A szerk.

A természet vastörvénye

A szerk.

Idén márciusig eldőlhet, hogy a Fidesz marad-e az Európai Néppárt frakciójában az Európai Parlamentben (vagy, ágaskodik a bennünk szunnyadó politológus, márciusig mégsem fog eldőlni).

Ezzel lezárulna az a több mint egy éve tartó folyamat, amelynek első látványos állomása a Fidesz frakcióbeli jogainak tavaly márciusi fölfüggesztése volt. Igaz, forma szerint a Fidesz saját maga kérte a fölfüggesztést, de hát ez épp úgy játék a szavakkal, mint a párt megannyi „kommunikációs trükkje”. S a parasztvakításnak máig sem szakadt vége, hisz’ egy vagy két hónap múlva sem kizárni fogják a Fideszt, hanem az vagy otthagyja magától a képviselőcsoportját és beül oda, ahová való, az ECR-be, többek között lengyel és olasz elvbarátai mellé; vagy önként úgy dönt, hogy meghosszabbítja önfölfüggesztését, amíg néppárti barátai dűlőre jutnak abban, hogy mi a bánatot kezdjenek Orbán Viktorral. Amíg az Európai Néppárt vissza nem talál a konzervatív, keresztény értékekhez, mely értékeknek a Fidesz (Orbán) hű és következetes őrzője. Ami a lényeg: a Fidesz (Orbán) fogja diktálni a tempót, és nem fordítva. Orbán Viktort senki sehonnan nem zárhatja ki, mert ez nemcsak a politika, de a természet törvényeinek is ellentmondana.

Pedig maradni aligha maradhat sokáig, ahhoz túl látványosan vette semmibe saját pártcsaládját, és túl látványosan nem változtatott semmit azon a politikai gyakorlatán, amely miatt a Néppárt jelentékeny része föllépett ellene. (Mely csoport eredetileg a Fidesz kivágását követelte még az EP-választások előtt, ám ebbe különféle megfontolások miatt a passzátszelet fújó német CDU akkor még nem ment bele.) Budapestről nézve talán nehéz elhinni, de a fő kérdés nem az, hogy Orbánnak ez árt vagy sem. (Az ország megítélésének persze rosszat tehet, éppen ezért nagy a felelőssége Orbán itthoni ellenzékének abban, hogy kellő határozottsággal tegye a dolgát Brüsszelben, s valamiképp minimalizálja azt a kártételt, amit a kormánypárt okoz a hazának az európai színtéren.) Az ugyanis, hogy a Néppárt hosszú ideje se lenyelni, se kiköpni nem képes Orbánt, sokkal komolyabb problémáról árulkodik, mint egy gigantomániás kalandor elhúzódó méretre vágása. A valóban összeférhetetlen Orbánnal szembeni néppárti cikkcakk-politika (hol védenék, hol kizárnák, hol megint magukhoz édesgetnék) nem független a polgári középpártok bizonytalan helyzetétől. A májusi EP-választáson a nacionalista szélsőjobb európai előretörése elmaradt, de tagállami szinten a közép-erők pozíciója sem javult – példa rá a decemberi brit választás, ahol a józan centrumpolitika katasztrofális vereséget szenvedett mind a toryknál, mind a Labourben. Orbán ereje sem az európai handabandázáson, hanem az itthoni Országgyűlés mandátumeloszlásán alapul. Valódi következményekkel járó vereséget is csak Magyarországon szenvedhet. A mindent bedönteni kész nacionalista veszélytől nem Európa, csak mi magunk szabadíthatjuk meg az országot.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.