A szerk.

Egy kapaszkodó

A szerk.

A Kúria keddi döntésével hitelesítette a civiltörvény visszavonását célzó népszavazási kezdeményezést. Az aláíró íveken szereplő kérdés ez lesz: „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló 2017. évi LXXVI. törvényt?”

Csoda történt, úgyszólván.

Orbán Magyarországán nem úgy mennek a dolgok, hogy a parlament hoz egy jogszabályt, az azzal egyet nem értők kérdést fogalmaznak, aláírást gyűjtenek, a nép meg eldönti, vissza kell-e vonni a törvényt vagy sem. Nálunk a hatalom minden létező adminisztratív-hatósági, valamint kopasz-kigyúrt eszközzel igyekszik elérni, hogy az állampolgárok eleve be se adhassák a kérdésüket, vagy ha beadják, az ne menjen át a fideszesített választási bizottságon. Ha hiba csúszik a számításba, a kormány rendszerint visszakozik, mint a vasárnapi boltzár, az olimpiarendezés vagy legutóbb a római-parti gát ügyében (Tarlósék annyival rafináltabbak voltak, hogy csak egy adott sorszámú határozatot vontak vissza, gátépítési terveikről nem tettek le). Közben pörög a népszavazásnak meg nemzeti konzultációnak álcázott propaganda. A magyar nép a közvetlen demokráciát is választott képviselői útján gyakorolja.

Most is szólhatnak érvek a kormányzati meghátrálás mellett. A júniusban elfogadott civiltörvény végrehajtása kabaréra hasonlít: a fő ellenségnek kikiáltott szervezetek – a TASZ, a Helsinki Bizottság, az Amnesty International – bojkottálják a regisztrációs kötelezettséget, ellenben sikerült feketelistára tenni a Rex Kutyaotthont vagy a Magyar Vöröskeresztet. A törvény be nem tartása miatti szankciók csak a választások után esedékesek, és nem is biztos, hogy a kormány erőltetné az ilyesmit, a törvény utolsó pillanatos módosítása nyomán az ügyészségnek nem feltétlenül kell majd a renitens szervezetek törlését kezdeményeznie.

A civiltörvény szimbolikus jelentőségét ugyanakkor nem becsülnénk le. A külföldi ügy­nökök „eltakarítása” a kormány Soros György köré felépített mitológiájának szerves része, a Helsinki és az Amnesty tevékenysége az aktuális konzultációs kérdőívben a „Soros-terv” igazolására szolgál. A párhuzamosan futó CEU-ügyben egyértelművé vált, hogy bár a kormány egyelőre nem zárja be a CEU-t, a választások előtt nem is engedi el a Soros alapította egyetemet, a határidők kitolásával időhúzásra játszik. A civilellenes harc ráadásul épp a napokban kapott újabb lendületet: az Igazságügyi Minisztérium kijelentette, hogy nem fogadják el az Európai Bizottság szabta válasz­adási határidőt a civiltörvény miatt indult kötelezettségszegési eljárásban, a KDNP ifjúsági tagozata pedig a törvényt bojkottáló szervezeteket nyomta fel a Fővárosi Főügyészségnél.

Bármit is lép Orbán, a Kúria zöld jelzése értékes kapaszkodót kínál az utóbbi időben jobbára belharcaival foglalatoskodó ellenzéknek. Ha visszavonja a törvényt a Fidesz, az eddigieknél sokkal érthetőbben és erőteljesebben kell kommunikálniuk a sikert, és azt sem ártana tudatosítani a választókban, hogy Orbán hazudott nekik, majd megfutamodott a véleményük elől.

Ha a kormány beleáll a küzdelembe, a törvényi határidők miatt a népszavazást a választásokig bizonyosan nem lehet megtartani, az ellenzéki pártoknak viszont lesz három hónapjuk országosan 200 ezer aláírás összegyűjtésére. A kérdést benyújtó Momentum NOlimpia-kampányából kiindulva ennek a többszöröse is kinézhet, és kellő belátással a pártok elérhetik, hogy viszályaik helyett az együttműködésük kerüljön a közbeszéd fókuszába (a törvényről csak a néppártosodó Jobbik álláspontja nem egyértelmű, korábban maguk javasolták az ügynökszervezetek listázását, a parlamenti szavazásnál tartózkodtak, a civiltörvény alkotmánybírósági kontrollját támogatták).

A sikeres aláírásgyűjtés nem tenné egy csapásra a választás esélyesévé az ellenzéket. Ám ha sikerül megértetni a választókkal, hogy aláírásukkal az önkénynek és a megbélyegzésnek ellenálló civilek polgári engedetlenségi mozgalmát támogatják, az komoly energiákat szabadíthat fel. Ha pedig így vagy úgy, de érvényét veszti a civiltörvény, azzal az orbáni párhuzamos valóság egyik fontos téglája is kiesik. Ilyen lehetőségből aligha jön még egy áprilisig.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.