Rendkívüli ülésnapot tartott kedden az Országgyűlés, az utóbbi időben fölhalmozódott huszonhét törvényjavaslatról döntöttek.
A Telex összefoglalója szerint most tizenegyedszerre módosították a képviselők az Alaptörvényt. Eddig az állt benne, hogy a legfőbb ügyészt az ügyészek közül a köztársasági elnök javaslatára választják meg, kétharmados döntéssel. Most törölték „az ügyészek közül” részt.
Arról is döntés született, hogy csak 35 évnél idősebb személyt lehet bírónak kinevezni. Ez a változás az indoklás szerint „biztosíthatja a leendő bírák szakmai felkészültségének további erősítését, valamint hozzájárulhat a közbizalom erősítéséhez és a bírói döntéshozatal minőségének javításához”.
A választási törvényt is módosították a képviselők, ez 39 választókörzet határait érinti.
Egy további módosítás nyomán olyan jogi helyzet teremtődött, hogy ha valaki az interneten konkrét személy vagy személyek erőszakos halálát kívánja, ezzel kapcsolatban agresszív megjegyzést tesz, vagy ilyen hangnemű kép- és hangfelvételt tesz közzé, azt jövőre akár egy év börtönre is ítélheti a bíróság.
A Büntető törvénykönyv módosításáról ez a cikk szól külön:
Döntés született arról, hogy akik kilépnek a titkosszolgálatoktól, azokat még két évig kötelezhetik arra, hogy vegyenek részt hazugságvizsgálaton. Külön jogállást hoztak létre a titkosszolgálati dolgozók számára. Teljesítményüket évente értékelik, és főnökeik azt is meghatározhatják, hol nyaralhatnak, hol nem.
Az Országgyűlés döntése alapján átalakul a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, februártól a Digitális Állampolgár alkalmazás helyettesítheti a személyazonosító igazolványt, a vezetői engedélyt, a lakcímkártyát, a TAJ- és az adókártyát. Hatályon kívül helyezték a képviselők azt a törvényt, amely miatt a CEU elköltözött Magyarországról.
Harmincéves korukig állami ösztöndíjat kapnak a gyereket vállaló, házas egyetemi hallgatók. Akik eddig közülük önköltséges képzésre jártak, átkerülnek az állami ösztöndíjas kategóriába. A gyereket nevelő doktoranduszok esetében meghosszabbítják a doktori értekezés leadásának határidejét, a szülők pedig jogosultak lesznek otthongondozási díjra a gyerekek után.
Ezentúl csak megszabott keretek között lehet megemlékezéseket tartani a parlamentben. Ilyen tevékenységről a Házbizottság dönthet a házelnök, a bizottsági tagok, illetve a nemzetiségeket képviselő bizottság elnökének javaslata alapján. Ez utóbbi változást alighanem azért vezették be, mert amikor Karsai Dániel alkotmányjogász meghalt, Bedő Dávid (Momentum) arra kérte a képviselőket, felállva emlékezzenek rá.