Valerij Panyuskin - Mihail Zigar: Gazprom - Az orosz fegyver (Könyv)

  • B. I.
  • 2008. június 5.

Zene

Valerij Panyuskin - Mihail Zigar: Gazprom - Az orosz fegyver Az újságíró szerzőpáros egyik tagja, Panyuskin a Gazprom-kötet előtt a jelenleg börtönbüntetését töltő orosz oligarcháról, Mihail Hodorkovszkijról írt könyvet, akinek az ártatlanságáról bevallottan is meg van győződve. Munkája azonban ezzel együtt is élvezetes olvasmány, az pedig kifejezetten rokonszenves, hogy elfogultságát a szerző nem is titkolja. A Gazprom-téma ugyancsak remek választás: a világ növekvő energiaéhsége és ezzel párhuzamosan az apadó készletek miatt az orosz cégóriás világpolitikai tényező lett, az orosz nagyhatalmi törekvések legfőbb aduja.

Valerij Panyuskin - Mihail Zigar: Gazprom - Az orosz fegyver Az újságíró szerzõpáros egyik tagja, Panyuskin a Gazprom-kötet elõtt a jelenleg börtönbüntetését töltõ orosz oligarcháról, Mihail Hodorkovszkijról írt könyvet, akinek az ártatlanságáról bevallottan is meg van gyõzõdve. Munkája azonban ezzel együtt is élvezetes olvasmány, az pedig kifejezetten rokonszenves, hogy elfogultságát a szerzõ nem is titkolja.

A Gazprom-téma ugyancsak remek választás: a világ növekvõ energiaéhsége és ezzel párhuzamosan az apadó készletek miatt az orosz cégóriás világpolitikai tényezõ lett, az orosz nagyhatalmi törekvések legfõbb aduja. Panyuskin és Zigar rengeteg embert - többek között volt miniszterelnököt, minisztert, oligarchát - megszólaltatott, egy rakás írott forrást földolgozott, s az így összeszedett információtömeget könnyen emészthetõ formában tálalta. Döbbenetes titkok megfejtését ne várjuk a kötettõl - de azért az orosz politika mindennapi mechanizmusáról, az ottani média manipulációiról, Jelcin, Csernomirgyin, Berezovszkij meg a többiek hatalomgyakorlási technikáiról így is sok mindent megtudunk. A könyv nemegyszer elkalandozik voltaképpeni tárgyától, helyenként a kelleténél többet fecseg, de mindezt lendületes, szórakoztató stílben teszi. Ha annak tekintjük, ami - valóságalappal is rendelkezõ anekdotagyûjteménynek -, nem csalódunk benne. Sõt, ha ahhoz van kedvünk, akár borzongva rácsodálkozhatunk Oroszországra is, hogy "nahát, mik vannak?!".

Fordította Goretity József. Kalligram, 2008, 264 oldal, 2500 Ft

****

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”