Kormánypárti választási földrajz

Elcsatolt falvak

Belpol

Az újságból tudták meg hat község lakói és helyi vezetői Csongrád-Csanád megyében, hogy az 1-es választó­kerületből várhatóan átrakják őket a 2-esbe, illetve a 4-esbe. A hat településen a szavazók többsége kormánypárti volt 2022-ben. Eddig ellenzéki többségű választókerületben voltak. És közben megjött a Tisza Párt is.

Létrejön egy olyan országgyűlési egyéni választókerület (oevk), amelyben csak szegediek élnek, ha az Országgyűlés megszavazza az Egyes választási tárgyú törvények módosításáról című, november 19-én beterjesztett törvényjavaslatot.

Suba a subához

A Csongrád-Csanád 1. oevk-ról van szó. Eddig Szeged egy része mellett hat környékbeli község is idetartozott: Deszk, Ferencszállás, Klárafalva, Kübekháza, Tiszasziget és Újszent­iván. Ezek közül Ferencszállás és Klárafalva most a hódmezővásárhelyi–makói Csongrád-Csanád 4. számú oevk-hoz fog tartozni. Deszk, Kübekháza, Tiszasziget és Újszentiván a 2. számú választókerület része lesz, ahová Szeged másik fele mellett eddig is tartoztak kisebb települések: Mórahalom város, valamint Ásotthalom, Bordány, Domaszék, Forráskút, Öttömös, Pusztamérges, Ruzsa, Üllés, Zákányszék és Zsombó.

Az 1-es körzetben 2014 óta (a megyében akkor 7-ről 4-re csökkent az oevk-k száma) mindig ugyanaz a jelölt győzött: az MSZP-s, de több ellenzéki párt által támogatott, és a szegedi Botka László polgármester vezette önkormányzat bizalmát is bíró Szabó Sándor. Elsősorban a választókerület szegedi részén élő emberek döntése nyomán nyert mindig. Legutóbb, 2022-ben több mint 27 ezer szavazatot szerzett, míg kormánypárti ellenfelének, Bartók Csabának valamivel több, mint 20 ezer voks jutott. A kerülettől most elcsatolni tervezett mind a hat községben Bartók kapott több szavazatot.

A 2-esben viszont 2014 óta kormánypárti képviselőt választottak, legutóbb Mihálffy Bélát 27 ezer 516 vokssal. Az összellenzéki jelölt, Mihálik Edvin 24 és fél ezer szavazattal követte. A jelenlegi törvényjavaslat az átcsatolt falvakkal megerősíti a kormánypárti választókerületet.

Elvileg Szabó Sándor is hátradőlhetne a törvényjavaslat láttán, hiszen épp azokat a helyeket veszíti el, amelyekben nem annyira támogatták. Azt azonban nem lehet tudni, mennyire vetíti előre a képviselő-választási hajlandóságot az idei európai parlamenti választások eredménye. Szegeden június 9-én a Tisza Párt listája kapta a legtöbb, 27 ezer 208 szavazatot. A Fidesz–KDNP-re 21 ezer 305-en szavaztak, az MSZP–DK–Párbeszéd-Zöldek listájára 8028-an.

A hat elcsatolt községből ötben a Fidesz–KDNP nyerte az EP-választást, egyedül Deszken győzött a Tisza Párt.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Bár a siófoki épületet megkapta, mégsem hirdetett meg képzéseket a Balaton-parti városban a Debreceni Egyetem

Siófok tizenöt évre adta át a „modellváltó” Debreceni Egyetemnek a város legpatinásabb épületét. A polgármester választási kampányának kiemelt eleme volt, hogy felsőoktatás lesz a városban. Úgy tűnik, egyelőre nem lesz. A Felvi.hu felületén jelenleg nincs meghirdetve egyetlen szak sem Siófokra, pedig a jelentkezési időablak már megnyílt. A kérdőjelek szaporodnak.