A szerk.

Egy kapaszkodó

A szerk.

A Kúria keddi döntésével hitelesítette a civiltörvény visszavonását célzó népszavazási kezdeményezést. Az aláíró íveken szereplő kérdés ez lesz: „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló 2017. évi LXXVI. törvényt?”

Csoda történt, úgyszólván.

Orbán Magyarországán nem úgy mennek a dolgok, hogy a parlament hoz egy jogszabályt, az azzal egyet nem értők kérdést fogalmaznak, aláírást gyűjtenek, a nép meg eldönti, vissza kell-e vonni a törvényt vagy sem. Nálunk a hatalom minden létező adminisztratív-hatósági, valamint kopasz-kigyúrt eszközzel igyekszik elérni, hogy az állampolgárok eleve be se adhassák a kérdésüket, vagy ha beadják, az ne menjen át a fideszesített választási bizottságon. Ha hiba csúszik a számításba, a kormány rendszerint visszakozik, mint a vasárnapi boltzár, az olimpiarendezés vagy legutóbb a római-parti gát ügyében (Tarlósék annyival rafináltabbak voltak, hogy csak egy adott sorszámú határozatot vontak vissza, gátépítési terveikről nem tettek le). Közben pörög a népszavazásnak meg nemzeti konzultációnak álcázott propaganda. A magyar nép a közvetlen demokráciát is választott képviselői útján gyakorolja.

Most is szólhatnak érvek a kormányzati meghátrálás mellett. A júniusban elfogadott civiltörvény végrehajtása kabaréra hasonlít: a fő ellenségnek kikiáltott szervezetek – a TASZ, a Helsinki Bizottság, az Amnesty International – bojkottálják a regisztrációs kötelezettséget, ellenben sikerült feketelistára tenni a Rex Kutyaotthont vagy a Magyar Vöröskeresztet. A törvény be nem tartása miatti szankciók csak a választások után esedékesek, és nem is biztos, hogy a kormány erőltetné az ilyesmit, a törvény utolsó pillanatos módosítása nyomán az ügyészségnek nem feltétlenül kell majd a renitens szervezetek törlését kezdeményeznie.

A civiltörvény szimbolikus jelentőségét ugyanakkor nem becsülnénk le. A külföldi ügy­nökök „eltakarítása” a kormány Soros György köré felépített mitológiájának szerves része, a Helsinki és az Amnesty tevékenysége az aktuális konzultációs kérdőívben a „Soros-terv” igazolására szolgál. A párhuzamosan futó CEU-ügyben egyértelművé vált, hogy bár a kormány egyelőre nem zárja be a CEU-t, a választások előtt nem is engedi el a Soros alapította egyetemet, a határidők kitolásával időhúzásra játszik. A civilellenes harc ráadásul épp a napokban kapott újabb lendületet: az Igazságügyi Minisztérium kijelentette, hogy nem fogadják el az Európai Bizottság szabta válasz­adási határidőt a civiltörvény miatt indult kötelezettségszegési eljárásban, a KDNP ifjúsági tagozata pedig a törvényt bojkottáló szervezeteket nyomta fel a Fővárosi Főügyészségnél.

Bármit is lép Orbán, a Kúria zöld jelzése értékes kapaszkodót kínál az utóbbi időben jobbára belharcaival foglalatoskodó ellenzéknek. Ha visszavonja a törvényt a Fidesz, az eddigieknél sokkal érthetőbben és erőteljesebben kell kommunikálniuk a sikert, és azt sem ártana tudatosítani a választókban, hogy Orbán hazudott nekik, majd megfutamodott a véleményük elől.

Ha a kormány beleáll a küzdelembe, a törvényi határidők miatt a népszavazást a választásokig bizonyosan nem lehet megtartani, az ellenzéki pártoknak viszont lesz három hónapjuk országosan 200 ezer aláírás összegyűjtésére. A kérdést benyújtó Momentum NOlimpia-kampányából kiindulva ennek a többszöröse is kinézhet, és kellő belátással a pártok elérhetik, hogy viszályaik helyett az együttműködésük kerüljön a közbeszéd fókuszába (a törvényről csak a néppártosodó Jobbik álláspontja nem egyértelmű, korábban maguk javasolták az ügynökszervezetek listázását, a parlamenti szavazásnál tartózkodtak, a civiltörvény alkotmánybírósági kontrollját támogatták).

A sikeres aláírásgyűjtés nem tenné egy csapásra a választás esélyesévé az ellenzéket. Ám ha sikerül megértetni a választókkal, hogy aláírásukkal az önkénynek és a megbélyegzésnek ellenálló civilek polgári engedetlenségi mozgalmát támogatják, az komoly energiákat szabadíthat fel. Ha pedig így vagy úgy, de érvényét veszti a civiltörvény, azzal az orbáni párhuzamos valóság egyik fontos téglája is kiesik. Ilyen lehetőségből aligha jön még egy áprilisig.

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.