Lóciklus

A szerk.

Bemegy két faszinger a szobába, egyik a főnök, másik a helyettese, kijönnek. Az egyik azt mondja, kirúgtam a taplót, evvel nem lehet, hárommilliót lopott most is. A másik meg azt: felmondtam a gyökérnek, egy percig sem tartózkodom vele tovább egy légtérben. Most valami lopást akart rám kenni.

Bemegy két faszinger a szobába, egyik a főnök, másik a helyettese, kijönnek. Az egyik azt mondja, kirúgtam a taplót, evvel nem lehet, hárommilliót lopott most is. A másik meg azt: felmondtam a gyökérnek, egy percig sem tartózkodom vele tovább egy légtérben. Most valami lopást akart rám kenni.

Miután nem sikerül eldönteni (azóta sem), hogy vajon Kaczynski miniszterelnök (Jog és Igazságosság, PiS) tette-e ki a szűrét Lepper miniszterelnök-helyettesnek (Önvédelem, Samoobrona) július elején, vagy Lepper mondott fel, de azt sem, hogy van-e koalíciós válság, és hogy ki kormányoz, ha egyáltalán, a harmadik koalíciós partner (Lengyel Családok Ligája, LPR) egyik képviselőjét megkérdezik: lesznek-e előrehozott választások. Lesznek, ennek a kormánynak annyi. Mégis, mikor? A kérdezett homály ököri, ám jóságos tekintetét a semmibe fúrja: "Hát... Talán a ciklus végén?"

Miért is ne: Lepper ugyan valóban nem tagja már a kormánynak, ám agrárradikális pártja még nem hozott döntést a koalíció fölrúgásáról, és nem szavazott a kormány ellen egyszer sem. (Igaz, ebbéli szándékait keresztülhúzta volna az a ténykörülmény, hogy a szejm szabadságát tölti.) A kormányfő szintén nyitott a koalíció folytatására: 10 pontban foglalja össze a jó kormányzás feltételeit. A koalíciós partnerek - időközben a kettőből egy párt lett, Liga i Samoobrona, LiS, de ez sem biztos - héttel ütik a tizet: őnekik ennyi a feltételük. A miniszterelnök szerint Lepper csúszópénzt fogadott el valami szántó belterületté minősítéséért, ezt jelentette neki az egy éve létrehozott korrupcióellenes nyomozócsoport, a CBA. Lepper viszont azt állítja, a szántó nem is létezik, az egész a CBA provokációja, és a CBA a kormányfő személyes politikai rendőrsége. Mindkettejüknek igaza lehet. Ezért mind a 10, mind a 7 pont mögül a következő középtávú stratégia rajzolódik ki: a koalíciós partnerrel meg kell egyezni vagy börtönbe csukni. Esetleg mind a kettőt, ebben a (vagy más) sorrendben.

Azon persze, hogy egy jobboldali kormánykoalícióban a viták rendezésének fő eszközei a titkos adatgyűjtés és a Btk., mi lehetünk a legkevésbé meglepődve, láttunk mi már pórázon kisebbik államtitkárt a magyar parlamentben. Ha mindenáron értelmet akarunk találni itt, azt mondhatnánk, hogy Kaczynski kormányfő liberális gazdaságpolitikáját felette zavarja Lepper populista osztogathatnékja (a parasztokat és a nyugdíjasokat kínálná ő nagyon); ám ez csak féligazság. Valóban, a gazdaság pörög, a növekedés 5 százalék fölötti, dől az uniós pénz. De az ikrek kormányzásának mégsem ez, a gazdaság szanálása volt a maguk által kijelölt fő tétje, hanem a köztársaság "erkölcsi újjászületése"; a közélet megegészségesítése. Mindennek záloga valaminő egységes, egynemű, egyöntetű, nemzeti és katolikus izé lenne. Légkör. Valahonnan (a padlásról?) levezethető értékrend. A lankadatlan küzdelem a "volt kommunisták" és a korrupció ellen (a kettő ugyanaz). Hogy ebben mennyi a cinikus politikai számítás, és mennyi az őszinte, ámbátor rövidlátó és hótbuta erkölcsi felháborodás, ördög tudja. De ennek a politikának lett a következménye a lengyel politika megkergülése. A másik következmény pedig az alkotmányos rend szétcsúszása lett volna - a drákói átvilágítási törvény százezreket szekírozott volna ki a közéletből, ha az Alkotmánybíróság nem találja összeegyeztethetetlennek néhány demokratikus alapjoggal.

Ezt azonban mégsem adják olyan olcsón. A közvélemény-kutatások szerint a Liga és a Samoobrona most be sem kerülne a parlamentbe, a PiS kikapna a konzervatív liberális Polgári Platformtól (PO); s megerősödne a két éve nullára írt balpárt is. Ez utóbbiak és a PO koalíciója ugyan nem magától értetődő, de az előrehozott választások legalább a törött lábú lovak szenvedésének véget vetnének.

Még ha a ciklus végén is tartják őket.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.

Sámson és a bibliás szavazók

Négyötödük a jobboldali elnökre szavazott, sokuk elutasítja a krisztusi szegénységet, újabban pedig az empátiát is. A második ciklusban a Republikánus Párt után az evangéliumi közösségeket is maga alá gyűri Donald Trump karizmája.

Orbán a román spájzban

Az államfő ideiglenesen tölti be posztját, a kormányfő ugyancsak. A költségvetés rendezését felfüggesztették, a nemzeti valuta értéke csökken, az euróval szemben átlépte az 5 lejes pszichológiai határt. A bukaresti tőzsde lejtmenetben, a bankok nem adnak kölcsönt az államnak, az IMF be-bekukucskál, a jegybank mozgósítja valutatartalékait. Az országra ki­helyezték a táblát: „Welcome to Romania – Under (re)construction”.