Wilhelm sikolya (Film/hang)

  • - ts -
  • 2008. június 5.

Zene

Wilhelm sikolya, miszerint Wilhelm Scream, pontosabban: ááúúúúúúú! Kétheti adósságunkat próbáljuk, ím, törleszteni, azt találtuk írni, hogy az Indiana Jones tele van Wilhelm sikolyával. Egy hangeffektus ez, ami nagyobb divat lett mára az amerikai filmek egy jól körülírható csoportozatában, mint nálunk anno a gézing.

Wilhelm sikolya, miszerint Wilhelm Scream, pontosabban: ááúúúúúúú! Kétheti adósságunkat próbáljuk, ím, törleszteni, azt találtuk írni, hogy az Indiana Jones tele van Wilhelm sikolyával. Egy hangeffektus ez, ami nagyobb divat lett mára az amerikai filmek egy jól körülírható csoportozatában, mint nálunk anno a gézing. A legenda szerint Ben Burtt, a Csillagok háborúja hangmérnöke akadt rá, a stúdió hangarchívumában kutatva valami dögös után. Elsõ elõfordulása az 1951-es Távoli dobok, ám szép nevét, amit ma már egy amerikai punkbanda és egy rapszám is õriz - mintha a Wilhelm Scream az Indiana Jones mostani bemutatója elõtti szombaton lépett volna fel a Hajón, ha el nem marad a koncert -, a második után kapta. A The Charge at Feather River címû 1953-as westernben ugyanis indiántámadás lóg a levegõben, szólnak is a bajtársak Wilhelm közlegénynek, hogy húznának már el a vérbe, de a marha visszaszól, hogy még rápipál egyet. Mikor felszáll a füst, az egyik bokorból felpattan egy indián, s jól combon nyilazza, mire õ sem rest, lezuhan a lóról, és ilyet szól: ááúúúúúú! Helyes beszéd. Nevezett hangmesternek ez annyira megtetszett, hogy terjesztette mindenfelé: egy lehetséges olvasat szerint így születik egy kultusz, a másik szerint meg sok mindent tud ma már a marketingszakma. Mindenesetre olcsón szerezhetõ csengõhang a félnótás baka sikolyával, illetve a mutatvánnyal foglalkozó internetes helyek tömegével sorolják a filmeket, ahol hallhatjuk (a Spielberg-Lucas-társulat a fõ felhasználó, de nem hiányzik még a Simpson család sem). Klassz, nem? Áááúúúúúú!

*****

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”