23 ezer cuccot hagytunk vonaton, buszon tavaly

  • narancs.hu
  • 2025. február 2.

Belpol

Ha az utas szerencsés, leadják a járművön hagyott dolgait, és 90 napja van arra, hogy értük menjen. 

Évről évre nő az utazások száma, ezzel együtt nő a vonaton, buszon hagyott, gazdátlan holmik mennyisége is, írja a MÁV a honlapján. Míg 2023-ban 21,5 ezer, 2024-ben már csaknem 23 ezer talált tárgy várta gazdáját a MÁV-csoportnál. Az elhagyott tárgyakat három éve közös adatbázisban kezeli a vállalatcsoport, így akár vasúton, akár távolsági buszjáraton vagy valamilyen állomáson felejtettek valamit, egyszerűen és gyorsan megtalálhatják értékeiket az utasok a Mávdirekt oldalán. A HÉV-en talált tárgyakat a BKK kezeli.

Tavaly leggyakrabban telefont, kulcsot, táskát, kabátot, tárcát, szemüveget, fülhallgatót hagytak vonaton, buszon, állomáson, de rollerre, bakelitlemezekre, autóülés-magasítóra és plüsselefántra is bukkantak a járműveken szolgálatot teljesítő jegyvizsgálók, buszvezetők, a takarító személyzet vagy az utasok. Vonatokon 16 ezer, a buszokon közel 7 ezer, azaz összesen mintegy 23 ezer talált tárgyat rögzítettek az adatbázisban.

A cuccok feléért nem ment el a gazdája, csak 12,5 ezer tárgy került vissza a gazdájához. Pedig érdemes megpróbálni, mert akár 90 napig is őrzik a talált tárgyakat – nyolc napig az adott állomáson, utána  központi gyűjtőhelyen. A holmikat tételesen átivzsálják – ezt biztonságtechnikai követelmény is – és nyilvántartásba veszik. A megtalált bankkártyákat a kibocsátó banknak, az iratokat a hatóságnak küldik tovább. A készpénzt is nyilvántartásba veszik, és ha senki se jön érte, az Államkincstárba kerül.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.