A BKV "padlógázzal" csökkenti energiafelhasználását

Belpol

Nyáron csak 27 fokig hűtsék, télen 20 fokig fűtsék az irodákat – kéri dolgozóitól a BKV vezérigazgatója. Arra is kérik a cég munkatársait, csökkentsék az áramhasználatot amennyire és ahol csak lehet, zárják az ablakokat, a kellemetlenségekkel járó intézkedésekkel ugyanis számottevő energiát spórolhatnak meg.

„Annak érdekében, hogy a megnövekedett energiaköltségeinket az észszerűség mértékéig csökkenteni tudjuk, minden munkatársam személyes aktív szerepére, felelősségvállalására szükség van. A tudatos felhasználói szokások kialakítása, a felesleges energiahasználat megszűntetése az energiatakarékossági intézkedések egyik leghatékonyabb módja. A legolcsóbb energia ugyanis a fel nem használt energia!” – írta a BKV dolgozóinak küldött energiaspórlási intézkedéseket elrendelő körlevelében Bolla Tibor vezérigazgató. A társaság vezetője az alábbi kényelmetlenségekkel járó takarékossági ajánlások betartását kéri kollégáitól.

Csökkentsék a klímahasználatot

A nyári meleg időszakokban a klímaberendezésekkel biztosított belső hőmérsékletet ne csökkentsék 27 fok alá. Egyfokos csökkentés ugyanis 9-12 százalékos többletenergia felhasználással jár. A munkavégzés után mindig kapcsolják ki, a meleg időszakokban intenzív reggeli szellőztetéssel csökkentsék a klímák használatát.

Csökkentsék a fűtést

A vezérigazgató levelében arról is ír, a fűtési időszakban az irodák belső hőmérsékletét – ahol erre lehetőség van − tartsák 20 fokon. A helyiség belső hőmérsékletének 10 fokos emelése 5-7 százalékos többletenergia felhasználással jár. Szintén javasolja, hogy a fűtés helyi szabályozására a radiátorszelepeket használják, a nyílászárók tartós, résnyire nyitását mellőzzék. Ahol lehetséges, kerüljék a direkt fűtési célú villamosenergia felhasználást, illetve az elektromos fűtőtesteket csak ott használják, ahol a fűtés más módon nem oldható meg.

Zárják az ablakokat

A munkavégzés során a fűtetlen terek felé eső nyílászárók mindig legyenek bezárva: folyosón, fűtetlen előtérben, kültéren. Fűtési szezonban szellőztetéshez a helyes, rövid idejű intenzív szellőzést alkalmazzák - olvasható a levélben.

Kevesebb áramot használjanak

Bolla Tibor kitér arra, hogy üres helyiségben, mosdókban napfényes időben kapcsolják le a beltéri világítást. Egyéb beltéri területek világítása csak szükséges esetben legyen felkapcsolva, valamint a külterületek világítása nappal legyen lekapcsolva. A BKV dolgozóit arra is kéri, hogy az elektromos eszközeiket használat után kapcsolják ki, ezzel elkerülve a készenléti üzemmód felesleges plusz áramfogyasztását. A kézmosást biztosító bojlerek hőmérsékletét állítsák minél alacsonyabbra, 50 fokos hőmérséklet alá, munkaidőn kívül pedig kapcsolják le. A mobiltelefon-töltőket és egyéb elektromos berendezések csatlakozóit használaton kívüli időszakra húzzák ki a konnektorból.

„Úgy tűnhet, a fentebb felsorolt egyes intézkedések csak aprópénzre válthatók. De ne feledjétek, sok kicsi sokra megy! Különösen igaz ez a mi tízezres cégünknél, ahol együtt cselekedve a jelentéktelennek tűnő intézkedésekkel jelentős energiamegtakarítást érhetünk el költséges beruházások nélkül is” – írta felhívásában a vezérigazgató.

Bolla helyzetelemzésében megemlíti, hogy egyik napról a másikra hihetetlen mértékben megemelkedtek az energiahordozók árai, ezek a drasztikus változások a BKV-t sem kerülték el. A szolgáltatások biztosításához szükséges vontatási és egyéb energia beszerzése egyre nehezebbé vált, a vállalat gondjait pedig tovább növeli, hogy a kereslet-kínálat ingadozásai miatt az energiaellátás biztonsága is jelentősen csökkent a korábbi állapothoz képest.

(Címlapképünkön: Karácsony Gergely főpolgármester és Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója a metróban)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.