lemez

Yppah: Eighty One

  • - minek -
  • 2012. július 7.

Zene

A civilben szörfösként is jeleskedő Joe Corrales jr. mostanában a napfényes Kaliforniában, Long Beachen gyűjti a tágas, atmoszferikus zenéjéhez oly nélkülözhetetlen inspirációt (tenger, napfény stb.), ám életrajza azt is elárulja, hogy Texasban, Houstonban született, s eredetileg onnan is lépett a világ zenei térképére.

Annyi biztos, hogy az iskolában még a gitárt és a basszusgitárt nyúzta különböző zenekarokban (azóta sem jelent gondot, ki is játssza fel ezeket a témákat az albumaira). Később őt is elbűvölte az elektronikus zenekészítés: ekkor már Yppah (ejtsd: jippá) néven alkotott - s jipp-hopp a patinás Ninja Tune kiadónál találta magát. 2006-ban jelent meg a You Are Beautiful At All Times albuma, rajta szétcsavart, mégis melodikus, jórészt elektronikus, de sok rockelemet is őrző zenével. A 2009-es They Know What Ghost Know pedig nyilvánvalóvá tette, amit addig is sejteni lehetett: Corrales erősen beleszerelmesedett a pszichedélikus, shoegazer gitárzenékbe (a My Bloody Valentine-hatást soha nem is tagadta), s ezt a hangzást sok elektronikával, mégis organikus hangulatot keltve képes reprodukálni.

Az idén megjelent Eighty One albumon azután kiteljesedett a koncepció, amihez sokat hozzátett, hogy ezúttal társult a jellegzetesen nem evilági hanggal megáldott seattle-i énekesnővel, Anomie Belle-lel. Hol csilingelő, hol sivítva gerjesztett gitárok, megbízható s rendre felpörgő ritmusalapok - azért hangsúlyozottan inkább a puha oldalon maradva -, hozzá nagy ívű, lebegő szintitémák, jól elrendezett vokálok és hangmintatöredékek: együtt rendkívül gusztusos kollázst alkotnak, mindezt sokszor takarékosabban és célratörőbben, mint az esetleges párhuzamként kínálkozó M83. És vannak határozott slágerek is: mint a D. Song, a Soon Enough, s legfőképpen a pentaton, kvázi népdaltémára épülő Film Burn - ezeket Anomie orgánuma emeli a Yppah által alkotott, magában is megkapó hangkulissza fölé.

Ninja Tune/Neon Music, 2012

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.