt, ahogy a tökéletesen eltalált klasszikus számok is ugyanazok akkor is, ha mondjuk a Köszönet, doktor vagy a Szappanopera közben jobb kimenni egy újabb sörért, átadva a helyünket azoknak, akik meg az ősrégi, metálba oltottan eddás, koncerten eddig szinte sosem játszott Rohadt a hely darabbal nem tudnak mit kezdeni. Mert ilyen számokat is elővettek, hogy tényleg ne legyen oka senkinek panaszra: egy Bárány, egy Rock and Roll rugója vagy a dobozgitáros Egyszerű dal miatt már megéri koncertre menni.

Noha a közönség mintha nem értett volna egyet ezzel: hogy miért álldogálta végig mindenki mozdulatlanul a Jönnek a férgeket és a Legjobb mérget, megmagyarázhatatlan. Pontosabban a minimális pogót látva a fejeket satuba fogó százhúsz kilós biztonsági őrök megpróbálták elmagyarázni a dolgot, de ezzel a legjobb szándékuk ellenére sem javítottak a koncert gyalázatosan pipogya hangulatán.

A38 hajó, december 21.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”