Új villáskulcs

A szerk.

Ostoba beszédek, de van bennük rendszer - mondhatjuk Vilmossal Orbán Viktor fölszólamlásairól. E szövegek fokozatos romlásáról sokan megemlékeztek már. A hétvégi "hagyományos" tusnádfürdői szónoklat sem hozott változást: lapos filozofálgatás (ezúttal a korszellemről), a példaképek kijelölése (most Merkel és Sarkozy), belpolitikai üzenetek, és a falu bölcse szerepéből fakadó mind komikusabb kiszólások.

Ostoba beszédek, de van bennük rendszer - mondhatjuk Vilmossal Orbán Viktor fölszólamlásairól. E szövegek fokozatos romlásáról sokan megemlékeztek már. A hétvégi "hagyományos" tusnádfürdői szónoklat sem hozott változást: lapos filozofálgatás (ezúttal a korszellemről), a példaképek kijelölése (most Merkel és Sarkozy), belpolitikai üzenetek, és a falu bölcse szerepéből fakadó mind komikusabb kiszólások. Az erdélyi előadás anakronisztikus népszínműre emlékeztetett (lásd cikkünket beljebb), s (bel)politikailag jórészt értelmezhetetlen volt. Ugyanakkor a beszéd vége mégis elárult valamit a közlő fejében kavargó politikai elképzelésekről. A "szegények" problematikumról beszélünk, meg a "történelmi szövetségről" mit a "középosztály" felkent képviselője, az "új jobboldal" kötend velük hamarost.

A Fideszt sokkolta a 2002-es vereség (az első forduló éjszakájának felvételei mindennél beszédesebben érzékeltetik ezt). Sokan voltunk, de nem elegen - vonta le a következtetést Orbán, s politikájának középpontjában azóta sem áll más, mint az egyetlen és legnagyobb tábor létrehozása. Jelentős tartalékok jobb felől nem lévén, a Fidesz már évekkel ezelőtt a rivális szavazótáborát kezdte kóstolgatni. E stratégia első, egyszerre meghökkentő és röhejes lépése volt, amikor az öltönyös pártelnök egy nagy villáskulccsal pózolt ("munkástagozat"), de ide sorolhatók a 2002-es főpolgármester-választás jobboldali kampányfilmjei is (a pongyolás lakótelepi asszonyság, aki rendért kiált), a Munka, otthon, biztonság c. petíció és későbbi választási program; vagy a "drágulásról" szervezett "konferencia". A Fidesz-vezérkar - ez a szociológiai hátterében ugyan nem, ám politikai nevelődésében és tájékozódásában echte elitista gyülekezet - azonban úgy képzelte a szegénységet, mint Móricka: "a" szegény az egy véglény (2002-es terminusukkal: "panelpatkány"), akit csak az érdekel, hogy lesz-e áremelés, és arra szavaz, aki többet (pénzt, ingyenességet stb.) ígér. E tévhitben benne volt 2002 tapasztalata és a választási vereséggel való számvetés hiánya, hiszen a bukásból azt értették meg: a megvetett Medgyessy azért győzött, mert egyszeri 19 ezer forintot ígért a nyugdíjasoknak. Hogy a világ nem ennyire egyszerű - még "a szegényeké" sem -, arra a 2006-os csalódás döbbentette rá Orbánt: a győzelemhez kevés, ha valaki pusztán többet ígér.

Primitív népszemléletük ugyan változatlan (lásd a népszavazást: áldozatvállalás nélkül is jobb lesz itt minden!), de az újabb megnyilatkozások - így a tusnádfürdői beszéd - arra utalnak, hogy a 2006-os infantilis üzenetek (a Fidesz letöri a gáz, a gyógyszer, az áram stb. árát) helyett Orbán az 1998-as kampányhoz hasonlóan újfent érzetekre kíván hatni. A napi kiadásaikat egyre nehezebben fedező (alsó és középső) középosztálybeliek félelmeire ("egyre nagyobb tömegei süllyednek bele ebbe a szegénytengerbe"), illetve a legalább a gyerekeiknek jobb jövőt remélő lecsúszottak és kilátástalanul szegények vágyaira.

Tusnádfürdő a "villáskulcsos orbánizmus" folytatása más, ezúttal korántsem nevetséges eszközökkel. Hogy az egzisztenciális aggodalom ne lenne általános az országban, senki nem állíthatja. Orbán ráérzett a biztonságra vágyás, a segítségre várás hangulatára: hosszú idő után ismét olyan témát talált, amivel valóban megszólíthat újabb szavazói csoportokat. Kérdés, hogy képes lesz-e mindezt eredményes politikává transzformálni. Szúrt már el ennél nagyobb ziccereket is. De mi lesz, ha tényleg sikerül emelnie valamit e félelemalapzatra? A gondolatára is kiráz minket a hideg.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.