Benyújtott egy javaslatot a kormány, amivel eltörlik a Lex CEU-t – írja a 24.hu egy október végi salátatörvény-javaslat alapján, amit Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtott be a kormány nevében.
A javaslatról ez idáig nem sok szó esett, pedig a 80. paragrafus több olyan törvény részletéről ír, amelyek a salátatörvény elfogadása esetén hatályukat vesztik. A felsorolásban a nemzeti felsőoktatási törvény 76. paragrafusának a) pontja is szerepel, mely így szól: „Magyarország területén az Európai Gazdasági Térségről szóló szerződésben nem részes államban (a továbbiakban: nem EGT-állam) székhellyel rendelkező külföldi felsőoktatási intézmény akkor folytathat oklevelet adó képzési tevékenységet, ha a) Magyarország Kormánya és a külföldi felsőoktatási intézmény székhelye szerinti állam Kormánya által a felsőoktatási végzettségek, fokozatok egyenértékűsége tárgyában kötött nemzetközi szerződésben szerepel.”
Ez az a rész a törvényben, amit Lex CEU-ként emlegettek, és amely a Magyarországon diplomát adó külföldi egyetemek működését egy kormánnyal kötött szerződéstől tette függővé.
A 24.hu felidézte, a CEU-nak 2017-ben a sürgősséggel elfogadott törvény után ezt a szerződést kellett volna megkötnie a magyar állammal, és bár sokáig tárgyaltak róla, végül mégsem kötötték meg, mivel a kormány láthatóan nem akarta. Az Európai Bíróság 2020-ban kimondta, hogy az a pont, amelyet most törölnének a felsőoktatási törvényből, nem felel meg az uniós szabályoknak.
A salátatörvényben nincs részletes indoklás, ezért a lap a kormánynál és külön a Kulturális és Innovációs Minisztériumnál is érdeklődött, hogy mi az oka a hatályon kívül helyezésnek, továbbá az Európai Bizottságot is megkeresték azzal kapcsolatban, hogy uniós kérésre nyújtotta-e be a kormány a javaslatot. Egyelőre egyik helyről sem érkezett válasz.