A szerk.

A szakadék

A szerk.

Az Európai Unió és Törökország között a menekültválság ügyében márciusban félig-meddig tető alá hozott megállapodás lényege a következő. Törökország lezárja nyugati tengeri határait, azaz elvágja az elsősorban Szíriából, aztán Afganisztánból és Ázsia még távolabbi vidékeiről Európába tartó vándorok útját az Európai Unió országai felé. A török kormány legalább hallgatólagos kötelezettséget vállal arra is, hogy a területén tartózkodó menekülteknek valamiféle megélhetést biztosít; nem hagyja éhen halni őket.

A török kormány mindezért először három-, majd további hárommilliárd dollárt kap az uniótól. Az unió emellett lehetővé teszi az útlevéllel rendelkező török állampolgárok számára, hogy vízum nélkül utazhassanak az unió területére, s felgyorsítja Törökország csatlakozását az unióhoz. A vízummentességet az unió bizonyos demokratikus feltételekhez kötötte, ezek nagy részét a török kormány – legalábbis papíron – teljesítette. Néhány kérdés maradt mindössze nyitva, a vita egyes emberi jogok és a török terrorellenes jogszabályok összeegyeztethetetlenségén feneklett meg. A megállapodást – melynek alapjait ez év elején Angela Merkel és Mark Rütte, az unió soros elnökségét vivő Hollandia miniszterelnöke kis túlzással a többiek háta mögött kovácsolták ki – jóvá kéne hagynia az Európai Tanácsnak és az Európai Parlamentnek is; a véglegesítését a felek októberre helyezték kilátásba.

A törökök a határzárat, az alku Európa számára legfontosabb elemét már márciusban életbe léptették. A karhatalom lényegében légmentesen lezárta a török partokat – egy kibaszott hangya vagy vízihangya sem bír átjutni az Égei-tengeren Görögországba, ha a török karhatalom nem akarja.

Ennek a kényszeredett partnerségnek elég sok minden esett áldozatul már mostanáig is. Sok ember is az áldozatául eshetett, a szó legszorosabb értelmében: a török kormány ugyanis lezárta a török–szír határt is, minek következtében az Aleppo környékéről menekülő civilek beszorultak Aszad csapatai és a török határ közé: becslések szerint több százezren. A török partnerség az uniót elvi és gyakorlati síkon is megakadályozza abban, hogy ez ellen szót emeljen: hiszen ő épp azt teszi, mint Törökország. A török megállapodás meggátolja azt is, hogy az unió érdemben felemelje a szavát, hovatovább tegyen valamit a török demokratikus ellenzéket és sajtót érő, egyre súlyosbodó represszió ellen. Az unió lemondott arról is, hogy a török kormány saját, kurd nemzetiségű polgárai ellen viselt háborúját legalább megpróbálja kordában tartani. Törökország úgy settenkedne be az unió előszobájába, hogy rá nem vonatkoznak a közösség demokratikus elvei. Sőt, hogy látványosan letapossa őket. Ezzel az unió, hát, eléggé szembeköpi saját magát.

Mindezekért cserébe az unió azt kapja, hogy a polgárainak nem kell újabb, több százezres, akár milliós menekülttömeget a területére engednie. Ezzel az európai országok talán megúszhatják politikai viszonyaik gyökeres átrendeződését, amit nevezhetnénk rapid fasizálódásnak is. Legalábbis ez az érv az alku mellett; hogy mennyire állja meg a helyét, nincs módunkban eldönteni, hiszen a legjobb esetben is – mármint ha helytálló lenne – egy jövőben be nem következő eseménysorozat tudná igazolni. Ami filozófiai képtelenség.

Ha a törökországi levert puccs lehetséges következményeit próbáljuk elgondolni, először egy nagy szakadék képzik meg előttünk. Ebben a szakadékban először a fenti alku tűnik el, és vele jelenlegi formájában az európai államok közössége. De aztán eltűnik a saját iszlamista kormánya által polgárháborúba fojtott, majd’ nyolcvanmilliós Törökország is, és egy nagy, füstölgő geo­politikai lyuk marad a helyén. Jó lenne belelátni Erdoğan fejébe: ő is ezt a szakadékot látja-e?

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.