lemez

Yppah: Eighty One

  • - minek -
  • 2012. július 7.

Zene

A civilben szörfösként is jeleskedő Joe Corrales jr. mostanában a napfényes Kaliforniában, Long Beachen gyűjti a tágas, atmoszferikus zenéjéhez oly nélkülözhetetlen inspirációt (tenger, napfény stb.), ám életrajza azt is elárulja, hogy Texasban, Houstonban született, s eredetileg onnan is lépett a világ zenei térképére.

Annyi biztos, hogy az iskolában még a gitárt és a basszusgitárt nyúzta különböző zenekarokban (azóta sem jelent gondot, ki is játssza fel ezeket a témákat az albumaira). Később őt is elbűvölte az elektronikus zenekészítés: ekkor már Yppah (ejtsd: jippá) néven alkotott - s jipp-hopp a patinás Ninja Tune kiadónál találta magát. 2006-ban jelent meg a You Are Beautiful At All Times albuma, rajta szétcsavart, mégis melodikus, jórészt elektronikus, de sok rockelemet is őrző zenével. A 2009-es They Know What Ghost Know pedig nyilvánvalóvá tette, amit addig is sejteni lehetett: Corrales erősen beleszerelmesedett a pszichedélikus, shoegazer gitárzenékbe (a My Bloody Valentine-hatást soha nem is tagadta), s ezt a hangzást sok elektronikával, mégis organikus hangulatot keltve képes reprodukálni.

Az idén megjelent Eighty One albumon azután kiteljesedett a koncepció, amihez sokat hozzátett, hogy ezúttal társult a jellegzetesen nem evilági hanggal megáldott seattle-i énekesnővel, Anomie Belle-lel. Hol csilingelő, hol sivítva gerjesztett gitárok, megbízható s rendre felpörgő ritmusalapok - azért hangsúlyozottan inkább a puha oldalon maradva -, hozzá nagy ívű, lebegő szintitémák, jól elrendezett vokálok és hangmintatöredékek: együtt rendkívül gusztusos kollázst alkotnak, mindezt sokszor takarékosabban és célratörőbben, mint az esetleges párhuzamként kínálkozó M83. És vannak határozott slágerek is: mint a D. Song, a Soon Enough, s legfőképpen a pentaton, kvázi népdaltémára épülő Film Burn - ezeket Anomie orgánuma emeli a Yppah által alkotott, magában is megkapó hangkulissza fölé.

Ninja Tune/Neon Music, 2012

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.